02.08.07, 22:36

We wrześniu zobaczymy Tajemnicę twierdzy szyfrów

Pierwszy odcinek wyczekiwanego od dawna serialu na postawie powieści Bogusława Wołoszańskiego 7 września w TVP1

W piątek 7 września zobaczymy pierwszy odcinek długo wyczekiwanego serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów. Serial w reżyserii Adka Drabińskiego powstał na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego. W głównej roli Johanna Jorga wystąpił Paweł Małaszyński. Mundury założyli też inni znani aktorzy - Jan Frycz (Hans Jacob Globcke), Borys Szyc (Matheas Beer), Cezary Żak (Harry Sauer - na zdjęciu), Jan Peszek (Hans Kunze). W rolach kobiecych widzowie zobaczą m.in. Danutę Stenkę (Joanna Russt), Annę Dereszowską (Anna Maria Solof) i Karolinę Gruszkę (Natalia).

Fabuła została oparta na mało znanych, lecz istotnych dla historii XX wieku faktach. W ostatnich miesiącach wojny wywiady: amerykański i radziecki gorączkowo poszukiwały tajemniczej niemieckiej maszyny, którą alianci nazwali „ryba-miecz”. Maszyna miała odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe, uważane za niemożliwe do złamania. Rzeczywiście, Niemcy zbudowali takie urządzenie, wykorzystując błędy, które Rosjanie popełnili w 1941 i 1942 r. wielokrotnie używając tych samych szyfrów jednorazowych do co najmniej trzydziestu tysięcy depesz. Niemiecka maszyna prawdopodobnie działała w Jeleniej Górze w tajnym ośrodku „Pers Z”, który został stamtąd ewakuowany w lutym 1945 r.

W 13-odcinkowym serialu znajdą się efektowne sceny batalistyczne z udziałem m.in. artylerii przeciwlotniczej, owiana tajemnicą maszyna „ryba-miecz”, polski szpieg w niemieckim mundurze, walka wywiadów amerykańskiego i radzieckiego, dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w mrocznych tunelach i zamkach z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska w tle. Tytułowa „Twierdza” to zamek Czocha. Zdjęcia były kręcone też m.in. w zamkach: Książ, Bolków i Pszczyna. - Mam nadzieję, że film spodoba się widzom. Dokładaliśmy wszelkich starań, aby oddać klimat tamtych czasów. Nie było to łatwe, niektóre rekwizyty np. stare samochody wojskowe sprowadzone zostały z Czech, bo w Polsce nie ma tych egzemplarzy - powiedział podczas specjalnego pokazu prasowego scenarzysta i pomysłodawca filmu Bogusław Wołoszański. W serialu znalazły się wątki, których nie było w wydanej w zeszłym roku książce autora „Sensacji XX wieku”.

„Tajemnica twierdzy szyfrów” emitowana będzie w każdy piątek o godz. 20.20. Przedpremierowo odcinki serialu będzie można zobaczyć również w Internecie pod adresem twierdzaszyfrow.itvp.pl. Pod tym adresem udostępnione zostaną także materiały z planu oraz opis historii, która stała się inspiracją do stworzenia serialu. W tej chwili pod adresem twierdzaszyfrow.itvp.pl można zobaczyć krótki, aczkolwiek efektowny trailer serialu.

Komentarze

Powiązane

14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
11.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanał TVC zyskał nową oprawę i odświeżone logo
10 czerwca br., Kanał TVC (MWE Networks) pojawił się w odświeżonej oprawie graficznej. To kolejny etap zmian w portfolio grupy MWE Networks, mający na celu zmianę identyfikacji wizualnej zbliżonej do estetyki TVC Super i Antena HD.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.