31.07.07, 22:32

Nagroda dla Książki Historycznej Roku – wspólna inicjatywa TVP, IPN i PR

We wtorek 31 lipca br. w Instytucie Pamięci Narodowej przy ul. Towarowej w Warszawie prezes IPN Janusz Kurtyka, prezes TVP S.A. Andrzej Urbański oraz prezes Polskiego Radia SA Krzysztof Czabański podpisali porozumienie ustanawiające Nagrodę dla Książki Historycznej Roku. 

We wtorek 31 lipca br. w Instytucie Pamięci Narodowej przy ul. Towarowej w Warszawie prezes IPN Janusz Kurtyka, prezes TVP S.A. Andrzej Urbański oraz prezes Polskiego Radia SA Krzysztof Czabański podpisali porozumienie ustanawiające Nagrodę dla Książki Historycznej Roku. 

Po podpisaniu porozumienia. Od lewej: prezes Polskiego Radia SA Krzysztof Czabański, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka i prezes Telewizji Polskiej S.A. Andrzej Urbański. Foto: OMI
 
Nagroda będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach:
- Najlepsza książka naukowa – monografie, syntezy poświęcone dziejom Polski i Polaków w okresie PRL
- Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX w.

Pula nagród wyniesie 150 tys. zł. Organizatorzy czynią starania, aby patronem nagrody został wybitny, nieżyjący już historyk prof. Tomasz Strzembosz.

"Ta inicjatywa to więcej niż nagroda, to nasz wielki wkład w wojnę pamięci z niepamięcią w Europie" – powiedział prezes Zarządu TVP Andrzej Urbański. "Poprzez jej ustanowienie chcemy przyczynić się, aby mieszkańcy Europy zachowali pamięć o tym, co się działo na tym kontynencie przez kilkadziesiąt lat, ile złego wyrządziły systemy totalitarne – faszyzm i komunizm" - dodał Urbański.

Laureaci Nagrody zostaną wyłonieni w drodze trzyetapowego konkursu, którego ogłoszenie nastąpi jeszcze w tym roku. Do Nagrody można będzie zgłaszać pierwsze wydania książek, napisanych przez polskich autorów w języku polskim, które ukazały się w roku poprzedzającym daną edycję Nagrody.

Książki do pierwszej edycji konkursu, wydane w 2007 r., będzie można zgłaszać do końca stycznia 2008 roku. Jury złożone z przedstawicieli IPN, TVP i PR, wybierze spośród nich 25 pozycji, które przejdą do II etapu. W lutym 2008 r. organizatorzy ogłoszą dodatkowo konkurs czytelniczy „Ulubiona książka historyczna”. Książka wybrana przez czytelników uzyska, wraz z siedmioma wyłonionymi przez jury w II etapie, nominację do III etapu konkursu. Zwycięzcy III etapu otrzymają statuetki i nagrody pieniężne.

Regulamin konkursu zostanie zamieszczony na stronach internetowych organizatorów oraz na stronie internetowej konkursu.

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.