06.10.17, 08:00
Raport Gemius: w które reklamy klikają internauci?
Internauci z Europy Środkowo-Wschodniej najczęściej klikają w kampanie reklamowe branż spożywczej i kosmetycznej – wynika z raportu Gemiusa.
Europejscy internauci najczęściej klikają w reklamy promujące produkty spożywcze i kosmetyczne. W Polsce, Czechach, Chorwacji i Mołdawii reklamy jedzenia i napojów zajęły pierwsze miejsce pod względem klikalności wśród wszystkich analizowanych branż. W dziewięciu spośród 13 analizowanych rynków znalazły się na podium. Wysokie wskaźniki klikalności odnotowały również reklamy promujące kosmetyki – branża kosmetyczna zajęła miejsce na podium na siedmiu badanych rynkach.
Najmniejszą interakcją ze strony internautów cieszyły się reklamy promujące elektronikę, wyposażenie domu i ogrodu oraz sport i turystykę. Reklamy szeroko rozumianych sprzętów domowych uzyskały najniższy wskaźnik kliknięć spośród wszystkich badanych branż w sześciu na 13 krajów (w Bułgarii, Polsce, Estonii, na Węgrzech, Litwie, Ukrainie). Natomiast reklamy dotyczące aktywności sportowej i wypoczynku odnotowały najniższy wskaźnik klikalności na czterech analizowanych rynkach (w Polsce, na Łotwie, w Rumunii i na Słowacji).
Jednym z opracowań przygotowanych w raporcie gemiusAdMonitor jest zestawienie pokazujące udział emisji mobilnych w reklamach dla poszczególnych branż. Pod tym względem badane rynki wykazują bardzo duże zróżnicowanie – niemal na każdym z nich pierwsze miejsce zajmuje inny sektor gospodarki. W Bułgarii na przykład wiodącą branżą jest sektor finansowy, którego reklamy w 47 proc. były emitowane na urządzeniach mobilnych, w Chorwacji były to koncerny telekomunikacyjne i spożywcze (po 34 proc.), a w Polsce marki modowe (41 proc.).
Spośród 13 analizowanych rynków największe udziały emisji na urządzeniach mobilnych odnotowano w Turcji. Najwyższy wynik w tym kraju odnotowały reklamy branży farmaceutycznej, które w 57 proc. pojawiały się na urządzeniach mobilnych. Drugim krajem pod tym względem była Rumunia, w której to reklamy promujące sport i turystykę emitowano w 54 proc. na urządzeniach mobilnych. Taki sam udział emisji odnotowała w tym kraju branża telekomunikacyjna.
„Wysoki udział odsłon reklam mobilnych to w mojej opinii rezultat poziomu zaawansowania danej branży w wykorzystywaniu technik, jakie daje promocja w digitalu. Reklamodawcy z branży mody, elektroniki i artykułów do domu i ogrodu są w trakcie transformowania modeli biznesowych na sprzedaż przez internet, dlatego jako jedni z pierwszych wykorzystują nowinki technologiczne i dostosowują się do trendów rynku reklamowego. Jednocześnie decyzje o zakupie produktów z tych kategorii podejmowane są bardziej spontanicznie niż na przykład w przypadku branży farmaceutycznej czy finansowej, dlatego odpowiednie bodźce w postaci reklam na smartfonie są skuteczne i w takie formy reklamodawcy inwestują większe budżety. Dodatkowo, biorąc pod uwagę względy techniczne, na stosunkowo niewielkiej powierzchni ekranu urządzenia mobilnego dużo łatwiej i atrakcyjniej zaprezentować zdjęcie sukienki, butów czy nowego telewizora niż ofertę rachunku bankowego bądź leku na nadciśnienie” ─ komentuje Tomasz Wardecki, Senior Media Strategy Manager w iProspect.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze