28.06.17, 20:00
Muzyka kameralna i wielki tenor Christoph Pregardien w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego Dwójki
W najbliższych wydaniach swojego popularnego cyklu Dwójka zaproponuje transmisje z dwóch wydarzeń o wyjątkowej randze artystycznej: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Utrechcie i koncertu inauguracyjnego Reńskiego Festiwalu Wokalnego.
W środę, 28 czerwca br. autorka audycji, Klaudia Baranowska, poprowadzi transmisję koncertu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Utrechcie, w którego programie znajdą się utwory Like the Sun II DWV 99 austriackiej kompozytorki Johanny Doderer, Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 Johannesa Brahmsa Suita op. 23 Ericha Wolfganga Korngolda grane przez znakomitych wykonawców: Laumę Skride – fortepian, Baibę Skride – skrzypce, Lisę Bertaud – altówka, Magdę Amara – fortepian, Janinę Jansen – skrzypce, Borisa Brovtsyna – skrzypce, Harriet Krijgh – wiolonczela, Signum Saxophone Quartet.
Jedną z gwiazd środowego wieczoru będzie znakomita łotewska skrzypaczka Baiba Skride, od lat zachwycająca publiczność wielu krajów grą pełną wirtuozerii i liryzmu. Jej płyty rozchwytywane są na całym świecie, m.in. w Polsce, gdzie ma wielu wielbicieli swego talentu. Występ w Warszawie 27 maja br. potwierdził znakomitą formę Artystki. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonała wówczas Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Była to również okazja, by nagrać rozmowę ze skrzypaczką, w której opowiadała m.in. o swoim dzieciństwie i dorastaniu w muzycznej rodzinie:
„Moja siostra grała już wtedy na skrzypcach, a ja zawsze chciałam robić wszystko to samo, co ona. Wybrałam skrzypce, ponieważ moja mama była akompaniatorką i współpracowała przede wszystkim ze skrzypkami. W tamtych czasach nie chodziłyśmy z siostrami do przedszkola, tylko szłyśmy z mamą do pracy, gdzie słuchałyśmy bardzo wiele muzyki skrzypcowej. Myślę, że tam narodziła się moja miłość do skrzypiec. Grałam z siostrami i świetnie się przy tym bawiłyśmy. Bardzo wcześnie zaczęłyśmy występować, właściwie zaczęło się od śpiewania, bo śpiewałyśmy zanim jeszcze pojawiły się instrumenty, a kiedy później grałyśmy już wystarczająco dobrze, zaczęłyśmy koncertować”.
Fragmenty tej rozmowy Dwójka nada w przerwie środowej transmisji. Początek audycji o godz. 20.00.
Z kolei w piątek 30 czerwca br. o godz. 20.00 Dwójkaprzeprowadzi transmisjękoncertu inauguracyjnego Reńskiego Festiwalu Wokalnego. To – jak stwierdza autor audycji Marek Zwyrzykowski – jeden z najbardziej oryginalnych festiwali nie tylko w skali Niemiec, ale całej Europy, lub wręcz świata. Odbywa się w wielu miejscowościach położonych w dolinie środkowego Renu. Jednym z symboli tej krainy jestLoreley – skała wznosząca się około 120 metrów nad poziom rzeki. Według legendy zakopany został pod nią skarb Nibelungów. Inne podanie mówi, iż z wierzchołka góry rzuciła się w nurty Renu Lorelei – dziewczyna zdradzona przez kochanka. Zamieniona w syrenę zwodziła śpiewem pływających po Renie rybaków, wciągając ich na skały.
Po raz kolejny melomani będą mieli okazję podziwiać kunszt wokalny Christopha Prégardiena – znakomitego wykonawcy Winterreise Franciszka Schuberta, dobrze znanego polskim słuchaczom m.in. z występu w sierpniu 2009 r. w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Mając jako partnera przy fortepianie Andreasa Staiera, brawurowo wykonał wówczas Podróż zimową Franciszka Schuberta – cykl 24 pieśni do wierszy Wilhelma Müllera, jedno z największych arcydzieł epoki romantyzmu. Tym razem słuchacze Dwójki poznają opracowanie utworu na tenor, klarnet basowy, akordeon i kwintet dęty. Jak zapowiada autor audycji, po wersji wokalistki Nataszy Mirkovic-De Ro i grającego na lirze korbowej Matthiasa Loibnera oraz reinterpretacji nagranej z udziałem Barbary Kingi Majewskiej słuchaczy Dwójki czeka fascynująca podróż.
Specjalista ds. promocji
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie
Przejdź do ofertyDyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie
Urząd Miasta Krosna | Polska
Przejdź do ofertyDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze