13.06.17, 10:17

Talenty Trójki 2017 rozdane. Mirosław Bałka odebrał Diament Trójki

Miroslaw Bałka
Fot.: materiały prasowe

Podczas Gali „Talentów Trójki” – konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia nagrodzone zostały trzy artystki: malarka Martyna Czech – w kategorii Sztuki Wizualne, reżyserka Zofia Kowalewska – w kategorii Film i aktorka Jaśmina Polak – w kategorii Teatr. Nagrodę specjalną – „Diament Trójki” – odebrał Mirosław Bałka.

W kategorii Sztuki Wizualne wygrała Martyna Czech. Jury nagrodziło ją za: „dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy”. Martyna Czech (rocznik 1990) ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. W swojej twórczości zajmuje się krytyką ludzkiego świata na podstawie własnych doświadczeń. W wielu pracach porusza temat cierpienia zwierząt. Jest wnikliwym obserwatorem zależności występujących między światem zwierząt i ludzi. Interesują ją sytuacje, w których zderzenie tych dwóch światów powoduje ból i cierpienie. W finale kategorii Sztuki Wizualne znaleźli się również Maciej Cholewa i Diana Lelonek.

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Jaśminę Polak, jury nagrodziło za: „niezwykłą osobowość oraz niekonwencjonalne i kreatywne podejście do teatru powstającego w żywym kontakcie z widownią”. "Jaśmina Polak to charyzmatyczna aktorka, która konsekwentnie buduje własny język sceniczny, oparty na perfekcyjnym warsztacie. W efekcie współtworzy nowy model aktorstwa na pograniczu performansu i teatru" – czytamy w uzasadnieniu nagrody. Jaśmina Polak to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (2014), dała się zapamiętać rolą w „Sprawie Gorgonowej”, a publiczność podbiła rolą starego Iwana Tryleckiego (w odmieniającej płeć i wiek postaci inscenizacji „Płatonowa” Bogomołowa) – obie sztuki wystawione zostały na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Finalistkami w kategorii Teatr były Maria Dębska i Barbara Wypych.

Zofia Kowalewska (rocznik 1995) – zwyciężczyni konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymała za: „wrażliwość i dojrzałość artystyczną, za lekkość opowiadania o trudnych sprawach”. Mimo 22 lat, laureatka ma już na swoim koncie kilka nagród filmowych. W klasie maturalnej dostała pieniądze od Studia Munka, na dokument „Więzi” – historię o jej dziadkach. Z Krakowskiego Festiwalu Filmowego Zofia Kowalewska wróciła ze Srebrnym Smokiem, nagrody przywiozła również z koszalińskiego festiwalu Młodzi i Film i Nowych Horyzontów. Jej dokumentalny debiut cały czas podróżuje po festiwalach w Europie i na świecie i zbiera kolejne laury. Obecnie Kowalewska studiuje na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Do tegorocznego finału „Talentów Trójki” dostały się również: Emi Buchwald i Michalina Łabacz.

Wszystkie laureatki otrzymały nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – „Diament Trójki” dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał go rzeźbiarz i autor instalacji, kierownik Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów – Mirosław Bałka za: „wybitny talent, osobowość artystyczną i indywidualny język – oszczędnych gestów budujących uniwersalny przekaz; za konsekwencję i mocny głos, jeden z najbardziej cenionych w Polsce i na świecie; za mądrość, skupienie na tym, co najważniejsze i umiejętność dzielenia się swoim doświadczeniem ze studentami”.

Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii Teatr – Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Małgorzata Gorol (laureatka Talentów Trójki 2016), Piotr Gruszczyński, Barbara Marcinik (Trójka) i Bartosz Porczyk; w kategorii Film: Maciej Pieprzyca (przewodniczący), Anna Grygiel, Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel (laureatka Talentów Trójki 2016) i Ryszard Jaźwiński (Trójka) oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Magdalena Frankowska (przewodnicząca), Adrian Kolarczyk (laureat talentów Trójki 2016), Anna Konik, Agnieszka Obszańska (Trójka) i Jarosław Suchan.

Uroczystość rozdania nagród w konkursie „Talenty Trójki” odbyła się 12 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wieczór uświetniła swoim występem grupa Kamp!.

Konkurs „Talenty Trójki”, organizowany od 2010 r. przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktorki Justyna Wasilewska, Anna Smołowik, Małgorzata Gorol, Eliza Rycembel, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Grzegorz Zariczny i Paulina Skibińska, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki.

W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna – „Diament Trójki”. Otrzymali go w kolejnych edycjach: Krystyna Janda, Janusz Głowacki, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos i Stanisława Celińska.

Komentarze

Powiązane

19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
18.06.24, 17:42
| radio » ludzie
Kamila Pirogow-Małdzińska szefową Działu Prawnego Grupy Eurozet
1 lipca br. stanowisko dyrektora Działu Prawnego Grupy Eurozet obejmie Kamila Pirogow-Małdzińska.
17.06.24, 19:00
| radio » informacje | internet » informacje
Prosto z Euro w WP SportoweFakty na czas Euro 2024
Redakcja WP SportoweFakty uruchomiła format „Prosto z Euro”, który prowadzą Marcin Gazda i Paweł Pawłowski. Nowy program to analizy i komentarze dotyczące nie tylko meczów, ale także kulisów całego turnieju.
17.06.24, 17:45
| radio » informacje
Marek Wiernik prowadzi Strefę Euro 2024 w Radiu dla Ciebie
W piątek, 14 czerwca br. po godz. 16:00 ruszyła nowa audycja „Strefa Euro 2024” na antenie Radia dla Ciebie (Warszawa).
17.06.24, 12:04
| radio » informacje
Euro 2024 w Polskim Radiu. Transmisje, relacje i specjalny serwis
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Publiczny nadawca przygotował także internetowy serwis specjalny.
17.06.24, 10:33
| radio » informacje
O prawie, lekturach, LGBT i fantastyce w wakacyjnych programach TOK FM
17 czerwca br. Radio TOK FM wprowadziło wakacyjną ramówkę w której znalazły się nowe audycje autorskie, a w nich tematy od fantastyki, przez prawa społeczności LGBT, po kanon lektur szkolnych.
17.06.24, 09:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Szybka piłka w Radiu Zet. Piłkarska kampania promująca Moonsy
Konkurs "Szybka piłka" na antenie Radia ZET oraz szerokie działania w prasie i Internecie na czele ze stronami sportowymi Onet.pl czy drukowaną wersją Przeglądu Sportowego – tak w czasie Euro 2024 promować będą się Moonsy – proteinowe chipsy z soczewicy.
17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.