22.03.17, 10:52

IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód

Plakat promujący wydarzenie
Fot.: materiały prasowe

IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" odbędzie się od 2 do 9 kwietnia 2017 r. w Krakowie, jej mottem będzie „Per aspera ad astra”. 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Widowisk Masowych i Show-programów we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Festiwal w tym roku gości uczestników z Ukrainy, Polski, Gruzji, Niemiec, Słowenii, Austrii. Dwadzieścia teatrów zagrają spektakle na scenach Teatru Groteska, Teatru Praska 52, Teatru Nowego Proxima, Teatru bez Rzędów, Teatru Odwróconego oraz SCKM.

Podczas Festiwalu odbędą się spektakle, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, prezentacje, wystawy oraz inne wydarzenia towarzyszące. Podobnie jak i w poprzednich edycjach, pragniemy zaprezentować współczesne profesjonalne i amatorskie teatry z Ukrainy i z całego świata, nawiązujące tematyką swoich sztuk do szeroko pojętej tematyki ukraińskiej.

Program
IV Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”

04.04.2017 wtorek

15.00 Teatr Praska 52
Teatr „Awantura” (Nowowołyńsk, Ukraina)
Spektakl „Pierwsze koty za płoty” (komedia) POLSKA PRAPREMIERA

Teatr stworzony przez amatorów-miłośników, którzy poświęcają swój czas na bezinteresowną pracę twórcząw służbie Melpomeny. Przynosi ona rezultaty w postaci satysfakcji oraz licznych nagród w konkursach i festiwalach.

„Pierwsze koty za płoty” Stepana Wasylczenki to humorystycznie przedstawione losy młodych, którzy chcą się pobrać. Jest jednak pewna przeszkoda – rodzice dziewczyny nie chcą jej jeszcze wydawać za mąż…

Czas trwania spektaklu: 70 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim

17.00 Teatr bez Rzędów
Teatr TEMP (Czerniowce, Ukraina)
Spektakl „Między dwiema siłami”(dramat)POLSKA PRAPREMIERA

Stworzony w 1967 roku w Czerniowcach teatrTEMP chętnie sięga po zaangażowane społecznie dramaty o tematyce aktualnej dlaUkraińców.

Dramat „Między dwiema siłami” Wynnnyczenki porusza – wciąż aktualny – problem ścierania się 2 sił, chcących przejąć kontrolę nad terytorium Ukrainy oraz walk bratobójczych. Po której stronie stanąć? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? Jaką cenę zapłaci główna bohaterka za dokonanie wyboru?

Czas trwania spektaklu: 50 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim

19.00 Teatr Groteska
Narodowy Akademicki Teatr im. Łesi Ukrainki (Kijów, Ukraina)
Spektakl „Zabawy na podwórku” (dramat)

Kijowski Teatr im. Łesi Ukrainki powstał w 1891 roku jako prywatne przedsięwzięcie znamienitego aktora i reżysera Mykoły Sołowcowa.

Dramat Edny Mazyi „Zabawy na podwórku” to nietypowo opowiedziana historia sądu w sprawie zbiorowego gwałtu. Oparta na faktach historia czternastoletniej Dvori Machnes, brutalnie zgwałconej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, przez czterech starszych kolegów z podwórka.Zaufanie graniczy tu z naiwnością, a ogromna potrzeba miłości i akceptacji doprowadza do tragedii.

Czas trwania spektaklu: 90 minut
Spektakl grany w języku rosyjskim

21.15 Teatr Nowy
Teatr „Na Lermontowskiej 27” (Charków. Ukraina)
Spektakl „Dwoje na huśtawce” (melodramat)

Teatr założono w 1998 roku w Charkowie i od tego czasu stworzył on  ponad 30 spektakli. Wystawiał swoje sztuki na Ukrainie, w Paryży, Gdańsku, Krakowie i Sankt Petersburgu.

Sztuka Williama Gibsona „Dwoje na huśtawce” to melodramat opowiadający historię młodego adwokata, który po rozwodzie przeprowadza się i chce zmienić całe swoje życie, a tak naprawdę ucieka przed samotnością. Czy znajdzie przed nią ratunek?

Czas trwania spektaklu: 100 minut
Spektakl grany w języku rosyjskim z napisami w j.polskim

05.04.2017 środa

17.00 Teatr bez Rzędów
Teatr «POLOT» (Odessa, Ukraina)
Monospektakl „Teatr” (dramat)
Reżyser: Margaryta Płochotnik 

Studio Teatralnej Antrepryzy “ POLOT” przy Związku Polaków na Ukrainie im. A. Mickiewicza w Odessie została założona w 2010 roku przez Margarytę Płochotnik, są w nim wystawiane zarówno sztuki klasyczne, jak utwory autorskie.

Monodramat Somerset Moem „Teatr” to studium przeżyć uznanej aktorki, która odkrywszy, że się starzeje, szuka antidotum na nieuniknione. Czy słusznie upatruje go w miłości?

Czas trwania spektaklu: 40 minut
Spektakl grany w języku polskim 

19.00 Teatr Groteska
Ludowy Teatr Dramatyczny (Czerniowce, Ukraina)
Spektakl „Wielki głód” (dramat) POLSKA PRAPREMIERA 

Założony w 1956 roku Teatr wystawia sztuki Ukraińskich i światowych klasyków. „Wielki Głód” to dramat historyczny na motywach sztuki N. Worożbyt pt. „Spichlerz”. Wielki głód to pojęcie odnoszące się do wydarzeń 1932-33 roku, kiedy w rezultacie represji stalinowskich na skutek sztucznie wywołanego głodu zginęło na Ukrainie od 4 do 10 mln ludzi. Spektakl pokazuje, jak elementy codzienności, takie jak zazdrość, religijność, miłość, zdrada i pragnienie szczęścia nabywają  na tle tak ogromnej tragedii nowego wymiaru moralnego.

Czas trwania spektaklu: 70 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim 

21.30 Teatr Nowy
Teatr „Dziwny zamek” (Kijów,Ukraina)
Opera „Medium” (dramat)

Działający od 29 lat teatr-studio stworzył ponad 70 inscenizacji na podstawie utworów ukraińskich i światowych twórców oraz ukraińskich i rosyjskich baśni ludowych.

Opera „Medium” Giana Carlo Menottiego – śmierć i szaleństwo jako konsekwencje manipulowania ludźmi w tzw. teatrze spirytyzmu. Co się dzieje, kiedy nad człowiekiem zatrzaskuje się pułapka więżąca go między światem realnym i nadprzyrodzonym?

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim

06.04.2017 czwartek

15.00 Teatr Praska 52
Teatr „Amplua” (Teteriwka, obwód Żytomierski, Ukraina)
Spektakl „Śmieszne pieniądze” (komedia)

Grupa dziecięco-młodzieżowa pochodząca z Teteriwki i Żytomierza została założona w 2014 roku. Odnosi sukcesy w konkursach o cora większym zasięgu.

 „Śmieszne pieniądze” to sztuka Rey’a Cooney’a traktująca o perypetiach statystycznego młodego Ukraińca z niezamożnej rodziny, który, nieoczekiwanie, znajduje w metrze fortunę. Jak wpłyną na niego pieniądze? Czy przyniosą szczęście, czy też ujawnią najgorsze cechy posiadacza?

Czas trwania spektaklu: 50 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim

17-00 Teatr Zależny PK
Teatr Tilde (Tbilisi, Gruzja)
Spektakl „Libertyn” (komedia) POLSKA PRAPREMIERA

Teatr-Galeria TILDE to eksperymentalne centrum kultury działające w sferze sztuk wizualnych. Żeńska amatorska grupa aktorska stara się przybliżyć widzowi wewnętrzny świat kobiet, a także budować poprzez sztukę porozumienie między ludźmi różnych wyznań i narodowości.

Komedia opowiada o wydarzeniach mających miejsce w czasie, gdy Denis Diderot przebywał w wiejskiej posiadłości pewnego szlachcica, gdzie w ukryciu drukował kolejne części swojej, nielegalnej wówczas, Encyklopedii. W wolnych chwilach oddawał się życiu tytułowego libertyna pełnemu uczt, zabaw, romansów i seksualnych przygód.

Czas trwania spektaklu: 70 minut
Spektakl grany w języku rosyjskim

19.00 Teatr Groteska
Pierwszy Ukraiński Akademicki Teatr dla Dzieci i Młodzieży (Lwów, Ukraina)
Spektakl „Romeo i Julia” (tragedia)
Reżyseria: Wadym Sikorski

Założony w 1920 roku teatr do dziś wystawia największe dzieła ukraińskiego i światowego dziedzictwa dramaturgicznego. Na jego deskach realizowano m.in. inscenizację Tolkienowskiego „Hobbita”.

„Romeo i Julia” Szekspira w przekładzie Jurija Andruchowycza prezentowana w całkowicie współczesnej aranżacji! Powszechnie znana historia nabiera całkiem nowego smaku dzięki nowemu tłumaczeniu tekstu.

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą
Spektakl grany w języku ukraińskim w tł.Juria Andruchowycza

21.00 Teatr Nowy
Akademicki Teatr Młodego Widza (Zaporoże, Ukraina)
Spektakl „Walc wypadku” (dramat)
Reżyser: Gennadij Fortus

Teatr założono w 1979r. Pracę jego młodego zespołu charakteryzują odważne rozwiązania artystyczne. Profesjonalni artyści wchodzący w skład grupy wielokrotnie  otrzymywali nagrody na festiwalach teatralnych. W swojej pracy starają się, bazując na profesjonalizmie, poruszać tematy aktualne dla współczesnej młodzieży.
Spektakl „Walc awarii” opowiada historię bohaterki, która w rezultacie wypadku samochodowego trafia w zaświaty.  Tam o jej dalszym losie mają zdecydować odpowiedzi, których udzieli Aniołowi. Pytania dotyczą jej życia, świata, ludzkości i znamienitych ludzi. Czy jej odpowiedzi otworzą wrota raju?

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą
Spektakl grany w języku rosyjskim z napisami w j.polskim

07.04.2017 piątek

15.00 Teatr Odwrócony
Teatr „Żmenia” (Równe, Ukraina)
Monospektakl „Trzy kukułki z ukłonem” (dramat) POLSKA PRAPREMIERA
Reżyseria: Ołena Melnyczuk  

Studencka grupa teatralna „Żmenia” powstała przy katedrze reżyserii teatralnej Uniwersytetu Równeńskiego. Wystawia sztuki ukraińskich i zagranicznych twórców.

„Trzy kukułki z ukłonem” to opowieść o skomplikowanych losach miłości Marfy do żonatego mężczyzny. Ich więź była tak silna, że kobieta przeczuwała nadejście listów ukochanego z zesłania. Listów adresowanych do jego żony, Sofiji… Sztuka daje odpowiedź, czemu ludzkie losy będąc poplątane i skomplikowane mają głębszy sens, a z cierpienia może wyniknąć coś nieoczekiwanego.

Czas trwania spektaklu: 30 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim

17.00 Teatr Praska 52
Teatr na Skrzyżowaniu (Czerniowce, Ukraina)
Spektakl „Latający lekarz” (komedia)
Reżyser: Iwan Danylin

Nowoutworzona grupa aktorów i reżyserów przedstawia komedię „Latający Lekarz” na podstawie „Lekarza mimo woli” J. B. Moliera. Spektakl opowiada o parze młodych zakochanych, którzy muszą pokonać rozmaite przeszkody, żeby być razem. Główną przeszkodą jest ojciec panny młodej, który chce ją wydać za paskudnego, ale bogatego starca… 

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim

19.00 SCKM
Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki (Czernihów, Ukraina)
Spektakl „Komedia pomyłek” W. Szekspira (komedia)
Reżyser: Andrij Bakirow 

Teatr założono w 1926 roku. Od tej pory często występował on na terenie Ukrainy oraz na gościnnych występach i festiwalach poza nią. W repertuarze znajdują się utwory ukraińskich i zagranicznych dramaturgów realizowane w duchu klasycznego teatru koryfejskiego.Mężczyzna wyrusza na poszukiwania swojego brata bliźniaka, z którym został rozłączony 18 lat wcześniej w czasie sztormu. W podróży towarzyszy mu sługa, również posiadający brata bliźniaka… Komedia pełna pomyłek pełna nieoczekiwanych sytuacji!

Czas trwania spektaklu: 135 minut z przerwą
Spektakl grany w języku ukraińskim

21.30 Teatr Nowy
Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny (Ługańsk, Ukraina)
Spektakl „Płuca” (dramat)
Reżyser: Jewhen Merzlakow

Teatr działa od 1941 roku. W 2014 przeniósł swoją działalność z okupowanego Ługańska do Siewierodoniecka. W ciągu ostatniego roku stworzył ponad 60 sztuk oraz 12 premier, z którymi występował w kilku miastach Ukrainy.
„Płuca” Duncana MacMillana to wręcz brutalne spektrum zachowań  pokolenia, dla którego nieokreśloność jest sposobem na życie. Czy rodzić dziecko? Jaka przyczyna jest właściwa w podejmowaniu takiej decyzji? Autor szuka szczerej odpowiedzi.

Czas trwania spektaklu: 90 minut
Spektakl grany w języku ukraińskim z napisami w j. polskim

 08.04.2017 sobota

13.00 Centrum Mlodzieży im.dr H.Jordana
Teatr Scena Elffów (Warszwa, Polska)
Spektakl „Calineczka” (bajka dla dzieci)
Reżyser: Ani Polarusz

Scena Elffów powołana do życia przez dwie twórcze osoby: Ani Polarusz (Ani-rusz) i Marię Romę Klatkę (Ro-mari). Celem teatru jest uwrażliwianie na sztukę teatralną, sztukę lalki i sztukę muzyki małych i dorosłych oraz nauka poprzez wspólną, rodzinną zabawę, co pozwala na lepsze poznanie siebie i swoich pociech. W działaniach Sceny Elffów udział biorą inni uzdolnieni i znani twórcy: muzycy, aktorzy, tancerze. Prócz koncerto-spektakli Scena Elffów prowadzi także różnego rodzaju artystyczne warsztaty dla rodzin.

Spektakl na fortepian i marionetkę „Calineczka” na podstawie bajki H.Ch.Andersena – to pełna emocji opowieść prostej kobiety i małej dziewczynki: dwóch bohaterek patrzących na świat „różnymi oczyma”. Dźwięki płynące z fortepianu w magiczny sposób łączą te dwie postaci. Ten artystyczny eksperyment ma na celu przybliżyć twórczość H.Ch. Andersena jako refleksję nad niejednoznacznością otaczającego nas świata, odbicie naszej rzeczywistość.

Czas trwania spektaklu: 40 minut
Spektakl grany w języku polskim

17.00 Teatr Odwrócony
Teatr „Lalkowe Schody” (Równe, Ukraina)
Spektakl „WF dla Baby Jagi” і Spektakl „Myjdodir” (bajka dla dzieci)
Reżyser: Andrij Okładow 

W 2015 roku przy Równeńskim Akademickim Teatrze Obwodowym stworzono dziecięce studio teatralne „Lalkowe schody”.

„WF dla Baby Jagi” to bajkowa opowieść o sile przyjaźni i nieoczekiwanych korzyściach wynikających z ćwiczeń. Czy dziewczynce uda się odzyskać psa wykradzionego przez Babę Jagę? Co wyniknie z jej znajomości z zajączkiem i jeżykiem? Przekonajcie się sami!

Wesoły bajkowy spektakl dla najmłodszych widzów, z którego można się dowiedzieć, dla czego warto myć ząbki i dbać i higienę. A co się dzieje, kiedy mały brudasek ucieka przed szczotką? Do akcji wkracza Myjdodir!

Czas trwania dwóch spektakli: 55 minut
Spektakle grane w języku ukraińskim

19.00 Teatr Praska 52
Teatr na Sadowej (Sumy, Ukraina)
Spektakl „Wyjście przez okno” (komedia)
Reżyser: Ołeksandr Reszytko

Założony w 2010 roku teatr studencki powstały przy Wyższej Sumskiej Szkole Kultury i Sztuki.  Chętnie oglądany przez młodych widzów w Sumach, nagrodzony w Krakowie. Wystawia sztuki współczesnych światowych twórców tworząc niebanalne aranżacje i scenografię.

Ray Cooney „Wyjdźcie do okna” to zwariowana brytyjska komedia z udziałem doradcy premiera, seksownej sekretarki, gapowatego sekretarza, wścibskiego kierownika hotelu, tajemniczej szafy i... trupa! Zabawne dialogi, zaskakujące zwroty akcji i czarny humor w najlepszym wydaniu.

Czas trwania spektaklu: 90 minut (z przerwą)
Spektakl grany w języku ukraińskim 

Komentarze

Powiązane

13.09.23, 11:43
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Ikoniczne postacie popkultury na monetach. Współpraca Warner Bros. Discovery Global Consumer Products i Mennicy Gdańskiej
Mennica Gdańska i Warner Bros. Discovery Global Consumer Products nawiązały współracę. Mennica wyda wyjątkowe serie monet kolekcjonerskich z ikonicznymi postaciami popkultury.
03.09.23, 21:00
| kultura » książki
Finałowa siódemka 27. edycji Nagrody Literackiej Nike
Na łamach Wyborcza.pl i "Gazety Wyborczej" ogłoszono finałową siódemkę Nagrody Literackiej Nike. Ogłoszenie laureata zostało zaplanowane na 1 października 2023 r.
30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.