Piotr Kępski: Bez stempla

Nakładem Biura Literackiego 2 lipca br. ukazał się zbiór esejów Piotra Kępińskiego "Bez stempla. Opowieści o wierszach".

Nakładem Biura Literackiego 2 lipca br. ukazał się zbiór esejów Piotra Kępińskiego "Bez stempla. Opowieści o wierszach". To już trzecia książka w ostatnich miesiącach, którą Biuro Literackie opublikowało w nowej serii wydawniczej "Szkice". Pierwsze dwa tomy - "Najryzykowniej" Andrzeja Sosnowskiego oraz "Urwany ślad" Jacka Gutorowa - miały premierę w marcu tego roku. "Bez stempla" to kolejny głos w dyspucie o współczesnej poezji polskiej. We wstępie do książki autor stawia tezę, która zapewne wywoła niemałą dyskusję: "Nie było pokolenia 'bruLionu'. To prawda. Niektórzy dzisiejsi trzydziestoletni i prawie czterdziestoletni poeci i prozaicy przez ostatnie kilkanaście lat żyli w przeświadczeniu, że należą do jednego klubu. Ale byli w błędzie. Powtarzam: Nie było pokolenia 'bruLionu'! Była uzurpacja. Bo czy wspólny bunt przeciw poprzedniej epoce, niechęć do tych samych autorów lub podobne przeżycia uprawniały krytyków do lansowania tezy o pokoleniu? Zdaje się, że nie. BruLionowców łączyły jedynie podobne daty urodzenia". Piotr Kępiński odwołuje się do Gombrowicza i podobnie jak on pragnie mówić o poezji czystej. Zdaniem autora prezentują ją twórcy będący "zawsze na marginesie, zawsze z daleka od stada": Jacek Bierezin, Mariusz Grzebalski, Bartosz Muszyński, Tadeusz Pióro, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Marcin Świetlicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Bohdan Zadura. W rozmowie z Anną Krzywanią autor tak tłumaczy ideę powstania "Bez stempla": "Moja książka proponuje trochę inny sposób pisania o wierszach. To jakby rozmowa na luzie ze znajomym - z dobrym znajomym. Ja opowiadam. Interpretuję. On słucha. Ten znajomy, którego nie znam. W ten sposób zapraszam do dyskusji. Nie buduję kanonu, nie narzucam swoich sądów. Zapraszam do wspólnego myślenia o literaturze". Ponadto Piotr Kępiński wyjawia, których krytyków ceni, dlaczego nie uznaje pokoleniowych stempli, czym jest dla niego poezja czysta i jaką literaturę omija szerokim łukiem. Urodzony w 1964 roku Piotr Kępiński jest poetą i krytykiem. Redaguje dział Kultura w "Dzienniku". Opublikował tomiki: "Most przed źródłem" (1989), "Porcelana" (1992), "Cudne historie" (1999, 2000), "Wszystko to więcej" (1999), "Cień kości" (2002), "Słona mgła" (2006) oraz książkę "Któż to opisze, któż to uciszy. Rozmowy z Wincentym Różańskim" (1997). Mieszka w Warszawie. Przez cały tydzień w "Przystani!", serwisie internetowym Biura Literackiego, premierze towarzyszyć będą fragmenty książki, opinie o niej oraz rozmowa z autorem. Książka "Bez stempla" jest do nabycia we wszystkich Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce. Zamawiać ją można także bezpośrednio w hurtowniach Platon, Azymut, i FK Olesiejuk. We Wrocławiu tom dostępny jest w księgarni Port Literacki, a w internecie w sklepie biuroliterackie.pl.

Komentarze

Powiązane

13.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta. Magdalena Wolińska-Riedi i jej książka o Rzymie
27 września br. nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi pt."Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta".
13.09.23, 11:43
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Ikoniczne postacie popkultury na monetach. Współpraca Warner Bros. Discovery Global Consumer Products i Mennicy Gdańskiej
Mennica Gdańska i Warner Bros. Discovery Global Consumer Products nawiązały współracę. Mennica wyda wyjątkowe serie monet kolekcjonerskich z ikonicznymi postaciami popkultury.
03.09.23, 21:00
| kultura » książki
Finałowa siódemka 27. edycji Nagrody Literackiej Nike
Na łamach Wyborcza.pl i "Gazety Wyborczej" ogłoszono finałową siódemkę Nagrody Literackiej Nike. Ogłoszenie laureata zostało zaplanowane na 1 października 2023 r.
30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.