25.01.17, 11:00
Radio ZET liderem cytowalności w grudniu 2016 r.
Na pierwszym miejscu rankingu „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce” znalazło się Radio Zet, wyprzedzając TVN24 oraz dziennik „Rzeczpospolita” – wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów za grudzień 2016 r. Uwagę dziennikarzy w Polsce przykuła sprawa protestu opozycji w Sejmie oraz komentarz Jarosława Kaczyńskiego: „Protest w sejmie to próba puczu”.
Na czwartym i piątym miejscu zestawienia znalazły się „Gazeta Wyborcza” i „Dziennik Gazeta Prawna”. Wśród medialnych tematów odnotowano również kwestię ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej oraz spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Prasa. Czołówkę najczęściej cytowanych tytułów prasowych otwiera dziennik „Rzeczpospolita”, wyprzedzając „Gazetę Wyborczą” oraz „Dziennik Gazetę Prawną”. „Rzeczpospolita” zawdzięcza wysoką pozycję w zestawieniu informacji dotyczącej kwestii ignorowania przez polski rząd zaleceń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.
Najczęściej cytowanym tygodnikiem grudnia był „wSieci”. Na drugim miejscu znalazł się „Newsweek”, a trzecie miejsce należy do tygodnika „Wprost. Z kolei „Forbes” kolejny miesiąc plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu miesięczników, tym razem dzięki rankingowi aktorów, którzy wystąpili w najbardziej dochodowych filmach 2016 r. Drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno miesięcznikom „Pani” oraz „Playboy”.
Telewizja. Wśród stacji telewizyjnych najczęściej cytowany był TVN24. Drugie miejsce należy do TVN, a na trzecim miejscu uplasowała się TVP INFO. TVN24 zawdzięcza pierwszą pozycję wypowiedzi Kazimierza Ujazdowskiego – europosła PiS, dotyczącej opinii w sprawie kryzysu w Sejmie.
Radio. Radio ZET ponownie zostało liderem cytowalności wśród stacji radiowych, wyprzedzając RMF FM oraz PR1. Radio Zet swoją pozycję zawdzięcza informacjom na temat protestu opozycji w Sejmie.
Portale internetowe. Najczęściej cytowanym portalem internetowym w grudniu został wPolityce.pl, za sprawą publikacji na temat ekshumacji ciała Piotra Nurowskiego. Na drugim miejscu znalazła się Wp.pl. Podium internetowe zamyka Onet.pl.
Media ekonomiczne. „Dziennik Gazeta Prawna” po raz kolejny uplasował się na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych w Polsce. Najpopularniejsze były cytowania w związku ze sprawą powrotu polskiej delegacji z Londynu do Warszawy. Za DGP uplasowały się „Puls Biznesu” oraz „Money.pl”.
Media regionalne. Wśród mediów regionalnych na pierwszym miejscu uplasowało się Radio Szczecin, ze względu na informację na temat listu skierowanego do Zakładów Chemicznych z prośbą o wsparcie finansowe. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się „Dziennik Bałtycki” oraz „Głos Wielkopolski”. Trójkę zestawienia zamyka Radio PiK.
Badanie przeprowadzono na podstawie 5 530 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu od 1 do 31 grudnia 2016 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 5 605 razy (2 792 razy w prasie, 1 904 w telewizji i 909 w radio). Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne i wybrane programy w rozgłośniach radiowych.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze