19.01.17, 08:00

Jacek Kurski: TVP stanęła dziś pod ścianą. Zarząd TVP podsumował rok działalności

Logo TVP
Fot.: materiały prasowe

Na specjalnej konferencji prasowej 18 stycznia br. Zarząd w osobach Jacka Kurskiego i Macieja Staneckiego, podsumował działalność TVP.

W konferencji udział wzięli, m.in. Paweł Lewandowski, podsekretarz Stanu w ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Elżbieta Kruk, wiceprzewodnicząca Rady Mediów Narodowych, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, prof. Janusz Kawecki, członek KRRiT, Andrzej Sabatowski - członek KRRiT oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli także prowadzący prezenterzy i dziennikarze TVP.

Telewizja Polska, mimo braku realnego wsparcia finansowego z abonamentu, w 2016 r. dała radę, jeśli chodzi o wypełnienie misji publicznej” - powiedział Jacek Kurski. Prezes TVP podkreślał jednak, że potrzebne jest uszczelnienie abonamentu, bo bez tego sytuacja będzie trudna.

Jak podsumował Zarząd, TVP towarzyszyła Polakom we wszystkich wielkich chwilach i doniosłych wydarzeniach 2016 roku. W niektórych formatach udało się również poprawić oglądalność i udziały. TVP jako grupa była liderem rynku ze średnimi udziałami rocznymi na poziomie 29,4 proc. (dane: NAM). Wśród kanałów tematycznych rekordowym wzrostem, aż o 41 proc. wśród kanałów NTC może pochwalić się TVP ABC. Z kolei dzięki zakupowi w ostatniej chwili praw do meczów EURO 2016, sport przyciągał widzów do telewizji publicznej - ponad 24 mln odbiorców śledziło w TVP transmisje 11 meczów EURO 2016.

Prezes Jacek Kurski zaznaczył jednocześnie, że ze względu na niewydolność systemu finansowania mediów publicznych TVP stanęła „dziś pod ścianą”.Nie może trwać dłużej sytuacja, w której nasi konkurenci, TVN i Polsat, dysponują przychodami rzędu 6 mld zł z reklam komercyjnych oraz abonamentu komercyjnego i nie mają żadnych obowiązków publicznych. Tymczasem telewizja publiczna dysponuje przychodem 1 mld 400 mln zł i ma mnóstwo obowiązków publicznych, które są kosztochłonne a nie przynoszą dochodów” – mówił Kurski. Jak podkreślał Prezes TVP, „albo będziemy mieli telewizję publiczną z prawdziwego zdarzenia, albo jej nie będzie”. Dodał jednak, że jest też „scenariusz nadziei", w którym zostaną zagwarantowane środki z uszczelnionego abonamentu.

Maciej Stanecki, Członek Zarządu podsumował osiągnięcia Telewizji Polskiej w obszarze internetu. Strategiczną decyzją nowych władz telewizji była konsolidacja kontentu online. Nastąpił znaczący wzrost przychodów aż 32 proc. z tej działalności, a suma wszystkich odsłon VOD wyniosła 97 552 688. Powodzeniem cieszyła się m.in. oferta na sport.tvp.pl., która w sierpniu 2016 r. wygenerowała ponad 25 mln odtworzeń treści wideo. Ponadto TVP przygotowała na potrzeby internetu webizody serialu „Komisja Morderstw”, specjalne aplikacje, czy second screeny .

Wśród osiągnięć programowych nowego Zarządu TVP, wymieniono takie propozycje jak: „Bake - off! Ale ciacho”, „Kochanie, ratujmy nasze dzieci”, „Sonda2” na antenie Dwójki oraz „Hit, Hit, Hurra!” w Jedynce. Jak twierdzi Zarząd TVP, wszystkie te pozycje z sukcesem zdołały połączyć misję z atrakcyjnością dla szerokiej widowni. Zarząd chwalił się również m.in. organizacją nocy sylwestrowej w Zakopanem.

W 2017 r. Telewizja Polska zamierza realizować nową wizję programową, której bardzo ważną częścią mają być wielkie produkcje historyczne. Jedna z nich serial „Wojenne dziewczyny” Jedynka zaprezentuje 5 marca. Kolejne seriale historyczne to: „Żelazna kurtyna” – opowieść o Żołnierzach Wyklętych, oraz „Korona królowej”, którego akcja rozpoczyna się po śmierci Władysława Łokietka. W planach są takie produkcje jak „Paderewski”, „Drogi wolności”, czy po latach przerwy uruchomienie dwugodzinnego bloku porannego w TVP1. Zarząd chce także odbudować produkcję filmów animowanych i realizować projekty dokumentalne: „Dzieje Polski, dzieje Polaków”, „Z zapartym tchem”. Ponadto planowane jest poszerzenie oferty transmisji sportowych o mecze piłkarskie z najwyższej półki, rozbudowa oferty VOD i uruchomienie nowej platformy TVP.pl. Zarząd TVP zdecydował o powrocie do produkcji spektakli Sceny Faktu.

Prezes TVP Jacek Kurski zaznaczył, że tylko wówczas, gdy uda się zapewnić odpowiednie środki finansowe, to możliwy będzie dalszy rozwój technologiczny i inwestycyjny spółki, m.in. zakup wozów transmisyjnych HD: dużego i średniego, wozu z kamerami Super Slow, zakup ścian diodowych, modernizacja studiów tv przy Woronicza, budowa dużej, wielofunkcyjnej hali zdjęciowej, nowoczesnej siedziby programów informacyjnych Telewizji Polskiej, czy też inwestycja w nowy system telemetryczny.

Komentarze

Powiązane

13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
11.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanał TVC zyskał nową oprawę i odświeżone logo
10 czerwca br., Kanał TVC (MWE Networks) pojawił się w odświeżonej oprawie graficznej. To kolejny etap zmian w portfolio grupy MWE Networks, mający na celu zmianę identyfikacji wizualnej zbliżonej do estetyki TVC Super i Antena HD.
10.06.24, 10:42
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Anna Kalczyńska w ekipie Iberionu. Poprowadzi autorski format geopolityczny
Do Iberionu dołącza Anna Kalczyńska, która poprowadzi autorski format geopolityczny. Dziennikarka w ostatnich latach związana była ze stacją TVN.
07.06.24, 08:46
| telewizja / VOD » informacje
Polska Wybiera. Eurowybory 2024. Specjalne propozycje programowe kanałów Grupy Polsat
9 czerwca br. od 19:15 na antenach Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka pojawi się wieczór wyborczy „Polska Wybiera. Eurowybory 2024”, w którym pojawią się wyniki sondażowe głosowania do Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano także specjalne wydanie „Wydarzeń 18:50”.
06.06.24, 16:15
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja WP wybiera ContentHouse do komunikacji w mediach społecznościowych
Telewizja WP rozpoczyna współpracę z agencją ContentHouse. Działania obejmą bieżącą komunikację na profilach społecznościowych Telewizja WP oraz Kabaret TV.
06.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce na antenach TVP
7 czerwca br. rozpoczną się Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Rzymie, gdzie niemal 100 reprezentantów Polski będzie ze sobą rywalizować. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.