30.06.07, 16:51

Rzeczpospolita najczęściej cytowana

w majowym rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowanym przez IMM. Druga lokata należy do Gazety Wyborczej, trzecia – do Dziennika.
w majowym rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowanym przez IMM. Druga lokata należy do Gazety Wyborczej, trzecia – do Dziennika. Wśród tygodników opinii prowadzi Wprost. Do góry pnie się Nasz Dziennik. RMF FM i TVN24 są niezmiennie najbardziej opiniotwórcze spośród stacji radiowych i telewizyjnych, a Onet.pl wśród portali internetowych.

Od 1 do 31 maja na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 7135 przekazów mediowych. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8786 razy (3743 razy w prasie, 3307 w telewizji i 1736 w radiu).
W najnowszym rankingu IMM zwycięzcą jest Rzeczpospolitej, która była cytowana 1397 razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, na którą inne media powoływały się 1257 razy. Dziennik, po dwóch miesiącach bycia liderem rankingu, spadł na trzecią pozycję z wynikiem 1051 cytatów.

Rzeczpospolitą cytowano głównie w kontekście rankingów i sondaży, nowych faktów dotyczących zabójstwa Marka Papały oraz ekonomii, rynku i finansów. Tuż za podium znalazł się tradycyjnie Wprost – lider wśród tygodników opinii. Pozycje liderów wśród stacji radiowych i telewizyjnych utrzymują odpowiednio - RMF FM i TVN24. Warto zwrócić uwagę na dużą liczbę cytowań PR1 (155), który uzyskał tak wysoką pozycję, dzięki powołaniom na wypowiedzi premiera Jarosława Kaczyńskiego na temat strajków lekarzy i nauczycieli. Stacja ta była również często cytowana w kontekście polityki polskiej oraz ustawy lustracyjnej. Wśród portali internetowych prym wiedzie już tradycyjnie Onet.pl (120). Zaraz za nim uplasował się portal tvn24.pl (87 cytowań). Portal ten zawdzięcza swą pozycję powołaniom dotyczącym finansowania Fundacji Amicus Europae przez ukraińskiego oligarchę.

W górę zestawienia pnie się Nasz Dziennik, który do pierwszej piętnastki powrócił w kwietniu. W najnowszym rankingu wysoką liczbę cytowań (221) gazeta ta zawdzięcza szeroko komentowanym publikacjom dotyczącym przyjęcia łapówki przez Marka Ungiera oraz sprawy tajnych kont w Szwajcarii polityków związanych z SLD.

W maju media najczęściej przywoływały wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, przeprowadzony przez dziennikarzy tygodnika Wprost: Dorotę Kanię, Stanisława Jareckiego oraz Marcina Dzierżanowskiego i zatytułowany „Nie mam konta”.

Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w siedmiu ostatnich miesiącach, Gazeta Prawna (264 powołania), dystansując Puls Biznesu o 36 cytatów. Super Express po raz kolejny wyprzedził Fakt.

W badanym okresie wiodącymi tematami powołań były: kontrowersje wokół ustawy lustracyjnej oraz związany z nią wyrok Trybunału Konstytucyjnego, szczegóły dotyczące samobójstwa B. Blidy, ujawnienie nowych faktów związanych z zabójstwem M. Papały, tajne konta polityków związanych z SLD, przyjęcie łapówki przez M. Ungiera, fala strajków lekarzy i nauczycieli, afera z Teletubisiami, źródła finansowania Fundacji Amicus Europae, oskarżenia o współpracę z SB prof. W. Mąciora, a także pisarza R. Kapuścińskiego i L. Rywina, polityka polska w odniesieniu do roli P. Gosiewskiego w obecnej koalicji oraz historia Nigeryjki Janet Johnson.

Najwięcej cytatów z mediów regionalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, w którym liderem pozostaje Życie Warszawy (piąta pozycja w rankingu z wynikiem 383 powołania). 91 proc. powołań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 9 proc. – regionalnych i lokalnych.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 800 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych

Komentarze

Powiązane

19.04.24, 20:00
| prasa » informacje
Z przepiśników naszych mam i babć. Wydanie specjalne Kobiety i Życia
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się kolejne wydanie zbioru przepisów, które kojarzą się z najpiękniejszymi chwilami dzieciństwa - „Z przepiśników naszych mam i babć” (Wydawnictwo Bauer).
19.04.24, 15:11
| prasa » informacje
Agora odświeżyła miesięcznik Wysokie Obcasy Extra
W sprzedaży pojawiło się odświeżone wydanie miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” (Agora), w którym znalazły się nowe rubryki i teksty nowych felietonistek – Katarzyny Kucewicz i Carrie z Mokotowa.
19.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 kwietnia?
18.04.24, 15:00
| prasa » informacje
Piąte urodziny Forbes Women. Specjalna wystawa plenerowa w warszawskich Łazienkach
Pięć lat temu ukazało się pierwsze wydanie magazynu „Forbes Women” (Ringier Axel Springer). Najnowsze urodzinowe wydanie czasopisma zawiera nie tylko podsumowanie ostatnich pięciu lat obecności magazynu na rynku, ale także Listę 25 Liderek Klimatu i Środowiska.
18.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 kwietnia?
17.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 kwietnia?
16.04.24, 20:28
| prasa » informacje
Świat Wiedzy Extra. 150 pytań i odpowiedzi
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się najnowsze wydanie magazynu „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
16.04.24, 15:30
| prasa » informacje
Wysokie Obcasy świętują 25. urodziny
Wysokie Obcasy obchodzą w kwietniu br. 25 urodziny. Redakcja serwisu przypomina 25 przełomowych tekstów magazynu, a 13 kwietnia br. ukazało się jubileuszowe wydanie z 25 najlepszymi okładkami.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
16.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 kwietnia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy