25.07.16, 16:00

800 godzin transmisji i przekaz internetowy. Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 w Telewizji Polskiej

Logo TVP
Fot.: materiały prasowe

XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro to dla Telewizji Polskiej najważniejsza, obok EURO 2016, impreza sportowa roku. Relacje z igrzysk będą obecne na trzech antenach: TVP1, TVP2, TVP Sport – łącznie około 800 godzin transmisji. Imprezę bezpłatnie będzie można także oglądać na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream.

Widzowie TVP będą mogli oglądać transmisje z Rio na antenach otwartych przez cały czas od godz. 13:15 do 6 nad ranem (mecze siatkarzy będą transmitowane w TVP1, a piłkarzy ręcznych – w TVP2). Dlatego każdy start polskiego zawodnika – w eliminacjach, w fazie pucharowej oraz finałowej – będzie pokazany „na żywo” w TVP1 lub TVP2. Publiczny nadawca przewidział równoległe, nocne transmisje.

Kanał sportowy Telewizji Polskiej w czasie igrzysk zamieni się w kanał olimpijski – od rana do wieczora ramówkę wypełnią wyłącznie programy związane z igrzyskami w Rio de Janeiro, przede wszystkim transmisje. TVP Sport pokaże zarówno starty Polaków, jak i najciekawsze mecze w rywalizacjach drużynowych.

Do Rio de Janeiro TVP wysyła 45-sobową ekipę, której szefem jest Dyrektor TVP Sport, Włodzimierz Szaranowicz. Wśród komentatorów znajdą się m.in.: Włodzimierz Szaranowicz, Dariusz Szpakowski, Piotr Sobczyński, Przemysław Babiarz, Piotr Dębowski, Marek Rudziński, Jacek Laskowski, Maciej Iwański. TVP wysyła także siedmiu reporterów, w tym jedną ekipę reporterską na potrzeby strony sport.tvp.pl. Przy siatkówce, piłce ręcznej i lekkiej atletyce Telewizja Polska będzie dysponowała ministudiami na arenach zmagań sportowców. Studia w Warszawie poprowadzą: Paulina Chylewska, Jacek Kurowski, Maciej Kurzajewski (wszyscy w TVP1), Maciej Jabłoński, Rafał Patyra i Marcin Rams (w TVP2).

Wśród gości w studio znajdą się byli sportowcy, m.in.: Otylia Jędrzejczak (trzykrotna medalistka olimpijska w pływaniu – Ateny 2004), Leszek Blanik (dwukrotny medalista w gimnastyce sportowej – brąz Sydney 2000 i złoto Pekin 2008), Sebastian Chmara (halowy mistrz Europy i świata w lekkoatletycznym siedmioboju), Sylwia Gruchała (dwukrotna medalistka olimpijska we florecie – srebrny drużynowo Sydney 2000 i brąz indywidualnie Ateny 2004), Czesław Lang (wicemistrz olimpijski w kolarstwie szosowym z Moskwy 1980), Krzysztof Ignaczak (mistrz świata i Europy w siatkówce).

W trakcie igrzysk dzień rozpocznie audycja „Halo tu Rio” – w Jedynce, ok. godz. 8.30. Następnie, do godz. 11:50 zaplanowano blok powtórkowy najważniejszych nocnych wydarzeń: „Polacy na igrzyskach”, „Noc w Rio” oraz zapowiedź transmisji – „Dzień na igrzyskach”. Ze względu na pięciogodzinną różnicę czasu z Brazylią, transmisje będą się zaczynać ok. godziny 13:15 w TVP2 (8:15 w Rio) i potrwają do ok. godz. 18:00. Dwójka będzie relacjonować igrzyska od ok. godz. 20:00 aż do 5 rano z małymi przerwami. W TVP1 transmisje rozpoczną się o godz. 17:25, a zakończą o 19:20. Następnie Jedynka będzie towarzyszyć zawodnikom od godz. 22:30 do 6 rano.

Strona sport.tvp.pl będzie oficjalnym serwisem internetowym igrzysk. W internecie i aplikacji mobilnej TVP pokaże blisko 2000 godzin transmisji ze wszystkich dyscyplin olimpijskich – także z tych, których nie obejmie przekaz telewizyjny. Internauci będą mieli do wyboru 12 wirtualnych kanałów oraz dostęp do streamingu anten TVP1, TVP2 i TVP Sport. Przygotowano także multimedialną bibliotekę materiałów wideo: transmisji, skrótów najważniejszych wydarzeń i wywiadów z reprezentantami Polski.

Telewizja Polska od lat 60. XX w. transmituje letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, umożliwiając Polakom oglądanie wielkich sukcesów polskich sportowców. Podczas ostatnich Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku reprezentacja Polski wywalczyła 10 medali. Najchętniej oglądaną transmisją był mecz siatkarzy Polska–Włochy (średnia widownia 6,193 mln) oraz konkursy, w których po złote medale sięgali Adrian Zieliński w podnoszeniu ciężarów (5,661 mln) oraz Tomasz Majewski w pchnięciu kulą (5,528 mln).

Po zakończeniu igrzysk olimpijskich, na areny Rio de Janeiro wkroczą sportowcy niepełnosprawni. Po raz pierwszy igrzyska paraolimpijskie (7–18 września) będą transmitowane przez Telewizję Polską – do tej pory były tylko relacjonowane w programach informacyjnych i specjalnych kronikach. Transmisje znajdą się nie tylko w TVP Sport i na stronie sport.tvp.pl, ale także w TVP1.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.