11.07.16, 19:00

Premiera sztuki Egzaminy inspirowanej Krzysztofem Kieślowskim

Julian Potrzebny, reżyser "Egzaminów"
Fot.: materiały prasowe

W Cieszynie odbyła się 11. edycja festiwalu Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki. Jednym z najważniejszych wydarzeń imprezy była światowa prapremiera sztuki Juliana Potrzebnego „Egzaminy”, której bohater inspirowany jest postacią Krzysztofa Kieślowskiego. Z Cieszyna sztuka pojedzie m.in. do Iranu, Indonezji i Nigerii.

„Egzaminy” to kameralny dramat na dwóch aktorów, inspirowany biografią Krzysztofa Kieślowskiego. Tekst odnosi się do twórczości wielkiego reżysera, wykorzystuje cytaty zarówno z jego filmów, jak i wywiadów, których udzielił. Julian Potrzebny rysuje intymny portret człowieka, który w zderzeniu z własnymi ograniczeniami i wątpliwościami odnajduje w sobie siły, o które się nie podejrzewał. Reżyser i dramaturg Julian Potrzebny nie ukrywa, że to dzięki Krzysztofowi Kieślowskiemu zdawał do Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego tekst jest więc rodzajem hołdu oddanego temu wielkiemu artyście.

„Egzaminy” pokazują Kieślowskiego trzykrotnie próbującego dostać się do łódzkiej Filmówki. Za każdym razem egzaminatorem okazuje się dojrzały Kieślowski. Młody Kieślowski ekscytuje się swoimi sukcesami, a dojrzały je podważa. Ostatecznie, dojrzały Kieślowski decyduje się zakończyć karierę reżysera, zaś młody Kieślowski próbuje skłonić go do jej kontynuowania.

Poza premierą „Egzaminów” na festiwalu Wakacyjne Kadry widzowie mogli zobaczyć nigdy niepokazywany w Polsce dokument o Krzysztofie Kieślowskim „Życie jest przypadkiem” oraz spotkać się z Winfriedem Bolenzem – jednym z twórców tego filmu, a przede wszystkim asystentem Krzysztofa Kieślowskiego na planie „Dekalogu”. Twórca spotkał się z publicznością 8 lipca br. po seansie filmu „Życie jest przypadkiem”.

Sztukę podpisał Julian Potrzebny, urodzony w 1982 r. scenarzysta i reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, uczestnik Laboratorium Scenariuszowego SFP, laureat stypendiów scenariuszowych PISF i wieloletni współpracownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Spektakl Teatru Telewizji „Walizki”, którego był drugim reżyserem, zdobył Grand Prix festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015”.

W dojrzałego Kieślowskiego wciela się Jakub Lasota (ur. 1975 r.), absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.  Zadebiutował u Jerzego Jarockiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu, pracował dotychczas między innymi na scenach Warszawy (Teatr Dramatyczny), Wrocławia (Teatr Polski, Teatr Capitol) i Chorzowa (Teatr Rozrywki). Rolę młodego reżysera gra Filip Gurłacz (ur. 1990 r.), jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, który ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i Akademię Teatralną w Warszawie. Dotychczas zagrał między innymi w „Mieście 44” Jana Komasy oraz w „Powidokach” Andrzeja Wajdy, których premiera jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń 2016 roku w polskim kinie.

Światowa prapremiera „Egzaminów” odbyła się w cieszyńskim Teatrze im. Mickiewicza w sobotę, 9 lipca br. o godzinie 19.00. Telewizja Kino Polska była patronem medialnym wydarzenia.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.