13.06.07, 19:59

Ranczo – pierwszy polski serial telewizyjny dostępny dla osób niewidomych

Telewizja Polska 14 czerwca br. udostępni w Internecie pierwszy polski program telewizyjny przygotowany z myślą o osobach niewidomych.
Telewizja Polska 14 czerwca br. udostępni w Internecie pierwszy polski program telewizyjny przygotowany z myślą o osobach niewidomych. Jest to popularny serial „Ranczo”. Dzięki audiodeskrypcji - czyli dodatkowemu opisowi słownemu, film mogą „obejrzeć” osoby niewidome. „Ranczo” będzie dostępne dla nich bezpłatnie w telewizji interaktywnej iTVP pod adresem audiodeskrypcja.itvp.pl.

Audiodeskrypcja to dodatkowy komentarz lektora w przerwach między dialogami. Opisuje on to, co dzieje się w filmie, dzięki czemu osoby niewidome mogą usłyszeć to, czego nie mogą zobaczyć. Komentarz przedstawia akcję filmu, opisuje miejsca i krajobrazy a także oddaje emocje postaci, mimikę ich twarzy i gesty. Dla „Rancza” opracował ją Krzysztof Szubzda, który jest autorem audiodeskrypcji do kilku filmów pokazywanych na specjalnych seansach kinowych dla osób niewidomych.

"Cieszę się, że możemy udostępnić widzom niewidomym jeden z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych" – mówi Marcin Bochenek, członek Zarządu TVP ds. technologii i rozwoju. "To dla nas bardzo ważny projekt. Chcemy pokazać nasze programy tym widzom, dla których świat obrazów był dotąd niedostępny. To pierwszy taki projekt, ale na pewno nie ostatni" - dodaje.

"TVP jest jedyną polską telewizją, która zaoferowała program z audiodeskrypcją i udostępniła go w internecie" – dodaje Leszek Bogdanowicz, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. "Warto dodać także, że jako jedyni także opracowujemy napisy dla osób niesłyszących - co miesiąc udostępniamy napisy do około 65 godzin nowych programów i filmów, codziennie przygotowujemy napisy do „Teleexpresu” i „Wiadomości” - dodaje.
„Ranczo” jest dostępne w telewizji interaktywnej iTVP pod adresem audiodeskrypcja.itvp.pl – w jedynym w Polsce internetowym serwisie wideo z audiodeskrypcją. Aby otrzymać bezpłatny dostęp do „Rancza” osoby niewidome powinny się zgłosić do najbliższego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Otrzymają tam kod, który pozwoli im na obejrzenie wszystkich odcinków serialu.

Komentarze

Powiązane

17.07.24, 16:30
| telewizja / VOD » ludzie
Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Hyży, Krzysztof Ibisz i Maciej Rock wśród gospodarzy pasma halo tu polsat
Jesienią w Polsacie ruszy zapowiadane już nowe pasmo poranne. „halo tu polsat” będzie emitowane w każdy weekend - od piątku do niedzieli. Program poprowadzą trzy pary dziennikarzy w tym Paulina Sykut-Jeżyna z Krzysztofem Ibiszem oraz Agnieszka Hyży z Maćkiem Rockiem.
17.07.24, 10:01
| telewizja / VOD » informacje
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski przechodzą z TVN24 do TVP INFO. Poprowadzą nowy format
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski pożegnali się z widzami „Szkła Kontaktowego” (TVN24). Para poprowadzi od 2 września br. nowy format na antenie TVP INFO.
17.07.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
482 transmisje w każdym sezonie do 2027 roku. Betclic 1. Liga i Betclic 2. Liga na antenach TVP
Polski Związek Piłki Nożnej, Pierwsza Liga Piłkarska, Telewizja Polska i Betclic ogłosiły plany dotyczące transmisji rozgrywek Betclic 1. Ligi i Betclic 2. Ligi w sezonach 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. Publiczny nadawca pokaże przez trzy lata niemal 1,5 tysiąca meczów prowadzonych przez piłkarską centralę. 
17.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Euro 2024 hitem weekendu. Ale oglądalność spotkań z polską drużyną była wyższa
Blisko 7,3 mln widzów oglądało w niedzielę, 14 lipca br. mecz Hiszpania – Anglia transmitowany na antenach TVP. Ponad 6,4 mln widzów śledziło spotkanie przed telewizorami w domach, a 900 tys. widzów oglądało finał Euro 2024 poza domem.
17.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
AVIOS ma nowy skład. Zarządu i plany ekspansji
Stanowisko Prezesa Zarządu w spółce AVIOS objął dr inż. Tymoteusz Biłyk, twórca marki AVIOS i członek Rady Metodologicznej ds. RPD (Return Path Data) przy projekcie Telemetria Polska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
16.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nowa struktura programów dla zagranicy. Zmiany dotkną Biełsat i TVP World
Telewizja Polska włączy swoje obcojęzyczne kanały do jednej struktury organizacyjnej. W skład nowo tworzonej jednostki wejdą dwie anteny: obecny kanał TVP World nadawany w języku angielskim oraz Telewizja Biełsat, emitująca program po białorusku, rosyjsku i ukraińsku. Szefem nowej struktury będzie Michał Broniatowski.
16.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Milion widzów oglądało program Lepsza Polska Kontynuacja formatu od września
Program publicystyczny Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” w pierwszym, wiosennym sezonie oglądało średnio milion widzów. Stacja zapowiada kontynuację formatu.
15.07.24, 16:30
| telewizja / VOD » informacje
21 edycja formatu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Aleksander Sikora wśród uczestników
Polsat jesienią pokaże 21. sezon programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Najlepsi”. Do Macieja Rocka w roli gospodyni programu dołączy Agnieszka Hyży.
15.07.24, 12:14
| telewizja / VOD » informacje
Top of the Top Sopot Festival w sierpniu. Wystapią m.in. Ewa Bem, Urszula, Kayah i Rubens
19 sierpnia br. ruszy Top of the Top Sopot Festival. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość wydarzenia będzie transmitowana antenie TVN.
15.07.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | biznes i technologie » informacje
Przedsiębiorcy z sektora telekomunikacyjnego apelują o doprecyzowanie Prawa Komunikacji Elektronicznej
Polscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni apelują do posłów o naniesienie poprawek w Prawie Komunikacji Elektronicznej. Podkreślają, że ich brak, negatywnie wpłynie na rozwój usług cyfrowych.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.