12.06.07, 21:36

GW: Korespondent Jedynki na etacie w chińskim radiu

Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański zapowiedział, że przyjrzy się współpracy Polskiego Radia z Tomaszem Sajewiczem, który jest zatrudniony w chińskich mediach państwowych - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański zapowiedział, że przyjrzy się współpracy Polskiego Radia z Tomaszem Sajewiczem, który jest zatrudniony w chińskich mediach państwowych - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

"Nie potrafię powiedzieć, do jakich wniosków dojdziemy, ale na pewno trzeba będzie zweryfikować tę współpracę" - powiedział Czabański. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że Tomasz Sajewicz, który przygotowuje relacje dla Informacyjnej Agencji Radiowej, "Jedynki" i "Trójki", jest również etatowym pracownikiem Chińskiego Radia Międzynarodowego czyli dawnego Radia Pekin. Radio podlega wydziałowi propagandy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i jest "chińską tubą propagandową, która przedstawia wszystko, co robią Chiny, w różowych kolorach" - podkreśla "GW". Prezes Polskiego Radia tłumaczy, że Sajewicz został "odziedziczony" przez obecne kierownictwo, a poprzedni dyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej Maciej Łętowski "rekomendował, aby zatrzymać tę współpracę".

"To jest pracownik chińskiego radia, który z nami współpracuje. Wydawało mi się to dosyć dziwaczne, ale dyrektor Łętowski rekomendował, że jest to pożyteczna współpraca. Ale po dzisiejszej publikacji przyjrzę się tej sprawie" - mówi Czabański.

Łętowski powiedział, że gdy przyszedł do IAR, zastał już umowę z Sajewiczem, która została zawarta w 1995 r. "Umowa z nim była taka, że ze względu na to, gdzie pracuje, my korzystamy wyłącznie z jego korespondencji na tematy pozapolityczne, no bo w oczywisty sposób nie mógł być wiarygodny jako korespondent tematyki politycznej. W związku z tym jak jest trzęsienie ziemi, powódź czy wystawa kulturalna, to korzystamy" - powiedział Łętowski.

Jak czytamy w depeszy PAP, podkreślił, że Polskiego Radia nie stać na posiadanie własnych korespondentów we wszystkich miejscach świata. "W związku z tym, jak jest tam obeznany człowiek, korzystamy z niego w takim zakresie, w jakim on dziennikarsko może swobodnie pracować. Niewykorzystanie takiej okazji byłoby grzechem z punktu widzenia zbierania informacji przy ograniczonych środkach" - dodał.

Łętowski był szefem IAR do 18 kwietnia br., po swoim odwołaniu pozostawał jednak pracownikiem Radia.

Komentarze

Powiązane

23.07.24, 16:15
| radio » ludzie
Zmarła Teodozja Kłodnicka
Nie żyje Teodozja Kłodnicka, związana przez 40 lat z Radiem Katowice.
23.07.24, 15:00
| radio » informacje
Lenny Kravitz bohaterem Nocy Pokoncertowej w Radiu Łódź
We wtorek, 23 lipca br. w Atlas Arenie w Łodzi wystąpi amerykański piosenkarz Lenny Kravitz. Radio Łódź po koncercie wyemituje specjalną audycję.
22.07.24, 14:55
| radio » ludzie
Magdalena Karczewska-Ścibińska nie żyje. Ostatnie pożegnanie w Chojnicach
18 lipca br., zmarła dziennikarka, Magdalena Karczewska-Ścibińska, przez wiele lat związana z Programem Trzecim Polskiego Radia.
22.07.24, 13:58
| radio » ludzie
Małgorzata Kościelniak przechodzi z Meloradia do Złotych Przebojów
Do zespołu Radia Złote Przeboje dołączy Małgorzata Kościelniak, która do tej pory była związana z Meloradiem.
22.07.24, 09:13
| radio » informacje
Katarzyna Kwiatkowska głosem Polskiego Radia RDC
22 lipca br. pojawiła się nowa oprawa ramówki Polskiego Radia RDC w której pojawił się głos Katarzyny Kwiatkowskiej.
18.07.24, 22:34
| radio » informacje
Polskie Radio Kierowców na żywo z Master Truck Show 2024
Polskie Radio Kierowców od 19 do 21 lipca br. będzie emitować program ze studia plenerowego z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Po raz 20. odbywać się tam będzie impreza skierowana do kierowców i miłośników ciężarówek - Master Truck Show 2024. Polskie Radio Kierowców jest patronem medialnym wydarzenia.
18.07.24, 14:00
| radio » informacje
XXV Festiwal Bachowski Świdnica na antenie Dwójki
18 lipca br. rozpoczyna się XXV Festiwal Bachowski Świdnica. Program 2 Polskiego Radia, który jest patronem imprezy, przeprowadzi transmisje koncertów.
17.07.24, 13:40
| radio » informacje
Pierwsza Noc Promsów w Dwójce. Transmisje aż do połowy września
Program 2 Polskiego Radia zaplanował na piątek, 19 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Dwójka przez całe lato będzie transmitować najciekawsze koncerty z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
15.07.24, 06:30
| radio » informacje
Sprawozdanie finansowe Radia Nowy Świat za 2023: rosną koszty wynagrodzeń i energii
12 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Radia Nowy Świat, którego głównym tematem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu za rok 2023 oraz udzielenia członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2023 r.
12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.