11.06.07, 21:23

Litwa: piętnastolecie Radia Znad Wilii

Radio "Znad Wilii" - prywatna polska rozgłośnia na Litwie, jedyna za wschodnią granicą Polski nadająca 24 godziny na dobę - obchodzi piętnastolecie.
Radio "Znad Wilii" - prywatna polska rozgłośnia na Litwie, jedyna za wschodnią granicą Polski nadająca 24 godziny na dobę - obchodzi piętnastolecie.

Z tej okazji na największej litewskiej scenie liczącej ponad pięć tysięcy osób, odbył się koncert "Co nam w duszy gra", czyli ciąg dalszy Gali Piosenki Biesiadnej, z udziałem Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Tyńca, Katarzyny Jamróz, Jacka Wójcickiego, Hanny Śleżyńskiej, Kwartetu Rampa i orkiestry Zbigniewa Górnego - podała Polska Agencja Prasowa.

Wspólnie z ponad pięciotysiączną widownią z całej Wileńszczyzny, głównie Polakami, na koncercie bawili się przedstawiciele litewskiego parlamentu i rządu, na czele z premierem Gediminasem Kirkilasem, a także goście z Polski, m.in. senator Ryszard Bender z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przedstawiciele Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie na czele z prezesem Wiesławem Tużańskim. Koncert poprzedziła uroczystość wręczenia honorowych odznak "Za zasługi" litewskiego Departamentu Mniejszości Narodowych przy rządzie Litwy - czytamy w depeszy PAP.

Złotymi odznakami zostali uhonorowani prezes i założyciel radia Czesław Okińczyc, kierownik działu informacji, redaktor Alesandra Akińczo, redaktorzy Sabina Giełwanowska, Barbara Sosno i Renata Widtmann. Srebrne odznaki otrzymali dyrektor generalny radia Mirosław Juchniewicz, redaktor muzyczny Marius Pileckis i redaktor Jerzy Surwiłło.

"Swoją działalnością rozgłośnia radiowa pozyskała sympatię setek tysięcy mieszkańców różnych narodowości Wileńszczyzny. Działalność "Znad Wilii" umacniając demokrację jest dla innych mniejszości narodowych wyraźnym przykładem rozwoju języka i kultury ojczystej" - zaznaczył premier Gediminas Kirkilas występując przed koncertem.

Radio "Znad Wilii", o formule muzyczno-informacyjnej, działa od 1 lipca 1992 roku. Początkowo nadawało 12 godzin na dobę, po pół roku - przez całą dobę. Jest to regionalna rozgłośnia, nadająca w promieniu 100 km wokół Wilna. Rozgłośnię tę zalicza się do najpopularniejszych w Wilnie i okręgu wileńskim. Tygodniowe audytorium radia liczy około 200 tys. osób. Najpopularniejsze jest wśród Polaków, których na Litwie mieszka około 250 tys. Zespół radia liczy około 30 osób, większości są to Polacy.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.