01.04.16, 12:00

IMM: media społecznościowe na ratunek Puszczy Białowieskiej

Reakcje użytkowników mediów społecznościowych na wypowiedź ministra na temat Puszczy Białowieskiej
Fot.: materiały prasowe

Informacja o zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej wywołała gorącą dyskusję w mediach społecznościowych. Od początku marca na temat działań Ministra Środowiska Jana Szyszko ukazało się w mediach społecznościowych blisko 4,5 tys. komentarzy z czego ponad 3 tys. tylko w kontekście Puszczy Białowieskiej – wynika z monitoringu internetu w IMM.

Od pewnego czasu w Puszczy Białowieskiej zachodzi bardzo niepokojące zjawisko – zanikanie siedlisk przyrodniczych, zamieranie drzewostanów. Ten kryzys najbardziej dotknął dotąd świerka. Liczba martwych świerków w puszczy liczona jest już w milionach. Wraz z degradacją siedlisk zmniejsza się występowanie cennych, chronionych gatunków fauny i flory" - wyjaśnił na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

Zdaniem resortu, odtworzeniu siedlisk przyrodniczych oraz zahamowaniu ich zanikania ma służyć specjalny program dla Puszczy Białowieskiej opracowany przez Ministra Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Z decyzją i argumentacją ministra Jana Szyszko nie zgadzają się jednak obrońcy przyrody, i to ich głos zdominował w marcu internetową dyskusję na temat prac resortu środowiska. 66 proc. komentarzy na temat ministra, w których padły słowa nacechowane emocjonalnie, ma negatywny wydźwięk. Zdaniem ekologów, podpisany aneks zwiększający wycinkę drzew na obszarze Puszczy Białowieskiej nieodwracalnie naruszy naturalne procesy zachodzące na jej terenie.

Tylko w ostatnim tygodniu marca Polacy podjęli ponad 42 tys. różnego rodzaju interakcji w związku z publikacjami na temat decyzji ministra. Najwięcej informacji na ten temat pojawiło się na Facebooku (65,9 proc.) i Twitterze (19 proc.). Jak wynika z analizy IMM, największe zainteresowanie internautów wywołał wpis opublikowany na facebookowej stronie Greenpeace Polska: „Minister Szyszko właśnie podpisał wyrok na Puszczę, zapowiadając zgodę na zwiększenie wycinki drzew, w ten sposób zlekceważył głos większości obywateli, naukowców, Komisji Europejskiej, UNESCO i organizacji ekologicznych.(…)” – czytamy na oficjalnym profilu organizacji. Wpis wywołał ponad 5 tys. różnego rodzaju interakcji.

Oprócz krytyki decyzji ministra, organizacje działające na rzecz ochrony przyrody wykorzystały media społecznościowe do mobilizowania Polaków do działań poza siecią. Użytkownicy serwisów społecznościowych zachęcali swoich znajomych np. do podpisywania petycji w tej sprawie, a Partia Zieloni organizowała akcję wysyłki do Ministerstwa Środowiska listów protestacyjnych w sprawie wycinki.

Wśród osób popierających decyzję ministra, jedną z najbardziej popularnych i publikacji był artykuł portalu Niezależna.pl zatytułowany „Obalamy mity ekologów o Puszczy Białowieskiej. Prawda jest całkiem inna…”. Autor tekstu podaje kontrargumentację dla głównych zarzutów stawianych ministrowi, a argumenty podnoszone przez ekologów nazywa demagogią. „Brawo pan prof. Szyszko, brawo Niezależna.pl. Tak, należy edukować polskie społeczeństwo, pokazywać i odsłaniać perfidię przestępczej szajki nazywającej siebie ekologami. Przecież tej szajce nie chodzi o żadną ekologię, tylko o kasę” – czytamy w jednym z komentarzy pod tekstem.

Popularność na Facebooku zyskał także materiał portalu wPolityce.pl „Minister Szyszko obala mity i zapewnia: „Nikt nie chce wycinać Puszczy Białowieskiej”. Serwis cytował wypowiedź szefa resortu środowiska na antenie TVP Info, w której minister Jan Szyszko zapewniał, że „nikt nie chce wycinać puszczy, natomiast trzeba prowadzić pewne zabiegi w lasach gospodarczych po to, żeby nie doprowadzić do masowego pojawiania organizmów patogennych”.

Z oceny wydźwięku internetowych komentarzy w IMM wynika, że pozytywne opinie odnoszące się do ministra Jana Szyszko stanowiły 34 proc. wzmianek w sieci. Procentowo, najbardziej przychylni szefowi resortu byli komentatorzy tekstów w portalach i serwisach internetowych. Najwięcej słów krytycznych pojawiło się natomiast na Facebooku i Twitterze.

Komentarze

Powiązane

13.03.25, 15:30
| TV / VOD » informacje | internet » informacje
Program Didaskalia z nowego studia z autorską scenografią
Minęły dwa lata od premiery pierwszego odcinka „Didaskaliów” (Wirtualna Polska). Program prowadzony przez Patrycjusza Wyżgę, zyskał nowe studio z autorską scenografią.
12.03.25, 12:25
| internet » informacje
Cześć Ciało w Onecie nowy podcast edukacyjny dla dorosłych
10 marca br. w Onet Audio, na Onecie oraz na popularnych platformach podcastowych zadebiutował nowy podcast prowadzony przez Olgę Kwiecińską, założycielkę Fundacji Cześć Ciało. „Cześć Ciało w Onecie – podcast dla dorosłych” to edukacyjny format skierowany, m.in. do rodziców.
05.03.25, 18:00
| internet » informacje
Grupa ZPR Media konsoliduje projekty e-commerce w jednym dziale
Od marca br. wszystkie projekty e-commerce realizowane przez Grupę ZPR Media są skonsolidowane w jednym dziale, którym kieruje Arkadiusz Mężyński, Dyrektor E-commerce.
04.03.25, 16:30
| internet » informacje
Bilety Kolei Małopolskich w ofercie aplikacji Jakdojade
Po przeprowadzeniu integracji z PKP Intercity i Kolejami Mazowieckimi, Jakdojade wprowadza sprzedaż biletów kolejnego regionalnego przewoźnika. W aplikacji Jakdojade udostępniono możliwość zakupu biletów Kolei Małopolskich.
04.03.25, 12:51
| prasa » informacje | internet » informacje
Wysokieobcasy.pl. Serwis w odświeżonej wersji
4 marca br. serwis Wysokieobcasy.pl (Agora) pojawił się w odświeżonej wersji. Zmienił się nie tylko wygląd strony głównej i artykułów, ale również cały układ serwisu – tak, aby czytanie i nawigacja były jeszcze bardziej intuicyjne zarówno w wersji na urządzenia mobilne, jak i na komputery.
04.03.25, 10:20
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Prezes UOKiK ukarał F. Chajzera, Dodę i Rozenek-Majdan za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie
Za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie Prezes UOKiK ukarał Filipa Chajzera, Dorotę Rabczewską i Małgorzatę Rozenek Majdan. Łącznie to blisko pół miliona zł.
28.02.25, 15:19
| internet » informacje
Przegląd międzynarodowy. Nowy cykl Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza na Gazeta.pl
Miłosz Wiatrowski-Bujacz, współtwórca podcastu „Co to będzie”, rozpoczyna publikację nowego cyklu dziennikarskiego na Gazeta.pl pt. „Przegląd międzynarodowy”.
27.02.25, 11:04
| prasa » informacje | internet » informacje
Polska Press Grupa: to już ostatni etap zmian w serwisach regionalnych. Będą zmiany w i.pl i Naszym Mieście
Polska Press Grupa zakończyła ostatni etap zmian stron głównych serwisów regionalnych. W ostatniej fazie prac zaktualizowano trzy serwisy: expressbydgoski.pl, expressilustrowany.pl i dziennikpolski24.pl. 
27.02.25, 09:16
| internet » informacje
Interia na Oscarach Artura Zaborskiego. Interia z nowym cyklem video
Portal Interia.pl w związku z tegoroczna edycją rozdania Nagród Akademii Filmowej przygotował cykl video „Interia na Oscarach” ruszył 26 lutego br. Krytyk filmowy prosto z Los Angeles zrelacjonuje rywalizację o Nagrody Akademii Filmowej.
22.02.25, 12:00
| radio / audio » informacje | internet » informacje
Informacje Radia TOK FM są już dostępne na Spotify i Apple Podcasts
Użytkownicy sieci mogą już korzystać z newsów Radia TOK FM na platformach Spotify i Apple Podcasts.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.