01.04.16, 12:00
IMM: media społecznościowe na ratunek Puszczy Białowieskiej

Informacja o zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej wywołała gorącą dyskusję w mediach społecznościowych. Od początku marca na temat działań Ministra Środowiska Jana Szyszko ukazało się w mediach społecznościowych blisko 4,5 tys. komentarzy z czego ponad 3 tys. tylko w kontekście Puszczy Białowieskiej – wynika z monitoringu internetu w IMM.
„Od pewnego czasu w Puszczy Białowieskiej zachodzi bardzo niepokojące zjawisko – zanikanie siedlisk przyrodniczych, zamieranie drzewostanów. Ten kryzys najbardziej dotknął dotąd świerka. Liczba martwych świerków w puszczy liczona jest już w milionach. Wraz z degradacją siedlisk zmniejsza się występowanie cennych, chronionych gatunków fauny i flory" - wyjaśnił na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.
Zdaniem resortu, odtworzeniu siedlisk przyrodniczych oraz zahamowaniu ich zanikania ma służyć specjalny program dla Puszczy Białowieskiej opracowany przez Ministra Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Z decyzją i argumentacją ministra Jana Szyszko nie zgadzają się jednak obrońcy przyrody, i to ich głos zdominował w marcu internetową dyskusję na temat prac resortu środowiska. 66 proc. komentarzy na temat ministra, w których padły słowa nacechowane emocjonalnie, ma negatywny wydźwięk. Zdaniem ekologów, podpisany aneks zwiększający wycinkę drzew na obszarze Puszczy Białowieskiej nieodwracalnie naruszy naturalne procesy zachodzące na jej terenie.
Tylko w ostatnim tygodniu marca Polacy podjęli ponad 42 tys. różnego rodzaju interakcji w związku z publikacjami na temat decyzji ministra. Najwięcej informacji na ten temat pojawiło się na Facebooku (65,9 proc.) i Twitterze (19 proc.). Jak wynika z analizy IMM, największe zainteresowanie internautów wywołał wpis opublikowany na facebookowej stronie Greenpeace Polska: „Minister Szyszko właśnie podpisał wyrok na Puszczę, zapowiadając zgodę na zwiększenie wycinki drzew, w ten sposób zlekceważył głos większości obywateli, naukowców, Komisji Europejskiej, UNESCO i organizacji ekologicznych.(…)” – czytamy na oficjalnym profilu organizacji. Wpis wywołał ponad 5 tys. różnego rodzaju interakcji.
Oprócz krytyki decyzji ministra, organizacje działające na rzecz ochrony przyrody wykorzystały media społecznościowe do mobilizowania Polaków do działań poza siecią. Użytkownicy serwisów społecznościowych zachęcali swoich znajomych np. do podpisywania petycji w tej sprawie, a Partia Zieloni organizowała akcję wysyłki do Ministerstwa Środowiska listów protestacyjnych w sprawie wycinki.
Wśród osób popierających decyzję ministra, jedną z najbardziej popularnych i publikacji był artykuł portalu Niezależna.pl zatytułowany „Obalamy mity ekologów o Puszczy Białowieskiej. Prawda jest całkiem inna…”. Autor tekstu podaje kontrargumentację dla głównych zarzutów stawianych ministrowi, a argumenty podnoszone przez ekologów nazywa demagogią. „Brawo pan prof. Szyszko, brawo Niezależna.pl. Tak, należy edukować polskie społeczeństwo, pokazywać i odsłaniać perfidię przestępczej szajki nazywającej siebie ekologami. Przecież tej szajce nie chodzi o żadną ekologię, tylko o kasę” – czytamy w jednym z komentarzy pod tekstem.
Popularność na Facebooku zyskał także materiał portalu wPolityce.pl „Minister Szyszko obala mity i zapewnia: „Nikt nie chce wycinać Puszczy Białowieskiej”. Serwis cytował wypowiedź szefa resortu środowiska na antenie TVP Info, w której minister Jan Szyszko zapewniał, że „nikt nie chce wycinać puszczy, natomiast trzeba prowadzić pewne zabiegi w lasach gospodarczych po to, żeby nie doprowadzić do masowego pojawiania organizmów patogennych”.
Z oceny wydźwięku internetowych komentarzy w IMM wynika, że pozytywne opinie odnoszące się do ministra Jana Szyszko stanowiły 34 proc. wzmianek w sieci. Procentowo, najbardziej przychylni szefowi resortu byli komentatorzy tekstów w portalach i serwisach internetowych. Najwięcej słów krytycznych pojawiło się natomiast na Facebooku i Twitterze.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze