28.05.07, 21:57

TVN24.pl: Polskie Radio chce inwestować na Wschodzie

Jak podał serwis TVN24.pl, Polskie Radio chce za publiczne pieniądze kupować i zakładać komercyjne stacje radiowe na Wschodzie.
Jak podał serwis TVN24.pl, Polskie Radio chce za publiczne pieniądze kupować i zakładać komercyjne stacje radiowe na Wschodzie. Liczy, że dostanie na ten cel 10 mln PLN dotacji z Ministerstwa Skarbu i Kancelarii Premiera. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na razie nie zgadza się na powołanie spółki.

Cel powołania spółki jest szczytny, bo jej zadaniem ma być m.in. promocja polskiej kultury na wschodzie i podtrzymywanie więzów z Polonią, poprzez kupowanie i zakładanie rozgłośni radiowych na wschodzie. Media West miałaby też zarabiać pieniądze działając na rynku reklamy w tym regionie. Plany obejmują Łotwę, Białoruś i Ukrainę (cały rynek reklamy radiowej na Ukrainie ma wynieść w tym roku ok. 100 mln. zł). Jednak Polskie Radio zamierza realizować te cele, kupując i zakładając za publiczne pieniądze komercyjne stacje radiowe, które mają przynosić zysk - podaje TVN24.pl.

Jak ustalił portal tvn24.pl, pomysłodawcą projektu jest Jerzy Targalski, członek zarządu PR SA zawieszony przez Radę Nadzorczą z powodu oskarżeń o łamanie praw pracowniczych w czasie zwolnień przeprowadzanych w Radiu. To na jego wniosek zarząd Polskiego Radia postanowił w styczniu, że powoła spółkę Media West, której będzie jedynym właścicielem.

Kilka tygodni temu radio zwróciło się do KRRiT o zgodę na uruchomienie Media West, ale KRRiT jednak odmówiła, bo pomysł budzi wątpliwości. Ustawa o RTV nie precyzuje, czy publiczny nadawca, realizując misję publiczną, może prowadzić działalność komercyjną, zakładając nowe przedsiębiorstwo. Nie ma też żadnego punktu odniesienia, bo to pierwszy przypadek, żeby nadawca publiczny zakładał spółkę do prowadzenia komercyjnej działalności medialnej.

"Zgadzam się z ideą projektu, ale rozwiązania prawne są wątpliwe" – przyznaje Elżbieta Kruk, szefowa KRRiT.

Jak pisze TVN24.pl, projekt był niedopracowany i został przez Polskie Radio na razie wycofany Elżbieta Kruk, przewodnicząca Krajowej Rady o Media WestW pierwszym roku Radio zamierzało samo finansować spółkę Media West. Na dalszą działalność chciało wziąć 10 mln PLN w papierach wartościowych od Ministerstwa Skarbu i z rezerwy Kancelarii Premiera. Problem w tym, że Kancelaria nic o tym nie słyszała. Jednak ministerstwo ostro sie wypowiada w tej sprawie: "Spółka Media West jest inwestycją Polskiego Radia i nie ma podstawy do finansowania jej działalności w jakiejkolwiek formie przez Skarb Państwa" – stwierdza ministerstwo w oświadczeniu dla portalu tvn24.pl.

Jerzy Targalski mówi, że nic nie powie o Media West. Ostatecznie KRRiT zmusiła Polskie Radio do wycofania wniosku i poprawienia go.

Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, za pośrednictwem rzecznika przekazał TVN24.pl, że „jest za wcześnie by wypowiadać się w sprawie Media West". Także Jerzy Targalski odmówił komentarza w tej sprawie.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.