04.02.16, 17:00

BBC wyłącznym nadawcą FTA w Wielkiej Brytanii pięciu kolejnych igrzysk olimpijskich

Logo BBC
Fot.: materiały prasowe

BBC i Discovery Communications ogłosiły podpisanie długoterminowej umowy dotyczącej transmisji w Wielkiej Brytanii igrzysk olimpijskich. Porozumienie jest wynikiem trzydziestoletniej współpracy między nadawcami.

Zgodnie z umową, BBC otrzyma na zasadzie sublicencji (od Discovery) wyłączne prawa FTA (kanały bezpłatne) do materiałów audiowizualnych oraz, bez wyłączności, prawa radiowe do igrzysk olimpijskich w latach 2022 i 2024. W zamian, Discovery będzie sublicencjonować od BBC na wyłączność prawa telewizyjne dla kanałów płatnych w Wielkiej Brytanii dla igrzysk odbywających się w latach 2018 i 2020. Ponadto, pakiet praw telewizyjnych udzielonych BBC uzupełnią również prawa cyfrowe.

Igrzyska olimpijskie cieszy się ogromną popularnością wśród kibiców. Transmitowane przez BBC zmagania sportowców w Londynie w 2012 r. śledziło w Wielkiej Brytanii ponad 50 milionów osób. 7 mln Brytyjczyków codziennie odwiedzało stronę BBC, a materiały wideo odtwarzano w trakcie całego wydarzenia 111 mln razy. Związaną z igrzyskami aplikację pobrano ponad 2 mln razy.

To pierwsza umowa dotycząca udzielenia sublicencji do transmisji igrzysk olimpijskich od momentu zakupu wyłącznych praw do wydarzenia przez Discovery. W czerwcu 2015 r. Discovery Communications podpisało z MKOl umowę, nabywając wyłączne prawa do transmisji igrzysk olimpijskich od 2018 do 2024 roku na terenie 50 państw i terytoriów europejskich. Prawa do transmisji w Wielkiej Brytanii dotyczyły wyłącznie lat 2022 i 2024, ponieważ zostały uprzednio przyznane BBC. Discovery podkreśla gotowość do współpracy z lokalnymi partnerami na poszczególnych rynkach, aby zapewnić widzom jak najszerszy dostęp do relacji z igrzysk olimpijskich

Historia współpracy BBC i Discovery Communications

Czerwiec 1985 r. - w Stanach Zjednoczonych na rynek wchodzi Discovery Channel z licznymi produkcjami BBC.
Wrzesień 1996 r. - BBC i Discovery Communications ogłaszają zawarcie umowy o współpracy o wartości 600 mln USD, dotyczącej produkcji treści i rozwoju stacji.
Październik 1996 r. - We współpracy z BBC w Stanach Zjednoczonych uruchomiony zostaje Animal Planet, trzeci kanał Discovery.
Czerwiec 1997 r. - Animal Planet i People+Arts, projekty realizowane wspólnie z BBC Worldwide, trafiają na rynki Ameryki Łacińskiej. W następnych latach pojawiają się na kolejnych rynkach.
Grudzień 1997 r. - BBC i Discovery w ramach joint venture uruchamiają BBC America w Stanach Zjednoczonych. Discovery zajmuje się sprzedażą czasu reklamowego w nowym kanale.
Kwiecień 2000 r. - Trzygodzinny program specjalny pod tytułem „Walking With Dinosaurs”, wyprodukowany przez BBC, zostaje wyemitowany na antenie Discovery Channel. Bije rekord oglądalności w telewizjach kablowych w Stanach Zjednoczonych i pozostaje najpopularniejszym programem telewizyjnym w historii kanału.
Stcyzeń 2002 r . – Discovery Channel emituje serial dokumentalny „Blue Planet: Seas Of Life”, wyprodukowany przez BBC.
Marzec 2002 r. - BBC i Discovery ogłaszają „umowę dekady”, czyli przedłużenie na dziesięć lat globalnej współpracy nawiązanej w lipcu 1996 r.
Styczeń 2006 r. – Długoterminowa umowa o współpracy między Discovery Communications i BBC, dotycząca dystrybucji kanału BBC World News w Stanach Zjednoczonych.
Marzec 2007 r. – BBC i Discovery Channel łączą siły przy produkcji nagradzanego jedenastoodcinkowego cyklu „Planet Earth”, który staje się najchętniej oglądanym programem w historii amerykańskiej telewizji kablowej.
Marzec 2010 r. – BBC i Discovery Channel produkują „LIFE”, kontynuację „Planet Earth”.
Listopad 2010 r. - BBC i Discovery Communications przedłużają współpracę w zakresie produkcji programów o kolejne dwa lata, do 2014 r. BBC Worldwide sprzedaje Discovery 50 proc. udziałów w globalnych kanałach telewizyjnych Animal Planet i Liv.

Komentarze

Powiązane

20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
15.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Spotkanie Ruchu Chorzów z Legią Warszawa z dużym zainteresowaniem na antenach CANAL+
Piłkarska PKO Bank Polski Ekstraklasa wróciła do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie zimowej. Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów a Legią Warszawa zanotowało duże zainteresowanie.
14.02.24, 19:37
| telewizja / VOD » informacje
TVP ABC świętuje dziesiąte urodziny
W czwartek, 15 lutego br. kanał TVP ABC będzie świętować swoje 10. urodziny. Z tej okazji mnóstwo zaplanowano Urodzinowy Maraton Konkursowy, a także specjalne wydanie „Studia ABC”.
14.02.24, 12:24
| telewizja / VOD » informacje
Olimpijskie kanały pop-up Eurosportu w ofercie INEA
Warner Bros. Discovery w Polsce oraz INEA nawiązały współpracę w celu udostępnienia usług telekomunikacyjnych dostępu do transmisji z Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 na kanałach Eurosportu.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.