Nowy Dziennik stanie się tygodnikiem

Nowy Dziennik

Po 45 latach, ukazujący się w Nowym Jorku i okolicznych stanach polonijny Nowy Dziennik przestanie ukazywać się jako gazeta codzienna. Od 14 stycznia będzie wychodzić jako tygodnik.

W uzasadnieniu decyzji gazeta pisze, że wynika to ze spadku sprzedaży wydań papierowych oraz przeniesienia reklam do nowych środków przekazu. Nowy Dziennik postanowił też zrezygnować z programu NDTV emitowanego w niekomercyjnej miejskiej stacji telewizyjnej WNYE-TV.

Jak informuje PAP, główny właściciel i prezes Nowego Dziennika Edward Nowakowski powiedział, że sprzedaż znacznie spadła od poniedziałku do czwartku. Ze względu na nieregularne dostawy przez pocztę ubywało też prenumeratorów niezadowolonych z często kilkudniowych opóźnień w dostarczaniu gazety. - Chodzi nam o to, żeby nie tracić dalej pieniędzy i wychodzić przynajmniej na zero, ale utrzymać tytuł - wyjaśnił Nowakowski. Jak dodał, zachowane zostanie internetowe wydanie, które nazwał największym polskojęzycznym w obu Amerykach. Planuje się też wprowadzenie angielskiej wersji, żeby ściągnąć ludzi zainteresowanych polskimi i polonijnymi problemami, lecz nie mówiących w ogóle po polsku.

Nowakowski nie kryje rozczarowania brakiem znaczącej pomocy ze strony organizacji i biznesów polonijnych. Na nic zdały się też zabiegi o wsparcie w Warszawie. - Byłem kilkakrotnie w Polsce, rozmawiałem z politykami, ministrami, działaczami, ale nie przyniosło to żadnych efektów – zaznaczył.

Były redaktor Nowego Dziennika, wykładowca socjologii na Mercy College dr Czesław Karkowski upatruje przyczyny problemów w dynamice Polonii. Jak zauważył, Polacy przestali przyjeżdżać do USA, zaś zadomowieni w Ameryce krajanie rozproszyli się po przedmieściach miasta i sąsiednich stanach. - Następne pokolenie już nie czyta po polsku, mało się sprawami polskimi interesuje - powiedział, dodając, że wśród młodzieży, nie tylko polskiej, zanika nawyk czytania książek i pism. - Konkurencja innych mediów, zwłaszcza wizualnych, oraz szybkich witryn informacyjnych czyni powolne, papierowe dzienniki mediami całkowicie przestarzałymi. Gwałtowny odpływ czytelników i reklamodawców sprawia, że większość dzienników, nie tylko polonijnych, przestaje być rentowna i zamyka się – wskazał dr Karkowski.

Nowy Dziennik został założony w 1971 roku z inicjatywy Bolesława Wierzbiańskiego - wieloletniego wydawcy i redaktora naczelnego tego tytułu. Miał opinię największej tego rodzaju, opiniotwórczej publikacji polskiej wydawanej poza granicami kraju. Jej misją było początkowo przede wszystkim uczestnictwo w batalii o wyzwolenie Polski spod komunistycznych rządów. Nowy Dziennik odgrywał rolę w mobilizowaniu Polonii amerykańskiej, by przekonywała amerykańskich polityków o potrzebie rozszerzenia NATO na Wschód. Podobną akcję prowadził w celu unicestwienia zakusów o rewizję granic na Odrze i Nysie po zjednoczeniu Niemiec. W gazecie publikowali teksty wybitni politycy i publicyści, np. Zbigniew Brzeziński, czy Jan Nowak-Jeziorański.

Komentarze

Powiązane

27.05.24, 20:00
| prasa » informacje
PoRUSZ!my przyszłość naszych dzieci. Akcja edukacyjna Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów
Redakcje “Gazety Wyborczej” i “Wysokich Obcasów” postanowiły w 2024 r. – roku Igrzysk olimpijskich – podjąć wyzwanie rozbudzenia w dzieciach miłości do ruchu, inicjując akcję edukacyjną “PoRUSZ!my przyszłość naszych dzieci”. W ramach projektu powstanie cykl eksperckich artykułów, podcasty i krótkie materiały wideo.
27.05.24, 13:30
| prasa » informacje
Orle Pióro, wydawca tygodnika Do Rzeczy chce zadebiutować na NewConnect
Orle Pióro S.A., wydawca portalu DoRzeczy.pl i tygodnika „Do Rzeczy – Pawła Lisickiego” oraz magazynu „Historia Do Rzeczy”, będący częścią notowanej na GPW grupy medialnej PMPG Polskie Media S.A., planuje debiut na NewConnect.
27.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 maja?
26.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 maja?
25.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 maja?
24.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 maja?
23.05.24, 19:59
| prasa » ludzie
Jan Rybicki na stałe w zespole redakcji Weekend.Gazeta.pl
Jan Rybicki, zwycięzca pierwszej edycji konkursu „Polska Stories”, na stałe dołączył do zespołu serwisu Weekend.Gazeta.pl.
23.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 maja?
22.05.24, 20:41
| prasa » informacje
Tele Tydzień Ekstra – Euro. Niezbędnik kibica od Wydawnictwa Bauer
22 maja br. na rynku prasowym ukazał się magazyn „Tele Tydzień Ekstra – „Euro” (Wydawnictwo Bauer) – poświęcony Mistrzostwom Europy w piłce nożnej.
22.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja?