08.10.15, 09:00
Prezes TVP Janusz Daszczyński o mediach publicznych na EFNI w Sopocie
Abonament powinien być ogólnonarodową składką, która pozwoliłaby mediom publicznym realizować misję i uodporniłaby je na walkę rynkową – zgodnie uznali uczestnicy odbywającego się w Sopocie w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei panelu „Media publiczne – między jakością a wynikami”.
W dyskusji moderowanej przez Piora Kraśko wzięli udział: Prezes TVP Janusz Daszczyński, Przewodniczący KRRiT Jan Dworak, dziennikarz Deutsche Welle Michael Knigge oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Finansowanie mediów publicznych było wspólnym mianownikiem tematyki spotkania. "Media wypracowały sobie wiodące miejsce na rynku jako nośnik dotarcia do świadomości każdego obywatela z treściami ważnymi społecznie. Tak definiuję rolę misji telewizji. Trzeba wychować społeczeństwo, a media są do tego kluczem. Kluczem w dotarciu do ludzi. Nie krytykuję mediów publicznych. Jest w nich sporo dobrych programów: Teatr TV, programy kulturalne, ale mam poczucie, że wciąż tego jest za mało. Mówiąc o przyszłości musimy myśleć nie tylko o tym, jak my przyszłość widzimy, musimy włączyć w debatę obywateli. To są świadomi widzowie, którzy nam mogą coś podpowiedzieć" – mówiła minister Omilanowska. Pozytywnie zostały ocenione zmiany jakościowe flagowego programu informacyjnego "Wiadomości", którym udało się przejść na format rzetelnej, pogłębionej informacji nie tracąc przy tym widza. Jednakże, w opinii panelistów, kluczowa dla jakości programu jest sprawa stabilnego finansowania. Minister Omilanowska liczy, że w najbliższym czasie uda się tą kwestię rozwiązać. "Telewizja bez widza nie ma wartości, więc jest to ważne żeby było finansowanie. Dziś struktura finansowania TVP to 80 procent wpływów, które pochodzi z reklamy, a tylko 20 procent z abonamentu. Jak przy 80 procentach budżetu robić telewizję?" – pytał Prezes Daszczyński.
Paneliści zwrócili ponadto uwagę na konieczność zmiany definicji abonamentu. Obecnie obowiązująca jest już archaiczna i nie przystaje do rzeczywistości. Według niej płaci się za działający odbiornik, a nie za dobrej jakości i konkurencyjny program. Prezes Janusz Daszczyński wskazał też na zmiany zachodzące obecnie w TVP. Zapowiedział, że powstanie impresariat, by rozwijać potencjał młodych, kreatywnych twórców, a w strukturze pojawi się nowa wyspecjalizowana redakcja filmu, seriali i teatru telewizji. TVP powróci też do produkowania godzinnych filmów. Najważniejszym przesłaniem całej dyskusji jest teza, że dobrze sfinansowane media i dobrej jakości programy będą podwaliną pod mądre społeczeństwo.
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak uważa, że bez mediów trudno wyobrazić rozwój życia społecznego. Podkreślił, iż media publiczne są na świecie punktem odniesienia dla wszystkich, także komercyjnych nadawców na rynku, a jeśli media publiczne są słabe to także komercyjne słabną nie mając wyznaczonych standardów przez publicznego nadawcę.
Europejskie Forum Nowych Idei jest międzynarodowym spotkaniem dyskusyjnym środowisk biznesowych na temat przyszłości Europy i jej gospodarki, postrzeganych w szerokim, globalnym kontekście organizowanym już po raz piąty przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Co roku na polskie Wybrzeże zapraszani są przedsiębiorcy, menedżerowie i ekonomiści z Europy i innych kontynentów, by wspólnie z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki, kultury, mediów, polityki i organizacji pozarządowych szukać pomysłów na rozwiązanie gospodarczych, politycznych i cywilizacyjnych problemów Europy.
Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza
Centrum Kultury Podgórza | Kraków
Przejdź do ofertyDyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie
Urząd Gminy Filipów | Polska
Przejdź do oferty
Komentarze