26.05.15, 23:00

Noc Bibliotek pod hasłem Groza nie czytać

Plakat promujący wydarzenia
Fot.: materiały prasowe

„Książki. Magazyn do Czytania” i „Gazeta Wyborcza” zapraszają na pierwszą ogólnokrajową Noc Bibliotek. W sobotę, 30 maja br. od godz. 18.00 aż do świtu biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce otwierają drzwi i zapraszają na wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Do tej pory do akcji zgłosiło się już ponad 360 miejsc, a lista na Nocbibliotek.org jest wciąż otwarta.

Centralna inauguracja akcji odbędzie się o 19.00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Otworzy ją wspólne czytanie „Lokomotywy” Tuwima – na scenie przez dzieci, aktorów (m.in. Teresę Lipowską, Joannę Brodzik, Rafała Rutkowskiego), osoby publiczne, a równocześnie w innych bibliotekach i w mediach. Poza tym w planie m.in.: spotkania literackie z udziałem Joanny Bator, Mariusza Szczygła, prof. Jerzego Bralczyka, Włodzimierza Kalickiego, warsztaty dla dzieci, a także głośne czytanie tekstów grozy z otwartych zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.pl, a przed północą – maraton czytelniczy, czyli wspólne czytanie ulubionych fragmentów książek. 

Noc Bibliotek to przede wszystkim święto czytelników i samych bibliotek. W wielu miejscach Noce będą tematyczne: Kryminalna, Romansów, Wojenna, Filozofii Życia, Horrorów. Niektóre biblioteki przygotowują specjalne atrakcje, np. biblioteka publiczna w podlaskich Łapach zaprasza nastolatki na Magiczną Noc z Duchami Biblioteki. Mają przynieść: śpiwór, latarkę i zgodę rodziców. W planach: potworne zabawy, smocze wyścigi, wesołe mumie. W Gospodzie pod Pająkiem zjedzą kolację, a potem zgaszą światło i z latarkami ruszą na poszukiwanie Smutnych Duchów Książek Nieczytanych.

Noc Bibliotek to kolejna akcja poświęcona książkom i ich czytaniu - jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę na coraz mniejszy odsetek czytelników książek w naszym kraju. Biblioteka Narodowa donosi, że w ostatnich 12 miesiącach żadnego kontaktu z książką nie miało 50 proc. Polek i aż 68 proc. Polaków. 

Piotr Pacewicz napisał o akcji: „Wyborcza” prowadziła już wiele kampanii. Poprawialiśmy los kobiet w „Rodzić po ludzku”, w „Szkole z klasą” pomagamy się uczyć i uczniom, i nauczycielom, w „Polska biega” aktywizujemy Polaków i Polki. Może i tym razem się uda? Może wspólnie zachęcimy ludzi, by zamiast gapić się na akwarium, poczytali? Może być „Moby Dick”.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki” – biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający mogą przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów. Książki przyniesione do Biblioteki Narodowej zostaną przekazane do bibliotek więziennych.

Organizatorzy akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki. Partnerzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona.pl, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Komentarze

Powiązane

05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
11.03.24, 14:28
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Wojciech Waglewski zagra w ramach MTV Unplugged
W 16. edycji MTV Unplugged pojawi się Wojciech Waglewski. Artysta wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 10 kwietnia br.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 22:41
| radio » informacje | kultura » informacje
Uwspółcześnione powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie w ofercie Empik Go
Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska pojawili się jako bohaterowie buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Kultowe powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie na platformie Empik Go.
28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy