Współczesna młodzież: technologiczni maniacy czy technofobi


Dzisiejsza młodzież: zaawansowana technologicznie generacja iPod, zwariowana na punkcie własnego wyglądu i imprez? Czy raczej mało aktywna fizycznie grupa wybierająca spokojne życie, dla której najbardziej w życiu liczą się przyjaciele?

Wiodąca agencja badań rynku Synovate ujawniła niedawno najważniejsze wyniki z obszernego pan-europejskiego projektu badawczego Planet Edge, obejmującego 11 europejskich krajów, w którym zbadano osoby w wieku 18-24 lat pod kątem tego, w jaki sposób spędzają one swój wolny czas.

Julian Rolfe, Manager Planet Edge, Synovate, komentuje: „wyniki badania pokazują, że wraz z rosnącym brakiem wiary w system edukacji i rynek pracy, młodzi ludzie w Europie poświęcają coraz więcej czasu i energii zajęciom wykonywanym w wolnym czasie, aby odczuć tożsamość i przynależność do grupy rówieśników. Badanie pokazuje, że dla dzisiejszej młodzieży NAJWAŻNIEJSZĄ wartością są przyjaciele – ważniejszą od rodziny, kariery, edukacji – 58 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem: moi przyjaciele są najważniejszą rzeczą w moim życiu”

Młodzi ludzie żyją zgodnie z zasadami.
Dzisiejsza młodzież żyje „czystszym” życiem niż poprzednie pokolenia:
• Tylko 35 proc. regularnie pije alkohol,
• 78 proc. wychodzi na wieczorem trzy razy w tygodniu lub mniej,
• 50 proc. nigdy nie paliło – a z tych, którzy palą tylko 8 proc. uważa, że palenie jest fajne, podczas gdy 55 proc. uważa, że palenie jest tak samo uzależniające jak kokaina lub heroina.

Jednak, jeśli chodzi o ogólne zdrowie i samopoczucie dzisiejsza młodzież jest również bardziej bierna niż poprzednie pokolenia:
• Ponad jedna piąta nie uprawia w ogóle żadnego sportu, nie wykonuje ćwiczeń.
• Więcej mężczyzn (28 proc.), niż kobiet (23 proc.) chodzi na siłownię,
• Sporty uliczne, wodne stanowią wciąż dużą niszę – ponad 90 proc. respondentów nigdy nie jeździło na rolkach, na rowerach BMX, nie uprawiało surfingu lub windsurfingu.

Mitem jest również to, że młodzi ludzie mają obsesję na punkcie swojego wyglądu i wydają na to dużo pieniędzy:
• Ponad jedna czwarta respondentów wydaje mniej niż 10 funtów (14 euro) miesięcznie na przybory toaletowe
• Dwie trzecie wydaje mniej niż 24 funty (36 euro)

Zagorzali zwolennicy technologii?
Mitem jest również, jak się okazuje, stwierdzenie, że młodzi ludzie kochają nowe technologie. Z badania Synovate wynika, że tylko 11 proc. ankietowanych kupuje najnowsze technologiczne gadżety od razu jak się pojawią na rynku, a prawie połowa respondentów czeka i obserwuje, co inni powiedzą o danym gadżecie zanim sami zdecydują się na jego zakup.

Surfowanie po sieci jest popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu niż oglądanie TV (74 proc. ankietowanych regularnie przegląda strony internetowe w porównaniu do 72 proc. ankietowanych, którzy regularnie oglądają telewizję). Z drugiej strony tylko jedna czwarta respondentów przyznaje, że korzystała z serwisów społecznościowych, takich jak MySpace. Blogowanie również nie jest zbyt popularne (tylko 15 proc. ankietowanych to kiedykolwiek robiło), natomiast aż 61 proc. respondentów przyznało, że ściąga muzykę z Internetu.

Co ciekawe, w lata grupie wiekowej 18-24 lat laptop prawie dognił komórki jeśli chodzi o konieczność posiadania: 28 proc. respondentów stwierdziło, że nie mogłoby żyć bez swego laptopa,
a 32 proc. bez swojego telefonu. Zaskakujące jest również to, że książki są bardziej popularne od magazynów – 49 proc. ankietowanych regularnie czyta książki w porównaniu z 41 proc. respondentów czytających regularnie magazyny.

Moja muzyka.
Młodzi ludzie zostali przezwani „pokoleniem iPod” czy też „pokoleniem MTV”, jednak w rzeczywistości termin „pokolenie radia” byłoby bardziej trafne:

• 33 proc. ankietowanych słucha nowości muzycznych przez radio,
• Tylko 25 proc. respondentów słucha muzyki on-line,
• 14 proc. słucha nowości w TV,
• Komputer jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem do słuchania muzyki (81 proc.),
• Tylko 21 proc. kiedykolwiek słuchało muzyki ze swojej komórki.

Odsetek muzyki ściąganej z sieci (41 proc.) wyprzedził odsetek muzyki kupowanej w sklepach (33 proc.), a chodzenie na koncerty stało się zaskakującą niszową aktywnością:
• 43 proc. respondentów przyznaje, że nie było na koncercie w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
• Kolejne 43 proc. było na tylko jednym lub dwóch koncertach,
• 51 proc. było kiedykolwiek na festiwalu.

Nastąpiła również zmiana w postawie młodych ludzi odnośnie zaangażowania firm / marek w organizację koncertów i wydarzeń muzycznych - tylko 3 proc. uważa obecnie, że sponsoring jest negatywną rzeczą:
• 35 proc. uważa to zjawisko za pozytywne, ponieważ zazwyczaj oznacza to lepsze zespoły i zaplecze techniczne,
• 32 proc. nie obchodzi wcale czy impreza jest sponsorowana czy nie,
• 28 proc. nie ma nic przeciwko dopóki marka jest stosowna, dobrze dobrana.

Informacje dodatkowe o badaniu Planet Edge:

Badanie zostało przeprowadzone w 11 krajach, objęło ono: UK, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja, Holandia, Belgia, Portugalia, Szwecja i Norwegia. Wykorzystano w nim techniki jakościowe, ilościowe, badanie on-line oraz wywiady eksperckie.

Jednostka Synovate UK zajmująca się badaniami młodzieży od 6 lat specjalizuje się w badaniach młodzieży i rynku młodzieżowych rynkach. Skupia się głównie na grupie wiekowej 16-34, najwięcej projektów dla klientów przeprowadza wśród nastolatków oraz dwudziesto-kilkulatków. Jednostka posiada duże doświadczenie na następujących rynkach: alkohol, sport, media, technologia, telekomunikacja, napoje bezalkoholowe, przekąski i moda. Planet Edge jest unikalnym samodzielnym pan-europejskim projektem badawczym, który bada osoby w wieku 18 -24 pod kątem tego, jak spędzają one swój wolny czas. Istnieje możliwość zakupienia pełnego raportu jak również raportów z poszczególnych krajów.

Informacje dodatkowe o Synovate:
Synovate jest jedną z dziesięciu największych agencji badań rynku na świecie i należy do międzynarodowego holdingu specjalizującego się w komunikacji AEGIS Group plc.
Synovate pracuje dla klientów z różnych sektorów, między innymi: FMCG, B2B, media, finanse, farmaceutyczny, telekomunikacyjny, samochodowy, realizując pełen zakres badań jakościowych i ilościowych. Więcej informacji: www.synovate.com

Komentarze

Powiązane

15.01.25, 17:27
| radio / audio » informacje
Figurski i Kędzierski na billboardach. Antyradio promuje poranek Desperanos
16 stycznia br. wystartuje nowa kampania Antyradia, nawiązująca do porannej audycji "Desperanos" z Michałem Figurskim i Piotrem Kędzierskim w rolach głównych. Reklamy pojawią się na billboardach w polskich miastach, a także w sieci kin Helios i mediach społecznościowych.
15.01.25, 14:50
| radio / audio » ludzie
Małgorzata Koselnik przechodzi do Polskiego Radia. Pokieruje Działem Produktu Internetowego
Do zespołu Centrum Mediów Cyfrowych dołączyła Małgorzata Koselnik, która objęła kierownictwo nowo utworzonego Działu Produktu Internetowego. Koselnik będzie odpowiedzialna za realizację i rozwój projektów internetowych, a także za opracowywanie nowych rozwiązań reklamowych.
14.01.25, 22:37
| radio / audio » informacje
RMF FM świętuje 35. urodziny. Konwój prezentów i Urodzinowe Sejfy
15 stycznia br. na ulice całej Polski wyruszą trzy żółto-niebieskie konwoje RMF FM – pełne prezentów, które prowadzący rozdadzą słuchaczom w najróżniejszych zakątkach kraju. Kulminacja obchodów odbędzie się wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie - tak w skrócie będą wyglądać 35. urodziny RMF FM.
14.01.25, 14:33
| radio / audio » informacje
Trójka prosto z Brukseli
W ramach inauguracji zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Program Trzeci Polskiego Radia przygotował audycję na żywo z siedziby Rady Unii Europejskiej. Transmisja programu odbędzie się 14 stycznia br. od godz. 16:00.
13.01.25, 10:55
| radio / audio » informacje
Duże zmiany w Trójce. Nowy gospodarz Pierwszej Trójki i powrót Listy Osobistej
10 stycznia br. w Trójce zmienił się gospodarz "Listy Przebojów". Na antenę wróciła także autorska audycja Piotra Metza "Lista osobista".
13.01.25, 06:00
| radio / audio » informacje
RMF MAXX zaprasza na Ferie na Maxxa
Radio RMF MAXX przygotowuje akcję „Ferie na MAXXa”. W programie wydarzeń znajdą się wspólne imprezy, ślizgi na lodowiskach, sety dj’skie.
12.01.25, 12:04
| radio / audio » informacje
Pięć nowych programów w ramówce Polskiego Radia Chopin
Od stycznia br., Polskie Radio Chopin wprowadza pięć nowych audycji, w tym „IX Symfonia Chopina”, „Literatura czasów Chopina” oraz „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli”. Każdy z programów oferuje słuchaczom mieszankę klasycznych kompozycji oraz muzyczne wędrówki przez epokę Chopina i czasy współczesne.
11.01.25, 23:35
| radio / audio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio / audio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio / audio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.