19.01.15, 08:21

Prasa chce bardziej chronić artykuły prasowe

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Polska Agencja Prasowa, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Parkiet”, „Puls Biznesu”,„Rzeczpospolita”, dzienniki regionalne Polskapresse i Mediów Regionalnych, „Tygodnik Powszechny” oraz Izba Wydawców Prasy zaprezentowały nowe działania w ochronie artykułów prasowych.

Tworzenie wartościowych treści jest kosztowne i pracochłonne. Bez zabezpieczenia praw autorskich twórczości dziennikarskiej niemożliwe stanie się utrzymanie działalności redakcyjnej i zbieranie informacji – dostarczane treści staną się uboższe, a tym samym znacząco zmaleje publiczny wgląd w wydarzenia i uczestnictwo w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego.Prasa informacyjna potrzebuje warunków niezbędnych do dalszego dostarczania wartościowych i profesjonalnych treści na wszystkich platformach w celu zaspokajania potrzeb odbiorców.

Mimo obowiązującego prawa chroniącego własność intelektualną twórców treści, w sieci przeważają szkodliwe praktyki. Rozkwit cyfrowego kopiowania oraz techniki gromadzenia treści naruszające obowiązujące prawo, jak również reprodukcja treści w internecie bez zgody posiadaczy praw autorskich, nadszarpują – a w dłuższej perspektywie – niweczą dochodowość naszych redakcji oraz nie pozostają bez wpływu na jakość dziennikarstwa i zagrażają rozwojowi działalności prasowej” - napisali wydawcy. 

Wydawcy i redakcje ww. tytułów oraz PAP postanowiły wprowadzić w życie zasady korzystania z treści prasowych, które zostały opracowane przez wydawców w IWP i przyjęte przez Zarząd Izby, a także – jako zalecenie dla wydawców – przez XX Walne Zgromadzenie Izby w 2012 r. Dokument ten Izba przekazała także pracodawcom zrzeszonym w IAB Polska – miał być on podstawą opracowania wspólnych dla branży prasowej i internetowej zasad wykorzystywania treści w internecie.

We wszystkich tytułach prasowych wprowadzających od 13 stycznia 2015 r. nowe zasady ochrony treści obowiązywać będzie „Regulamin korzystania z artykułów prasowych”, a objęte nim materiały będą oznaczane znaczkami © lub (P), określającymi zasady wykorzystania tych materiałów zgodnie z regulaminem redakcji.
© – znak „copyright”, czyli prawa zastrzeżone. Oznacza, że wydawcy przysługują pełne autorskie prawa majątkowe do artykułu i nie może on być kopiowany bez jego zgody.
℗ – czyli „płatność”. Ten znak wskazuje, iż wykorzystanie oznaczonego artykułu przez inne firmy możliwe jest jedynie po uiszczeniu opłaty zgodnej z redakcyjnym cennikiem.

Wydawcy wprowadzający od 13 stycznia 2015 r. nowe zasady ochrony treści podkreślają, że są one w pełni zgodne z obowiązującym prawem autorskim i prawem prasowym. Zdaniem wydawców, podejmowane działania wymierzone są wyłącznie przeciwko tym podmiotom, które bezprawnie korzystają z artykułów bez wymaganej zgody i opłat.

Komentarze

Powiązane

19.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 kwietnia?
18.04.24, 15:00
| prasa » informacje
Piąte urodziny Forbes Women. Specjalna wystawa plenerowa w warszawskich Łazienkach
Pięć lat temu ukazało się pierwsze wydanie magazynu „Forbes Women” (Ringier Axel Springer). Najnowsze urodzinowe wydanie czasopisma zawiera nie tylko podsumowanie ostatnich pięciu lat obecności magazynu na rynku, ale także Listę 25 Liderek Klimatu i Środowiska.
18.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 kwietnia?
17.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 kwietnia?
16.04.24, 20:28
| prasa » informacje
Świat Wiedzy Extra. 150 pytań i odpowiedzi
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się najnowsze wydanie magazynu „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
16.04.24, 15:30
| prasa » informacje
Wysokie Obcasy świętują 25. urodziny
Wysokie Obcasy obchodzą w kwietniu br. 25 urodziny. Redakcja serwisu przypomina 25 przełomowych tekstów magazynu, a 13 kwietnia br. ukazało się jubileuszowe wydanie z 25 najlepszymi okładkami.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
16.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 kwietnia?
15.04.24, 13:12
| prasa » ludzie
Dział sprzedaży Wyborczej wzmacnia warszawski region
W kwietniu br. nastąpiły zmiany w zespole zajmującym się sprzedażą reklam w mediach marki „Wyborcza”. Mateusz Gros objął stanowisko kierownika ds. sprzedaży agencyjnej w „Wyborczej” i Wyborcza.pl, a Wioletta Napurka – dyrektorki sprzedaży w regionie Warszawa.
15.04.24, 11:54
| prasa » informacje
Polska Press Grupa rozstaje się z redaktorem naczelnym Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego
Zarząd Polska Press Grupy informuje pożegnał się z kolejnym redaktorem naczelnym – tym razem „Dziennika Łódzkiego i „Expressu Ilustrowanego.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

Polecamy