12.04.07, 22:15

Ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny Przewodnika Katolickiego

Gościem Portalu Medialnego mediaFM.net jest ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego", najstarszego polskiego tygodnika społeczno-religijnego.

Gościem Portalu Medialnego mediaFM.net jest ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego", najstarszego polskiego tygodnika społeczno-religijnego.

Kuba Wajdzik: Coraz mniej młodych osób czyta prasę drukowaną. W jaki sposób docieraja Państwo do młodszych czytelników?
Ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny: W listopadzie 2006 roku zdecydowaliśmy się na wprowadzenie e-wydań „Przewodnika Katolickiego”. E-wydania otworzyły przed nami nowe możliwości, pozwalają docierać do ludzi młodych, dla których Internet stanowi główne źródło informacji i opinii.
Nie możemy się jednak ograniczać tylko i wyłącznie do wydań elektronicznych. Pamiętamy bowiem o wiernych Czytelnikach, którzy nie mają dostępu do Internetu, a z którymi nie chcielibyśmy stracić kontaktu. Mimo wielkich osiągnięć techniki tradycyjne wydawanie czasopism z możliwością bezpośredniego kontaktu z gazetą przysparza Czytelnikom niepowtarzalnych doświadczeń.
Jednym z działań redakcji, mającym na celu „odmłodzenie” grupy docelowej tygodnika, było wprowadzenie, w styczniu 2007 r., nowej rubryki – „Przewodnika Młodych” – czterech stron adresowanych nie tylko do młodzieży, ale i tworzonych przy jej udziale. Równolegle realizowana była kampania reklamowa „Z góry widzimy więcej”, której celem była przede wszystkim promocja wizerunku „Przewodnika Katolickiego”, nowoczesnego opiniotwórczego tygodnika.

KW: W Przewodniku Katolickim sprzedajecie powierzchnię reklamową. Czy to nie gryzie się z profilem pisma?
Ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny: „Przewodnik Katolicki” działa na wolnym rynku, nie jest dotowany przez żadne organizacje, musi utrzymywać się samodzielnie, dlatego też generowanie zysków ze sprzedaży reklam i ogłoszeń jest niezbędne do egzystencji pisma.
Profil naszego tytułu nie pozwala nam na zamieszczanie wszystkich reklam. Z całą pewnością na łamach „Przewodnika” nie będą promowane środki antykoncepcyjne, używki, homeopatia. Rzadko zdarzają się przypadki odrzucenia przez nas reklamy, gdyż większość reklamodawców dostosowuje promowane produkty do charakteru naszego tygodnika. Ze względu na ogromne zaufanie, jakim Czytelnicy obdarzają nasz tytuł, przed ukazaniem się reklamy produktu staramy się ocenić jej wiarygodność. Stale obserwujemy pozytywne efekty takich działań; zdarza się, że odbiorcy „Przewodnika” kierują do redakcji słowa podziękowania za polecanie określonych produktów, które świetnie im służą.

KW: Przewodnik Katolicki to najstarszy polski tygodnik społeczno-religijny. Jaką dziś ma pozycję na rynku?
Ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny: Nie jesteśmy nastawieni na rywalizację z innymi tygodnikami, ponieważ na terenie województwa wielkopolskiego „Przewodnik Katolicki” jest absolutnym liderem wśród pism opinii, wyprzedzając w sprzedaży egzemplarzowej o 10.741 egz. „Wprost”, 10.254 egz. „Newsweek Polska”, 11.199 egz. „Politykę” czy o 22.350 egz. „Gościa Niedzielnego” (źródło: ZKDP, rozpowszechnianie płatne razem, woj. wielkopolskie, październik 2006).

KW: Jedną z inicjatyw pisma jest Biblioteka "Przewodnika Katolickiego". Jakie książki trafiają do tej serii i które cieszą się powodzeniem?
Ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny: Poza wydawaniem czasopisma zajmujemy się również innymi wydawnictwami. Jedną z takich inicjatyw stanowi „Biblioteka Przewodnika Katolickiego” – seria książek powstających w naszej redakcji.
Z serii ukazały się m.in.: „Widziałem Powstanie”– zawierające unikatowe wspomnienia uczestników Powstania Poznańskiego w Czerwcu 1956 r., nadesłane na konkurs ogłoszony przez „Przewodnik Katolicki”.
"Bilet do nieba” i „SMS do Pana Boga”, autorstwa ks. Dariusza Madejczyka – dwa z trzech tomów cyklu „Ewangelia o piątej nad ranem” na rok liturgiczny B i C. W tym roku ukaże się trzeci z tomów do tekstów Ewangelii czytanych w roku A.
Ostatnią wydaną przez nas publikacją jest album „Ziemia spotkania człowieka z Bogiem”, powstały po zeszłorocznej Archidiecezjalnej Pielgrzymce do Ziemi Świętej. Cieszący się niezwykłym powodzeniem album zawiera przeszło 180 fotografii Danuty Witkowskiej, opatrzonych komentarzem o. Celestyna Paczkowskiego OFM, wieloletniego przewodnika po Ziemi Świętej.
Poza tym mamy też w naszym dorobku wydawniczym „Proces. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki” ks. Ponińskiego, „Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego” ks. Glinkowskiego, „Biskupi uczą Pacierza” czy album „W drodze do Composteli. Sanktuarium Europy” ks. Dariusza Madejczyka i Michała Gramackiego.

Komentarze

Powiązane

16.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
15.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
14.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
13.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.07.24, 06:30
| prasa » informacje
Czułość. Wolność. Równowaga. Akcja społeczna Wysokich Obcasów i Wyborczej
Rozpoczęta 5 lipca br. nowa akcja społeczna „Czułość. Wolność. Równowaga” to inicjatywa „Wysokich Obcasów” i „Wyborczej”. Akcja potrwa rok.
11.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.07.24, 11:00
| prasa » informacje
Forbes Women rozpoczyna akcję 50 po 50
„Forbes Women” rozpoczyna inicjatywę „50 po 50”. W kolejnym numerze magazynu zostanie opublikowana lista kobiet po 50. roku życia, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach. Redakcja czeka na zgłoszenia.
10.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.