24.09.14, 11:51
Pierwsze bluesowe słuchowisko w Polsce. Nalepa w Polskim Radiu Rzeszów
26 września br. w Polskim Radiu Rzeszów odbędzie się premiera słuchowiska „Nalepa” i nadanie imienia Tadeusza Nalepy studiu koncertowemu Polskiego Radia Rzeszów.
26 września br. w Polskim Radiu Rzeszów odbędzie się premiera słuchowiska „Nalepa” i nadanie imienia Tadeusza Nalepy studiu koncertowemu Polskiego Radia Rzeszów.
O godz. 17:00 odbędzie się publiczne wysłuchanie słuchowiska o Breakoutach pt. „Nalepa” Jerzego Janusza Fąfary w reżyserii Grzegorza Styły (realizacja dźwięku: Maciej Rosół). O 18:00 nastąpi odsłonięcie tablicy i nadanie imienia studiu koncertowemu imienia Tadeusza Nalepy. W odsłonięciu weźmie udział najbliższa rodzina: syn Piotr Nalepa, wdowa po Tadeuszu Nalepie – Grażyna Dramowicz oraz brat Czesław Nalepa z żoną Haliną. Po odsłonięciu tablicy kilka piosenek wykona akustycznie Piotr Nalepa, Żaneta Lubera i Robert Lubera.
Rozgłośnia zaprasza także na Rzeszowskie Bulwary nad Wisłokiem, bowiem nadanie imienia jest wkomponowane w imprezę miejską Breakout Days. Na scenie na Bulwarach od godz. 19:00 planowana jest plenerowa wystawa fotografii Leszka Opioły "Blues"(niedawno zmarłego w Nowym Jorku, pochodzącego z Rzeszowa fotografa i animatora sceny alternatywnej w latach osiemdziesiątych, menadżera rzeszowskich zespołów rockowych); a następnie wystąpi rzeszowski zespół Portal Blues. Od godz. 20.00 Sebastian Riedel i Cree (transmisja na żywo w radiu z rzeszowskich Bulwarów nad Wisłokiem).
Ponadto, na antenie przez cały piątek 26 września stacja emitować będzie muzykę Breakoutów i Tadeusza Nalepy, rozmowy i konkursy z nagrodami płytowymi ojca polskiego bluesa.
„Nalepa” to słuchowisko Jerzego Janusza Fąfary w reż. Grzegorza Styły. To pierwsze bluesowe słuchowisko w Polsce i najprawdopodobniej na świecie.
Autor tworząc tekst opierał się na bluesowej frazie, często tzw. dalekiej poetyckiej jak i muzycznej metaforze. Tekst słuchowiska pisany był pod muzykę jednego z najsłynniejszych utworów Nalepy „Modlitwa” i wprawny słuchacz jak i czytelnik bez problemu „usłyszy” w tle ten utwór. Słuchowisko to, jest niezwykłym przedsięwzięciem zarówno muzycznym, literackim jak i aktorskim. Ważnym atutem jest jego realizacja wymagająca od radiowego akustyka niezwykłego kunsztu. Zresztą sama koncepcja literacka i muzyczna słuchowiska to żonglerka przeróżnych i zaskakujących środków wyrazu. Jeden z bohaterów, młody literat, próbuje ująć sens literackiego przekazu za pomocą środków i wyobraźni muzycznej. Jak sam zadeklarował : chcę zamienić kartkę czystego maszynowego papieru na papier nutowy, powiedzieć za pomocą ośmiu nut to, co do tej pory wyrażałem trzydziestoma sześcioma literami. Akcja słuchowiska dzieje się na ulicy Trzeciego Maja w Rzeszowie przy której stoi rzeźba Nalepy, to również takie miejsca jak kultowa poczta w Rzeszowie - miejsce pierwszych koncertów muzyka, ulica Obrońców Stalingradu obecnie Hetmańska, wreszcie rzeka dzieciństwa – Wisłok. Twórczość Nalepy, strzępy informacji wyrwane z jego życia stały się inspiracją do powstania niezwykłej radiowej opowieści.
„Nalepa”
Scenariusz: Jerzy Janusz Fąfara
Reżyseria: Grzegorz Styła
Muzyka: Tadeusz Nalepa
Interpretacje gitarowe: Jacek Królik
Obsada:
MUZYK – Józef Hamkało
DZIEWCZYNA – Magdalena Kozikowska – Pieńko
STUDENT – Mateusz Mikoś
STUDENTKA – Joanna Baran
TATA – Robert Chodur
MAMA – Dagny Cipora
MŁODY MUZYK – Andrzej Stańko
CHŁOPIEC – Janek Godawski
RODZINA – Natalia Zduń, Paweł Gładyś, Jan Mróz
Kierownictwo Produkcji: Andrzej Zajdel
Realizacja dźwięku: Maciej Rosół
Prapremiera: 26 września 2014 r., godz. 17.00, studio koncertowe Polskiego Radia Rzeszów
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze