10.08.14, 20:29
Projekt Teatru Łaźnia Nowa nagrodzony Marką Radia Kraków
Najnowszy projekt artystyczno-społeczny Igi Gańczarczyk - „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką” realizowany w Teatrze Łaźnia Nowa to zdaniem krakowskich krytyków najciekawszewydarzenie kulturalne lipca br. w Krakowie i Małopolsce. Spektakl został nagrodzony Marką Radia Kraków.
Inspirację spektaklu stanowią eseje i opowiadania Virginii Woolf, a także opowieści i filmy, afirmujące potencjał żeńskich relacji. Ze spektaklu krakowskiej reżyserki wyłania się obraz świata, pełen tajemnic, marzeń i dziewczęcych wyzwań, intrygujący, czasem bardzo mroczny. Scenariusz jest podróżą przez różne dziewczęce narracje (pamiętniki, złote-myśli, zeszyty typu „wpisz-się"), którym towarzyszą niewerbalne próby wyrażenia własnych odczuć i emocji poprzez ciało i ruch. Wyłania się z nich bogaty obraz świata, pełnego tajemnic, marzeń i dziewczęcych wyzwań.
Tytuł spektaklu „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką” to cytat z filmu Sofii Coppoli „Przekleństwo niewinności”, opowiadającym o mrokach okresu dojrzewania. W dyskusji na antenie Radia Kraków wokół projektu dziennikarze zwracali uwagę na jego edukacyjne przesłanie i wysiłek reżyserki, Igi Gańczarczyk, która z grupy z nastoletnich aktorek-amatorek potrafiła zrobić zgrany zespół teatralny.
"Spektakl jest bardzo zwarty, nie ma w sobie krzty sztuczności. Byłam przygotowana na to, że zobaczę młodych aktorów, którzy będą sztuczni. Absolutnie żywiołowość, ale taka żywiołowość kontrolowana, dyscyplina, wartkość, fantastyczne rozwiązania formalne, dotyczące i plastyki tego spektaklu" - mówiła na antenie Radia Kraków Agnieszka Sabor.
Jury obradowało w składzie:Agnieszka Sabor („Tygodnik Powszechny”), Joanna Targoń („Didaskalia”), Łukasz Gazur („Dziennik Polski”), Krzysztof Glondys (TVP Kraków) i Justyna Nowicka (Radio Kraków).
Do lipcowej Marki Radia Kraków nominowane były także trzy wystawy: "Siła i patos", czyli grafiki Petera Paula Rubensa w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, "Zaśpiewajcie niewolnicy" - Anna Baumgart w Galerii Bunkier Sztuki oraz "Jestem kroplą w morzu. Sztuka ukraińskiej rewolucji " w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Komentarze