30.03.07, 18:55

Kierownictwo Polskiego Radia razem z sygnatariuszami listu środowisk twórczych

"Upowszechniony w internecie „List otwarty w sprawie polityki kulturalnej Polskiego Radia”, mimo, iż zawiera nieprawdziwe informacje o działalności Zarządu Polskiego Radia SA okazał się dla nas nadzwyczaj cenną inicjatywą" - pisze w odpowiedzi na pismo Prezes PR SA Krzysztof Czabański.
Upowszechniony w internecie „List otwarty w sprawie polityki kulturalnej Polskiego Radia”, mimo, iż zawiera nieprawdziwe informacje o działalności Zarządu Polskiego Radia SA okazał się dla nas nadzwyczaj cenną inicjatywą - pisze w odpowiedzi na pismo Prezes PR SA Krzysztof Czabański.

Prezes dalej pisze:

"Dzięki tej internetowej akcji zostało udowodnione, jak ważną funkcję społeczną pełnią media publiczne, a wśród nich – wyróżniony przez podpisanych imieniem i nazwiskiem – Program 2 Polskiego Radia SA. Przyjmujemy, że jest to pośrednia odpowiedź na lansowany przez liderów Platformy Obywatelskiej, przed ostatnimi wyborami do Parlamentu, projekt likwidacji mediów publicznych.

W ubiegłym roku obejmując odpowiedzialność za Polskie Radio SA, obok własnego rozeznania, miałem w pamięci dokument przygotowany na zlecenie Ministra Kultury („Narodowa strategia rozwoju kultury na lata 2004 – 2013”), w którym przedstawiony został obecny stan dostępu, czy raczej systematycznie ograniczany przez minione kilkanaście lat stan dostępu do kultury w Polsce. Dlatego za najważniejsze zadanie uznałem podjęcie przez Polskie Radio ofensywy kulturalnej.

Celem obecnego Zarządu jest poszerzenie audytorium Programu 2, którego od lat niezmiennie słucha ok. 350 tysięcy mieszkańców Polski. A ponieważ ok. 60 proc. oferty radiowej Dwójki stanowią koncerty muzyki poważnej podjęliśmy, finalizowane niebawem, starania o odkodowanie cyfrowego przekazu. Cyfrowa technika zapewnia jakość odbioru równą obecności słuchacza w sali filharmonii o najlepszej akustyce.

Ale obok Programu 2 Zarząd PR SA odpowiada również za pozostałe trzy programy ogólnokrajowe, które adresowane do różnorodnych odbiorców, też mają obowiązek wypełniać najważniejszy dla nas cel – przybliżenie odbiorców do wartości proponowanych przez wszystkie segmenty kultury narodowej i światowej.

Nie jest winą obecnego i poprzednich Zarządów Polskiego Radia SA, że do dnia dzisiejszego nie zrealizowane zostało zobowiązanie ustawowe (art. 26 ustawy o radiofonii i telewizji) o zapewnieniu możliwości odbioru czterech programów PR SA na terenie całego kraju.

Również nie jest winą kolejnych władz mediów publicznych, że od 1992 roku do dnia dzisiejszego nie wprowadzono do ustawy o radiofonii i telewizji definicji opłaty abonamentowej, wskazującej, że jest to opłata na rzecz mediów publicznych ani nie zapewniono skuteczności jej poboru.

Najpopularniejszy program radiofonii publicznej – Program 1 PR SA, jako adresowany do wszystkich odbiorców, w całości wypełnia wszystkie powinności misyjne, opisane w ustawie o rtv. Obok programów informacyjno-publicystycznych, na które zwracają autorzy listu otwartego, w tym Programie jest codziennie spektakl Teatru Polskiego Radia, są lektury Jedynki, jest poezja, jest muzyka, jest codzienna audycja „Radio dzieciom” – będąca pierwszą zachętą do codziennego obcowania z kulturą. Program ten, na falach UKF obecnie odbierany jest tylko na 1/3 terytorium kraju, mimo tego ograniczenia ma ok. 5 milionów słuchaczy.
Przy braku nowych częstotliwości, chcąc dotrzeć z ofertą kulturalna radiowej Jedynki do wszystkich mieszkańców kraju Zarząd musiał dokonać rekonfiguracji zasobów częstotliwości, jakimi Polskie Radio dysponuje.

Wedle obecnych projektów, w wyniku zamiany częstotliwości, możliwość odbioru Programu 2 w niektórych rejonach Polski wręcz się polepszy. Niestety ok. 10 procent słuchaczy zostanie pozbawionych dostępu do tego programu poprzez UKF – pozostanie im możliwość odbioru poprzez łącze kablowe (które dostarcza nie tylko programy telewizyjne, ale i programy Polskiego Radia SA nieodpłatnie udostępniane wszystkim operatorom) i przez indywidualne anteny satelitarne.

Pomijamy więc nieprawdziwe informacje zawarte w „Liście otwartym” (Zarząd nie miał zamiaru likwidowania Polskiej Orkiestry Radiowej, a podjął starania by temu zespołowi, jak i krakowskiemu Chórowi i poznańskiej Orkiestrze Kameralnej „Amadeus”, zapewnić właściwe warunki rozwoju). Traktując sygnatariuszy tego listu, jako naszych sojuszników w trosce o rozwój i obecność w każdym polskim domu oferty kulturalnej, dołączamy do ich grona. Dlatego w imieniu Zarządu Polskiego Radia SA składam mój podpis i do grona sygnatariuszy dołącza się dyrektor Programu 2 – Krzysztof Zaleski.
Razem zdziałamy więcej."

Podpisano: Krzysztof Czabański, prezes Zarządu Polskiego Radia SA

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.