24.06.14, 12:38

Czy norma ISO/IEC 27001 to panaceum, które zapewni bezpieczeństwo cyfrowego świata?

Dirk Jumpertz
Fot.: materiały prasowe

Rok 2013 zostanie zapamiętany jako przełomowy dla bezpieczeństwa informacji. Nie tylko przez osoby pracujące w branży, ale także każdego, kto śledzi serwisy informacyjne.

Rok 2013 zostanie zapamiętany jako przełomowy dla bezpieczeństwa informacji. Nie tylko przez osoby pracujące w branży, ale także każdego, kto śledzi serwisy informacyjne.

Hakerstwo polityczne, takie jak działania syryjskiej armii elektronicznej, pokazały, że najmniejsza podatność sieci komputerowej na zagrożenia może być i zostanie wykorzystana przez osoby niepowołane do rozpowszechniania przesłań politycznych. Wszystko po to aby przyciągnąć uwagę międzynarodowej opinii publicznej.

Edward Snowden ujawnił, że nasza aktywność online jest monitorowana w znacznie większym stopniu, niż nam się wydaje. Dało to powód do weryfikacji naszego zachowania online i bezpieczeństwa danych. Ponadto w 2013 roku odnotowano, że rejstry domen najwyższego poziomu były atakowane na bezprecedensową skalę, niekiedy skutecznie. Również wtedy cyfrowy półświatek zrozumiał, że kontrolowanie nazwy domeny jest doskonałym kierunkiem wrogich ataków.

Łatwo z tego wyciągnąć wniosek, że sama technologia nie jest już wystarczająca, aby chronić nas przed cyberprzestępstwami i cyfrową wojną. Zatem co jest skuteczne? Czy norma dotycząca bezpieczeństwa informacji ISO/IEC 27001 może dokonać tego, z czym nie radzi sobie technologia?

Niezupełnie, ponieważ nie po to została opracowana. Może ona jednak pomóc organizacjom w lepszym zrozumieniu problematyki bezpieczeństwa danych i co za tym idzie, bardziej bezpiecznym działaniu w cyfrowym świecie, równocześnie zmniejszając ich podatność na cyberataki.

Jak to działa? ISO/IEC 27001 to norma wyznaczająca standard zarządzania, tak jak prawdopodobnie lepiej znane normy ISO 9000 i ISO 14000,  została stworzona, aby pomóc organizacjom w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji. Dzięki ciągłemu cyklowi procesów udoskonaleń i certyfikacji zewnętrzni audytorzy poszukują dowodu, że istnienie cyklu ISO/IEC 27001 jest skuteczne i rzeczywiście zwiększa poziom bezpieczeństwa informacji w organizacji z certyfikatem. Uzyskanie certyfikacji to złożony proces, który wiąże się ze spełnieniem wymogów określonych norm bezpieczeństwa informacji i zmianą sposobu postępowania z danymi. Ale nie mniej trudne jest utrzymanie certyfikatu, gdyż wymaga ciągłego rozwoju i udoskonalania norm bezpieczeństwa, a także wyznaczania celów, które są coraz trudniejsze do realizacji.

Jako pracownicy rejestru EURid jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo informacji stanowi fundamentalny element konstrukcyjny naszego biznesu. Aby ułatwić sobie systemowe podejście do zapewniania bezpieczeństwa informacji, zarówno w naszych operacjach technicznych jak i procesach biznesowych, zdecydowaliśmy się przestrzegać wymogów normy dotyczącej bezpieczeństwa ISO/IEC 27001.

Być może nie jest to panaceum – i prawdopodobnie takie panaceum nigdy nie będzie dostępne – ale uważamy, że w powiązaniu z technologią jest to najlepszy sposób zabezpieczenia naszej domeny najwyższego poziomu .eu dla posiadaczy nazw domen .eu i użytkowników Internetu.

Dirk Jumpertz
Dyrektor ds. Bezpieczeństwa
EURid, rejestr domeny najwyższego poziomu .eu

Komentarze

Powiązane

27.08.23, 09:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Oferteo ze wzrostem przychodów o 43 proc. w roku obrotowym 2022/2023
Platforma Oferteo, internetowy marketplace dla szerokiego spektrum usług działający w modelu na żądanie, w roku obrotowym 2022/2023 (kwiecień 2022 r. – marzec 2023 r.) wypracowała przychody netto na poziomie 42 mln zł. Oznacza to wzrost o 43 proc. w porównaniu z rokiem 2021/2022. 
19.08.23, 20:00
| biznes i technologie » informacje
Circle K Polska kontynuuje ekspansję na polskim rynku. Otwarcie 400. stacji paliw
Sieć Circle K rozwija się na polskim rynku. Miniony rok kalendarzowy spółka zamknęła z liczbą 393 stacji paliw, a z końcem lipca br. otworzyła swój 400. punkt w Woźnikach przy autostradzie A1. 
16.08.23, 10:10
| biznes i technologie » wydarzenia branżowe
ORLEN paliwową marką numer 1 w Czechach
Do końca roku blisko 90 proc. stacji, działających dotychczas w Czechach pod marką Benzina, rozpocznie funkcjonowanie pod marką ORLEN. 
14.08.23, 07:00
| biznes i technologie » artykuły
Sztuczna inteligencja poza prawem. Co mają teraz zrobić firmy? Komentarz Sebastiana Drzewieckiego (SoftServe Poland)
Parlament Europejski przegłosował tzw. AI Act, który będzie regulował możliwe sposoby korzystania z technologii sztucznej inteligencji. Jednak do momentu opublikowania obowiązujących zapisów prawnych w ostatecznym kształcie, rynek będzie regulował się samodzielnie. Komentarz Sebastiana Drzewieckiego z SoftServe Poland.
11.08.23, 16:00
| biznes i technologie » informacje
InPost rozszerza partnerstwo z Vinted w UK
Firma InPost, platforma dostaw dla e-commerce w Europie, rozszerzyła podjętą w 2022 r. współpracę z Vinted, wprowadzając InPost Shop – nową usługę odbioru przesyłek w Wielkiej Brytanii.
05.08.23, 09:13
| biznes i technologie » informacje
GfK Polonia: Polski rynek gastronomiczny rośnie wartościowo, ale jest w złej kondycji
Polska gastronomia wciąż nie wyszła z zapaści po pandemii. Choć 57 proc. Polaków deklaruje, że przynajmniej raz w roku korzysta z usług restauracji i barów, to obecnie odwiedzają oni mniej lokali niż jeszcze rok temu - takie wnioski płyną z Raportu Gastronomicznego opracowanego przez Panel Gospodarstw Domowych GfK Polonia.
04.08.23, 20:15
| biznes i technologie » informacje
Wzrosły obroty i odpowiedzialność centrów handlowych w maju 2023 r.
W maju 2023 r. obroty najemców w centrach handlowych były o 3,8 proc. wyższe niż w maju 2022 r. W największych galeriach (powyżej 60 tys. mkw. GLA) obroty wzrosły o 2,3 proc. Duże obiekty (40-60 tys. mkw. GLA) notowały wzrosty o 4,9 proc., średnie (20-40 tys. mkw. GLA) o 1,9 proc., a najmniejsze (5-20 tys. mkw. GLA) o 4,9 proc. 
30.07.23, 18:00
| biznes i technologie » informacje
InPost umacnia pozycję w Wielkiej Brytanii
Grupa InPost kupiła 30 proc. udziału w Menzies Distribution Group Limited za 49,3 mln funtów. To wiodąca firma logistyczna w Wielkiej Brytanii i Irlandii. InPost i Menzies są także strategicznymi partnerami. InPost ma opcję nabycia pozostałego 70 proc. udziału w Menzies.
27.07.23, 20:46
| biznes i technologie » informacje
Eksport produktów SPAR Polska i nowa sieć w Izraelu
SPAR wejdzie na izraelski rynek detaliczny dzięki porozumieniu z lokalnym operatorem, Shufersal, największą siecią supermarketów w Izraelu. SPAR i Shufersal uruchomią wspólnie operatora, który będzie pracować nad otwarciem sklepów SPAR w Izraelu, a także dostarczał produkty SPAR do sieci Shufersal. 
24.07.23, 10:29
| biznes i technologie » artykuły
Jacek Bogocz (Capgemini Polska): Google Bard ma potencjał do osiągnięcia sukcesu
Google zaktualizował Barda - opartego na sztucznej inteligencji chatbot'a mającego być konkurencją dla ChatGPT. Aktualna wersja Google Bard przyniosła wiele zmian. Nową wersję Google Bard ocenia ekspert - Jacek Bogocz, AI & Analytics Consultant w Capgemini Polska.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.