27.05.14, 20:10

Ewa P. Porębska odznaczono przez Prezydenta RP

Ewa P. Porębska
Fot.: materiały prasowe

Redaktor naczelna miesięcznika „ARCHITEKTURA-murator” Ewa P. Porębska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie otrzymała za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury.

Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym twórcom kultury. W tym gronie znalazła się redaktor naczelna miesięcznika „ARCHITEKTURA-murator” Ewa P. Porębska, która za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent zwracając się do twórców powiedział, że źródłem radości jest dla niego wręczanie odznaczeń za działanie w warunkach normalności, za osiągnięcia, które są cząstką naszej polskiej wolności i normalności. „Każdy z Państwa stanowi zachętę do dalszego wysiłku, do szukania nowych szans na kolejne sukcesy nie tylko osobiste, ale też na sukces polskiej kultury w kraju i poza nim” - powiedział Prezydent RP. 

Ewa P. Porębska jest architektem i krytykiem architektury. Od dwudziestu lat pełni funkcję redaktor naczelnej miesięcznika „ARCHITEKTURA-murator” a od dziesięciu - wiceprezesa zarządu spółki MURATOR. Jej droga zawodowa nieprzerwanie wiąże się z  działalnością na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców architektury światowej oraz promocji polskich osiągnięć architektonicznych na polu międzynarodowym.

Ewa P. Porębska zainicjowała i współtworzyła wiele wystaw o tematyce architektonicznej, w tym koncepcję wystawy „Warszawa. Na dzień przed” (Zachęta, 1998) i wystawy „Polska. Ikony architektury” (CSW Warszawa 2006, następnie kilka miast europejskich) zrealizowanej przez czasopismo „ARCHITEKTURA-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jest też autorką koncepcji i organizatorką cyklicznego konkursu "Życie w Architekturze" na najlepsze budynki zrealizowane w Polsce po upadku komunizmu. W ostatniej edycji konkursu Prezydent RP Bronisław Komorowski przyznał Grand Prix – to pierwsza w dziejach nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez Prezydenta.

Porębska opublikowała wiele artykułów na tematy związane z architekturą (m.in. „Architektura”, „Detail”, „Baumeister”) i prowadziła wykłady na temat polskiej architektury m.in. w AZW w Wiedniu i GSAPP Columbia Univesity w Nowym Jorku. Jako pierwszy reprezentant naszego kraju weszła do jury najbardziej prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award. Jest także członkiem Rady Ekspertów Nagrody European Prize for Urban Public Space oraz „scoutem” nagrody City to City FAD Award. W latach 2008-2010 była członkiem jury World Architecture Festiwal w Barcelonie.

Za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej Ewa P. Porębska otrzymała medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus”. W 2009 roku Ambasador Królestwa Niderlandów uhonorował ją specjalnym wyróżnieniem za współpracę w dziedzinie architektury między Polską a Holandią. Wyróżnienie polega na przyznaniu fragmentu stumetrowej ławki „Space to take place” w Amsterdamie, zaprojektowanej przez Claudię Linders. Ławka jest prezentem dla tysiąca osób na całym świecie, które wnoszą wkład w promocję wizerunku Niderlandów poza granicami kraju.

Komentarze

Powiązane

16.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
15.01.25, 12:24
| prasa » informacje | internet » informacje
Nowe odsłony ośmiu serwisów regionalnych Polska Press Grupy
15 stycznia br. zrealizowany został drugi etap transformacji stron głównych serwisów regionalnych należących do Polska Press Grupy.
15.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
14.01.25, 11:50
| prasa » informacje | kultura » książki
Czytelnicy Wyborczej wybierają Książkę 25-lecia
“Wyborcza” organizuje plebiscyt na książkę ostatniego 25-lecia. Redakcja wspólnie z kilkudziesięcioma dziennikarkami i dziennikarzami wytypowała 25 najważniejszych książek. 13 stycznia br. rozpoczęło się głosowanie czytelników.
14.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
13.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
12.01.25, 17:01
| prasa » informacje
Startuje głosowanie w Plebiscycie Superprodukt 2024 Świata kobiety
Głosowanie na produkty zgłoszone do 18. edycji konkursu Superprodukt „Świata kobiety” 2024 rozpoczęło się 10 stycznia 2025 r.
12.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
11.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
10.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.