22.05.13, 09:51

Kryzys w reklamie. Spadek wydatków na reklamę w 2013 roku wyniesie 4-5 proc.

Logo domu mediowego Equinox Polska
fot.: materiały prasowe

Ograniczanie budżetów reklamowych przez koncerny międzynarodowe, tendencje konsolidacyjne w kluczowych dla branży sektorach, słabnący popyt krajowy i zwiększająca się stopa bezrobocia - to główne czynniki, które będą miały wpływ na pogłębiający się kryzys na rynku reklamy w Polsce w 2013 roku. Wydatki na reklamę będą mniejsze niż w 2012 roku o 4-5 % oceniają, w najnowszym raporcie, eksperci domu mediowego Equinox Polska.

Całkowity spadek wydatków na reklamę w 2013 roku wyniesie 4-5%.  Największym medium pozostanie TV i Internet. Niestety wydatki na reklamę w TV spadną o 8-10%, za sprawą zwiększającej się konkurencji cenowej oraz zmian dotyczących wyłączenia odbioru analogowego i spadku udziałów stacji ogólnopolskich w rynku widowni telewizyjnej.

Tymczasem reklama w sieci lekko wzrośnie. Equinox Polska szacuje, że Internet zwiększy w bieżącym roku swój udział w torcie reklamowym do ponad 22%. Wartość Internetu będzie rosła w szczególności poprzez wyszukiwarki oraz reklamę video i mobilną. Przewidywana wartość rynku Internetowego to około 1,5 mld zł netto. Trzecie miejsce na podium zajmuje medium radiowe, które powinno utrzymać poziom wydatków z 2012 roku. Wydatki reklamowe w stacjach radiowych powinny zamknąć się kwotą 3,2 mld zł. Dużym przegranym w 2013 roku będzie Prasa. Equinox Polska przewiduje spadek wydatków reklamowych w dziennikach na poziomie 10-15%. Trochę mniejszy spadek będzie dotyczył magazynów kolorowych (spadek 5-10%) .

Sytuacja ograniczania wydatków dotyczy również reklamy zewnętrznej - outdoor (spadek 5%). Dużym problemem pozostaje brak badań tego medium, niepełny monitoring wydatków konkurencji, ale likwidacja nieopłacalnych, dla operatorów, nośników i zastępowanie ich nośnikami wyższej jakości to argumenty za niewielkim spadkiem. Ostatnim medium, którego udział w wydatkach wzrośnie to kino (przewidywany wzrost 10-15%).

Wraz z rozwojem nowych technologii w 2013 będziemy świadkami przesuwania się budżetów reklamowych w kierunku komunikacji spersonalizowanej (one-to-one). Marketing w wyszukiwarkach, marketing społecznościowy, przejście do szerszego wykorzystywania reklamy mobilnej - to tendencje, które są silnie zaznaczone w krajach wysoko rozwiniętych.

Analizy Equinox Polska wskazują, iż całkowita wartość wydatków reklamowych w I kwartale 2013 roku zamknęła się kwota netto 1, 53 mln PLN, z czego największymi wzrostami może pochwalić się Internet i kino. Wyniki I kwartału wskazują, iż prognoza spadku całorocznych wydatków o 4-5 proc. i wartości rynku do  6,6 mld PLN wydaje się bardzo uzasadniona. 

W I kw. 2013 roku wyraźnie zaznaczył się  wzrost udziału TV kosztem udziału gazet, radia, outdooru. Dla stacji telewizyjnych, sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż to wynika z powyższego zestawienia. W związku z przebiegającym w tym roku procesem digitalizacji stacje stosują taktykę totalnej wyprzedaży, aby wejść w nowy okres, po digitalizacji z największym możliwym udziałem w oglądalności oraz w udziale generowanych przychodów reklamowych. Łączny udział czterech głównych stacji telewizyjnych w analizowanym okresie zmniejszył się aż o 7,20 pkt. proc. i wyniósł 51,32%. Stacje, broniąc się przed spadkiem przychodów, zmuszone są do stosowania wyższych rabatów, pakietowania oferty lub/i wiązania budżetu klienta z ofertami obejmującymi również inne media. Ruchy te stanowią o spadku realnych przychodów netto, których zwiastunem są przychody Grupy TVN (-6%). Nieciekawą sytuację stacji TV potwierdza spadek przychodów w roku ubiegłym Grupy ATM - największego producenta programów TV. Duże stacje kontynuowały realizację sprawdzonych pozycji programowych, nierzadko po obniżonych kosztach. Kolejny trend niekorzystnie wpływający na wyniki finansowe stacji telewizyjnych, to przesunięcie konsumpcji mediów z telewizji do Internetu. I nie chodzi tu tylko o konkurencję pomiędzy tymi dwoma mediami. Na różny sposób do Internetu kieruje widzów aż 41,6 proc. reklam telewizyjnych -jak podaje w swoim raporcie At Media. Ten trend przesunięcia kampanii do Internetu będzie kontynuowany dopóki koszt emisji reklamy w Internecie będzie niższy niż koszt w Tv. O dalszym spadku wpływów reklamowych czterech głównych stacji może świadczyć zamrożenie cen reklam kanałów wchodzących w pakiet operatora At Media w okresie kwiecień- maj na poziomie roku ubiegłego. Powyższe fakty pozwalają szacować spadek realnych wpływów reklamowych za I kwartał 2013 na poziomie 8-10%.

"Mimo spadku przychodów w I kwartale, prognozujemy utrzymanie wydatków reklamowych na przestrzeni całego roku i utrzymanie 8% udziału w torcie reklamowym" - podaje raport Equinox Polska.

Medium, które wychodzi z tarczą w warunkach kryzysu to kino (+29% wzrostu). Czym należy tłumaczyć fenomen tego medium w warunkach kryzysu? "Niewątpliwie stabilną i dobrze uposażoną widownią z projekcją dalszego jej wzrostu. Wydaje się także, że reklamodawców przyciąga nieuchronność kontaktu i jego ekskluzywność, najwyższy wskaźnik ad recall wśród badanych mediów, policzalność rozliczeń za widza oraz łatwość łączenia obecności na ekranie z promocją produktów na sali. Z wysokim prawdopodobieństwem można stwierdzić że ten trend znajdzie odbicie w całym roku 2013" - uzasadniają analitycy Eqinox Polska.

                         fot.: materiały prasowe

Gazety nadal tracą pozycję i budżety reklamowe, notując w I kwartale 17 % spadek.  Sprawdzają się przepowiednie niektórych wizjonerów, że Internet zastąpi prasę, aczkolwiek nie jest to proces błyskawiczny. Prasa stanie się dobrem luksusowym, na który będzie mogła sobie pozwolić grupa konsumentów z wyższymi dochodami. 

Jak podaje Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, łączna sprzedaż pięciu największych gazet ogólnopolskich wynosiła w marcu 926 000 egz. i była o 10,3% mniejsza niż przed rokiem. Equinox Polska prognozuje, że do końca 2013 roku wydatki reklamowe w prasie mogą spaść nawet o 25%. Dużo korzystniej na tle prasy prezentuje się segment magazynów - tu spadek jest niewielki i wynosi tylko - 2%. Spadki nakładów i czytelnictwa notują wszystkie segmenty magazynów kolorowych, z tym, że wydawnictwa bronią się przed spadkami oferując pakiety z wydaniami internetowymi i, chociaż jest to wciąż segment o mniejszym znaczeniu, to w perspektywie 2-3 lat eksperci Equinox Polska uważają, że jego udział zrówna się z udziałem wydatków w samych magazynach drukowanych.

Kolejnym segmentem rynku mediów, który odnotował spadek przychodów na poziomie 4,4%,  z tytułu reklamy jest reklama zewnętrzna. Na czele firm najwięcej wydających znajdują się operatorzy komórkowi, sieci detaliczne oraz media.

                         fot.: materiały prasowe

"Niestety segment bilbordów będzie nadal tracił na rzecz Tv i Internetu. Restrukturyzacja nośników 5x2 na większe lub lepsze technologicznie nośniki pociągnie za sobą wzrost kosztów, których okres zwrotu znacznie się wydłuży. Nawet akcja zainicjowana w styczniu 2013 z hasłami „Pokaż dekolt!", „Pokaż wałek!", „Pokaż zderzaki! i „Pokaż jaja!" nie przyniosła zamierzonego efektu i po spadku wartości rynku w okresie przed i po Euro 2012 jesteśmy świadkami kolejnego spadku jego wartości. Miejmy nadzieję, ze projekt badań outdooru ruszy w tym roku i będzie to medium można porównywać z innymi mediami pod kątem kosztu dotarcia - wówczas istnieje szansa, ze OOH obroni swój udział w czasach kryzysu" - podsumowują analitycy Equinox Polska.

Komentarze

Powiązane

14.04.24, 22:23
| reklama & PR » ludzie
Sonia Dudek w szeregach Altavia Kamikaze + K2
Do zespołu kreacji agencji Altavia Kamikaze + K2 dołączyła Sonia Dudek, która objęła stanowisko Junior Art Director.
14.04.24, 17:25
| reklama & PR » informacje
Agencja Chromatique dołącza do Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR
Wraz z początkiem 2024 r. agencja kreatywna Chromatique uzyskała członkostwo w Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SAR. Doświadczenie zdobyte przez 14 lat w działaniach reklamowych i kreatywnych umożliwi agencji dołożenie w branży swojej cegiełki.
14.04.24, 12:42
| reklama & PR » informacje
Hand Made z produkcją dla Diosminex Max
Agencja reklamowa Hand Made przygotowała najnowszą kampanię dla leku Diosminex Max z portfolio Bausch. Reklama skierowana jest do osób, które borykają się z przewlekłą niewydolnością żylną. 
14.04.24, 08:00
| reklama & PR » informacje
Zróbmy razem coś dobrego! Rusza Klub Pomagania i Niemarnowania WINIARY
Pod hasłem „Zróbmy razem coś dobrego!” ruszył Klub Pomagania i Niemarnowania WINIARY - program lojalnościowy marki przygotowanego wspólnie przez Publicis Poland oraz Unique One.
13.04.24, 21:03
| reklama & PR » informacje
Myślę sobie, Ż ta zima kiedyś musi minąć. Kampania marki Żywiec
W najnowszej kampanii marka Żywiec kontynuuje komunikację, w której przypomina konsumentom, by czerpać radość z życia. W tym roku kanwą opowieści o radości i optymistycznym podejściu do życia jest utwór „Myślę sobie, Ż” stworzony przez Brodkę i Igo.
13.04.24, 12:56
| reklama & PR » ludzie
Łucja Zaorska w zespole Flying Bisons i FDC
Łucja Zaorska, objęła nowo powstałe stanowisko Senior Digital Producer & Team Lead w połączonym Flying Bisons i FDC.
13.04.24, 08:34
| reklama & PR » informacje
Kappahl będzie współpracować z Creative Brand Stories
Kappahl, skandynawska sieć modowa, powierza obsługę swoich działań public relations grupie Creative Brand Stories.
12.04.24, 18:15
| reklama & PR » ludzie
Mateusz Stępniak przechodzi z Horex.pl do Altavia Kamikaze + K2
Do agencji Altavia Kamikaze + K2 dołączył Mateusz Stępniak, który objął stanowisko Content Specialist.
12.04.24, 17:20
| reklama & PR » informacje
first aid communication team obsługuje Ørsted
first aid communication team od lutego br. odpowiada za doradztwo i realizację działań public relations w zakresie komunikacji korporacyjnej dla Ørsted w Polsce, globalnego lidera w morskiej energetyce wiatrowej.
12.04.24, 08:35
| reklama & PR » informacje
Grupa OEX przejęła Loyalty Point i jej spółki zależne
10 kwietnia br. sfinalizowano transakcję, w wyniku której OEX S.A. nabyła 56,6 proc. udziałów w spółce Loyalty Point tworzącej wraz ze swoimi spółkami zależnymi Grupę Data Science House.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy