29.04.12, 16:59
Po wyłączeniu emisji analogowej, część odbiorców może mieć problem z odbiorem kanałów TVP
Po wyłączeniu analogowej telewizji naziemnej mogą wystąpić problemy z odbiorem programów TVP - informuje PAP.
Problem został przedstawiony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu. "Dotyczyć to będzie głównie obszarów górskich, na terenie których programy telewizji publicznej są dostępne z przemienników" - poinformowała KRRIT.
Przemienniki, czyli tzw. stacje doświetlające, to nadajniki małej mocy, przekazujące odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera. Jak informuje TVP, dziś funkcjonują one w 134 lokalizacjach na terenie kraju, a w zasięgu ich emisji jest ok. 3,5 mln osób. Część z tych obiektów będzie emitować sygnał trzeciego multipleksu (MUX-3), przeznaczonego dla programów Telewizji Polskiej.
Zgodnie z pierwszą decyzją rezerwacyjną prezesa UKE dla MUX-3 z 2009 roku, uruchomienie poszczególnych nadajników cyfrowych miało następować w momencie zaprzestania wykorzystywania tych stacji do emisji analogowej. W uchwalonej w ubiegłym roku ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i kolejnej decyzji rezerwacyjnej prezesa UKE ustalono jednak, że wszystkie stacje MUX-3 zostaną uruchomione do 27 kwietnia 2014 roku. Z tą datą MUX-3 ma osiągnąć pełny zasięg - jego sygnał dotrze wówczas do 98 proc. Polaków. Obecnie, od października może odbierać go 45 proc. ludności. Ostatnie nadajniki analogowe mają zostać wyłączone w lipcu przyszłego roku i wówczas możliwe byłoby uruchomienie kolejnych stacji nadających sygnał MUX-3. Piotr Siemieniec, dyrektor biura usług radiowych i telewizyjnych spółki Emitel, powiedział jednak, że stanie się to dopiero w kwietniu 2014 roku, ponieważ taki termin został zapisany w umowie między Emitelem a TVP.
Jednocześnie podkreślił, że choć większość nadajników MUX-3 ma być włączona dopiero w 2014 roku, to już w czerwcu trzy główne kanały TVP - Jedynka, Dwójka i TVP Info - będą dostępne dla 92 proc. Polaków, dzięki ich obecności na multipleksie pierwszym (MUX-1). We wrześniu br. ma to być 95 proc. ludności. Programy TVP znajdują się na MUX-1 tymczasowo - nie dłużej niż do kwietnia 2014 r. Przed końcem 2012 roku, KRRiT ma rozpisać na zwolnione przez TVP miejsca konkurs dla nadawców.
Zdaniem KRRiT, by zapobiec przerwom w dostępie do programów TVP, które mogą nastąpić między wyłączeniem sygnału analogowego a pełnym uruchomieniem MUX-3, konieczne jest przeprowadzenie pomiarów zasięgów już pracujących stacji nadawczych MUX-1 i MUX-2. "To pomoże określić luki w pokryciu zasięgiem obszarów górskich i przesądzić o konieczności uruchomienia stacji doświetlających" - podkreśla KRRiT. Zdaniem Siemieńca, z tego typu pomiarami należałoby jednak poczekać do czasu pełnego uruchomienia MUX-1, bo dziś nie da się dokładnie oszacować, do których rejonów sygnał MUX-1 z programami TVP nie dotrze.
Prezes TVP Juliusz Braun powiedział, że spółka dostrzega potrzebę doświetlenia rejonów górskich za pomocą przemienników i jest gotowa uczestniczyć w finansowaniu ich budowy, jednak zwrócił uwagę, że na MUX-1 obecne są także programy innych nadawców. - To dotyczy wszystkich użytkowników multipleksu, więc nawet z tego punktu widzenia nie ma powodu, żebyśmy finansowali urządzenia, które następnie będą służyć również stacjom komercyjnym - oświadczył.
Najbardziej rozwinięty dziś multipleks telewizyjny to MUX-2, którego sygnał od grudnia dociera do 94 proc. Polaków. Docelowo, z końcem 2013 r., będzie to ok. 97 proc. ludności. Jak powiedział Siemieniec, dotąd komercyjni nadawcy nie kierowali zapytań do Emitela w sprawie ewentualnego uruchomienia dodatkowych przemienników. Zaznaczył, że stacje komercyjne nie były też w przeszłości zainteresowane budową przemienników telewizji analogowej.
Najwcześniej nadajniki analogowe mają być wyłączone w Zielonej Górze i Żaganiu (7 listopada) oraz w Gdańsku, Iławie i Poznaniu (28 listopada). W 2013 roku kolejno będą wyłączane pozostałe nadajniki na terenie kraju. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj zapowiedziała, że po Euro 2012 UKE planuje przeprowadzenie w terenie badań dotyczących faktycznego zasięgu i odbioru telewizji cyfrowej. Wówczas może zapaść decyzja o zmianie harmonogramu wyłączeń nadajników analogowych. Przesunięcie zaplanowanych terminów wyłączeń emisji analogowej oznaczałoby jednak większe wydatki dla nadawców, którzy obecnie ponoszą koszt jednoczesnego nadawania analogowego i cyfrowego. Prezes TVP zapowiedział, że telewizja publiczna mogłaby wystąpić w tej sprawie przeciwko UKE na drogę sądową.
Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Na MUX-1 czasowo dostępne są programy: TVP1, TVP2 i TVP Info (wersja regionalna) oraz Eska TV, TTV, ATM Rozrywka i Polo TV. Na MUX-2 dostępne są kanały: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News, w lipcu ma dołączyć do nich Puls2. MUX-3 przeznaczony został dla TVP, która umieściła na nim: TVP1, TVP2, TVP Info (wersje regionalne), TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Historia.
Komentarze