06.04.12, 21:16

PLANETE+ DOC również z wrocławską edycją

PLANETE+ DOC poszerza zasięg - w tym roku po raz pierwszy odbędzie się równolegle w Warszawie i we Wrocławiu, a w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” także w 22 innych miastach w Polsce.

PLANETE+ DOC poszerza zasięg - w tym roku po raz pierwszy odbędzie się równolegle w Warszawie i we Wrocławiu, a w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” także w 22 innych miastach w Polsce.

Festiwal PLANETE+ DOC odbędzie się w dniach 11-20 maja br. w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna i KINO.LAB, a edycja wrocławska potrwa tydzień, od 14 do 20 maja. W Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) zostanie zaprezentowanych 49 filmów. Jury w składzie: Przemysław Wojcieszek, Magda Podsiadły, Lambros Ziotas przyzna Grand Prix Dolnego Śląska - Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i 3000 euro najlepszemu filmowi z 16 startujących w konkursie głównym o Nagrodę Millenium.

Wrocławską edycję festiwalu swoją obecnością uświetni kilkunastu twórców m.in. Mathieu Roy - współreżyser „Pułapek rozwoju“ (wyprodukowanego przez Martina Scorsese i producentów „Korporacji”), Michael Glawogger (reżyser „Śmierci człowieka pracy”) z premierowym pokazem nagrodzonego w Wenecji filmu „Chwała dziwkom”, czy angielski reżyser James Marsh - laureat Oscara za „Człowieka na linie“. Zaprezentuje on swój najnowszy dokument „Projekt Nim“ - niezwykłą historię szympansa wychowywanego jak człowieka przez amerykańską rodzinę.

Oprócz emocjonujących i wywołujących dyskusję projekcji odbędzie się cykl debat, poruszających najbardziej aktualne problemy w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku. Już pierwszego dnia festiwalu, 14 maja w obecności współtwórcy „Pułapek rozwoju“, Mathieu Roy’a oraz zaproszonych gości odbędzie się dyskusja pt. „Rozwój - miraż wiecznego postępu?“, poświęcona pułapkom postępu i zagrożeniom globalnego rozwoju. W środę, 16 maja po pokazie filmu „Zurbanizowani” Gary’ego Hustwita eksperci będą rozmawiać o perspektywach zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym podczas debaty „Zrównoważone miasta przyszłości: plany czy marzenia?”. Na panel „Quo vadis Rosjo?“, poświęcony demokracji we współczesnej Rosji, który odbędzie się w czwartek, 17 maja po projekcji „Pocałunku Putina” Lise Birk Pedersen, przyjedzie gość specjalny - Ilya Yashin, lider rosyjskiego ruchu politycznego Solidarnost. Natomiast w sobotę, 19 maja po pokazie „Ambasadora” Madsa Brüggera eksperci porozmawiają z widzami o granicach etyki dziennikarskiej podczas panelu dyskusyjnego „Szara strefa dziennikarstwa: kiedy dziennikarz staje się przestępcą”.

Po filmowych wrażeniach organizatorzy zapraszają na koncerty w Klubie Puzzle. W poniedziałek, 14 maja odbędzie się  recital „Marilyn. Miss. M.”, a w środę, 16 maja zagra dla widzów Midi Lidi - czeski eksperymentalny zespół elektro, mieszający pop z dźwiękami elektro lat 90., który występuje w filmie „Świat Marii” Željki Sukovej. Koncerty odbędą się również w pozostałe dni festiwalu.

W programie znajdzie się także transmitowana na żywo we Wrocławiu, Warszawie i Dżubie - stolicy Południowego Sudanu, wideokonferencja ze znaną kanadyjską pisarką Margaret Atwood. Rozmowa odbędzie się w piątek, 18 maja, po pokazie filmu „Dług według Margaret Atwood” Jennifer Baichwal, nakręconego na podstawie książki Atwood „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa”.

Przedsprzedaż biletów rusza 4 maja we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym. Cena biletów w przedsprzedaży: 12 zł przy zakupie minimum 10 biletów. Cena biletów normalnych: 16 zł.

Komentarze

Powiązane

27.02.25, 21:00
| kultura » informacje
Bukiet lisów ‒ ekskluzywna kolekcja porcelany Fabryki Porcelany AS Ćmielów
Fabryka Porcelany AS Ćmielów prezentuje nową odsłonę unikatowej edycji filiżanek na 2025 rok – zaprojektowanej w nurcie art déco przez Marisę de Lempicka. Dekoracje kolekcji „Bukiet lisów” przygotowała Pola Dwurnik. 
26.02.25, 09:09
| kultura » film
14. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski - Końce i początki
14. Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia 2025 r. w Sokołowsku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Końce i początki".
24.02.25, 22:12
| kultura » książki
Wydawnictwo Znak i Fundacja Wisławy Szymborskiej będą dalej współpracować
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej podpisały umowę partnerstwa wydawniczego na kolejne 10 lat.
14.02.25, 15:30
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Gala Orłów wraca na antenę Telewizji Polskiej
Dwie dokumentalne koprodukcje TVP znalazły się wśród filmów nominowanych w 27. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły: „8. Dzień Chamsinu” w reż.Zviki Gregory Portnoya oraz „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” w reż. Elizy Kubarskiej. Telewizja Polska po ośmiu latach wraca do roli oficjalnego nadawcy i partnera telewizyjnego Orłów. 
30.01.25, 15:45
| TV / VOD » informacje | kultura » informacje
Na rynku pojawiła się kolekcjonerska moneta The Joker
29 stycznia br. swoją premierę miała nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros. Discovery Global Consumer Products.
22.01.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » informacje
Dominika Bednarczyk została laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej
Dominika Bednarczyk – jedna z najważniejszych aktorek teatralnych pokolenia – została tegoroczną laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Nagroda przyznawana przez Radio Kraków ma popularyzować ambitne gatunki radiowej sztuki i promuje ideę radia publicznego.
21.01.25, 13:00
| reklama & PR » ludzie | kultura » informacje
Filip Pokrzywniak kierownikiem ds. marketingu i promocji Grupy Wydawnictwo Kobiece
Na początku stycznia br. do zespołu Grupy Wydawnictwo Kobiece dołączył Filip Pokrzywniak i objął stanowisko kierownika ds. marketingu i promocji.
19.01.25, 12:41
| kultura » książki
Aleksandra Fila-Jankowska. Frekwencja 350. Tom 2. Zakazana bliskość
18 stycznia br. na  rynku wydawniczym swoją premierę miał drugi tom cyklu „Frekwencja 350” ("Zakazana bliskość") autorstwa Aleksandry Fili-Jankowskiej.
14.01.25, 11:50
| prasa » informacje | kultura » książki
Czytelnicy Wyborczej wybierają Książkę 25-lecia
“Wyborcza” organizuje plebiscyt na książkę ostatniego 25-lecia. Redakcja wspólnie z kilkudziesięcioma dziennikarkami i dziennikarzami wytypowała 25 najważniejszych książek. 13 stycznia br. rozpoczęło się głosowanie czytelników.
03.01.25, 20:00
| kultura » informacje
Charytatywny audiobook Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie z udziałem gwiazd
5 grudnia 2024 r. odbyła się premiera charytatywnego audiobooka „Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie”, który wspiera psychologiczne wsparcie podopiecznych Fundacji Happy Kids. W tej wyjątkowej produkcji biorą udział takie gwiazdy jak Wiktor Zborowski, Magdalena Różczka, Jarosław Boberek, Anna Dereszowska, Wojciech Mann i Arkadiusz Jakubik.