06.04.12, 21:15

Kara dla Radia Maryja za ukrytą reklamę

Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podstawie uchwały KRRiT podjął decyzję o nałożeniu na Warszawską Prowincję Redemptorystów - nadawcę programu Radio Maryja - kary za łamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie emisji reklamy ukrytej.

30 marca 2012 roku Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podstawie uchwały KRRiT podjął decyzję o nałożeniu na Warszawską Prowincję Redemptorystów - nadawcę programu Radio Maryja - kary za łamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie emisji reklamy ukrytej.

Kara została nałozona w związku z naruszeniem obowiązku wynikającego z art. 16c w związku z art. 4 pkt 11 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (wg stanu prawnego na dzień wystąpienia) w programie Radia Maryja wyemitowanym w dniach 11, 12 i 16 maja 2011 r.

Art. 16c ustawy stanowił, że zakazane jest nadawanie reklamy ukrytej, zaś art. 4 pkt 11, że reklamą ukrytą jest przedstawianie w audycjach towarów, usług, nazwy, firmy, znaku towarowego lub działalności przedsiębiorcy będącego producentem towaru lub świadczącego usługi, jeżeli zamiarem nadawcy, w szczególności związanym z wynagrodzeniem lub uzyskaniem innej korzyści, jest osiągnięcie skutku reklamowego oraz jeżeli możliwe jest wprowadzenie publiczności w błąd, co do charakteru przekazu.

Jak napisano w uzasadnieniu, przeprowadzona w Departamencie Reklamy KRRiT analiza przesłanych do kontroli fragmentów programu wyemitowanego w wyżej wymenionych dniach wykazała, że Nadawca po raz kolejny naruszył przepis zawarty w art. 16c w związku z art. 4 pkt. 11 ustawy.

Przepisy zdaniem KRRiT zostały naruszone poprzez emisję reklamy ukrytej w niżej wymienionych dniach i godzinach:
11 maja 2011 r., ok. godz. 2.28
Wyemitowano przekaz: „Ta ogólnopolska prasa codzienna, to już tylko czysto polska, to już tylko „Nasz Dziennik”, proszę państwa i czytając go, kupując go, wspieracie by on istniał dalej. W ten sposób on tylko się utrzymuje, przez to, że kupujecie go, czytacie, rozprowadzacie dalej.”

Ok. godz. 18.54
Wyemitowano przekaz: ”Roger Williams, 12 maja, w czwartek będzie gościem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W godzinach popołudniowych w jego wykonaniu usłyszymy interpretację wybranych dzieł Szekspira, a następnie pod jego kierunkiem odbędą się warsztaty teatralne ze studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu”
Następnie wyemitowano kilkuminutową informację z życiorysu Rogera Williamsa oraz jego dokonania.
Po czym nastąpiła emisja przekazu:
„W naszej uczelni, która mimo, że jest bardzo młoda, jest wysoko notowana w rankingach, mają zajęcia bardzo dobrzy profesorzy i wykładowcy, także jako visiting professor z różnych stron świata. Uczelnia jednak ma dać szansę nie tylko na dobre wykształcenie, ale ma uczyć samodzielnego myślenia i pomóc w formowaniu ducha charakteru sumienia całej osobowości. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać – tym, którzy pomagają, by studenci mogli studiować u nas nawet za darmo. Studiować i formować swoje osobowości. Dziękujemy m.in. SKOK-om Stefczyka oraz indywidualnym ofiarodawcom z Polski i z Polonii. Kto myśli na rok do przodu, sieje zboże, na dziesięć lat sadzi las, daleko w przyszłość formuje dzieci i młodzież Bóg zapłać, za współpracę, za życzliwość - także dla naszej uczelni - Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, mówienie o niej, interesowanie się nią. Zapraszamy na stronę internetową www.wsksim.edu.pl. Bóg zapłać za życzliwość, za współpracę, za budowanie dobrej przyszłości Ojczyzny naszych rodzin, przez kształtowanie, dobre kształtowanie dzieci i młodzieży.

12 maja 2011 r.
Ok. 21.43 – 23.40
Wyemitowano audycję p.t. „Rozmowy Niedokończone” na temat: „Informatyka to więcej niż komputer.” Program w całości poświęcony był Wydziałowi Informatyki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Zawierał rozmowy z gośćmi, wykładowcami i studentami WSKSiM.  W trakcie audycji podano numer telefonu, pod którym można dowiedzieć się o kierunkach studiów. W trakcie całej audycji emitowane były treści zawierające jednoznacznie pozytywne dla WSKSiM, stanowiące de facto przekazy o charakterze promocyjnym.
W audycji stwierdzono m.in.:  „szkoła dla ludzi z pasją”, ”studia inżynierskie, a nie tylko licencjackie”, ”wykazanie się w cv pracą w zespole jest bardzo dobrze widziane wśród pracodawców”, „uczelnia czołowa w Polsce a także w świecie”

Audycja zawierała również: rozmowę z osobą, która ukończyła kurs komputerowy (wyłącznie pozytywne opinie nt. kursu i wykładowców, informacja o różnych stopniach kursów, zachęta do korzystania z nich); zachętę do korzystania z wykładów wraz z podaniem ich terminów; informację z numerem specjalnej infolinii dla chętnych do studiowania; zachętę do fundowania sprzętu dla uczelni.

16 maja 2011 r.
Ok. godz. 18.37 (transmisja spotkanie ze słuchaczami Radia Maryja)

Podczas transmisji O. Tadeusz Rydzyk stwierdził m.in.:
„Jest taka uczelnia, będzie dziesiąty rok istnieje, jest bardzo dobrze notowana w tak zwanych rankingach, najlepsza w regionie, bardzo wysoko, bardzo wysoko w Polsce już.”
„Nasza uczelnia. Jeżeli myślicie, naprawdę myślicie – to mówimy do wszystkich w Polsce – jak myślicie dobrze o przyszłości swojej rodziny, narodu przemieniać świat chcecie na lepsze, to do dobrych uczelni wysyłać. Popatrzeć, jacy profesorzy – stary agent – czy nie. Z panem posłem byśmy porozmawiali (Krzysztof Jurgiel obecny na spotkaniu) ile tej agentury jest wszędzie, prawda?... I w uczelniach i w pismach i w mediach i gdzie jeszcze…”
Podczas spotkania wykorzystano wypowiedzi studentów WSKSiM do zachwalania szkoły i zajęć w niej prowadzonych. Np. jeden ze studentów powiedział, że był w Chicago, na co o. Tadeusz Rydzyk: „I takie praktyki można mieć, tylko trzeba być dobrym.”

W związku z powyższym, na nadawcę została nałożona kara w wysokości 4 000 zł.

Komentarze

Powiązane

29.11.24, 06:30
| radio » informacje
70. urodziny Kroniki Sportowej w Jedynce
W sobotę, 30 listopada br. „Kronika Sportowa” obchodzić będzie swoje 70. urodziny. Z tej okazji, tego dnia, na antenie Jedynki pojawią się informacje o jubileuszu tej, nadawanej od 1954 roku, audycji we wszystkich serwisach sportowych, w specjalnym serwisie po godz. 12.30 oraz w materiałach wspomnieniowych w „Kronice Sportowej”.
28.11.24, 23:06
| radio » informacje
Polskie Radio RDC wyemituje ponad 100 fraszek Jana Kochanowskiego w 440. rocznicę śmierci poety
Polskie Radio RDC uczci 440. rocznicę śmierci Jana Kochanowskiego emitując ponad 100 „Fraszek”. W nagraniach wzięli udział, m.in. Teresa Lipowska i Dorota Landowska, natomiast za reżyserię odpowiada Dyrektor Literacki i Zastępca Redaktora Naczelnego RDC – Aleksandra Głogowska.
28.11.24, 14:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
27.11.24, 11:15
| radio » ludzie | reklama & PR » ludzie
Agnieszka Handerska dyrektorką handlową sprzedaży agencyjnej i bezpośredniej w Grupie Eurozet
Grupa Eurozet kontynuuje proces integracji obszarów sprzedaży biura reklamy. Nowe stanowisko dyrektor handlowej sprzedaży agencyjnej i bezpośredniej objęła Agnieszka Handerska.
27.11.24, 10:20
| radio » informacje
Wychowane na feminizmie. Angelika Kucińska autorką nowego podcastu Czwórki
Radiowa Czwórka przygotowała kolejny oryginalny podcast pod nazwą ”Wychowane na feminizmie”. Angelika Kucińska, w swoim podcaście będzie rozmawiać, m.in. o równych prawach kobiet, ich edukacji oraz pierwszych feministycznych olśnieniach. Cykl wystartuje 28 listopada br. na podcastowej platformie Polskiego Radia oraz w serwisach streamingowych.
27.11.24, 07:30
| radio » informacje
Twarze zła. Zbrodnie psychopatów. Nowy podcast TOK FM
26 listopada br. zostanie uruchomiony nowy cykl podcastów TOK FM - „Twarze zła. Zbrodnie psychopatów”, którego autorką jest Jagna Kaczanowska. Dziennikarka przedstawi mroczne historie zbrodni i profile morderców z zaburzeniami dyssocjalnymi, którzy ich dokonali.
22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
22.11.24, 17:30
| radio » informacje
Muzyka Franza Schuberta na żywo w Dwójce
25 listopada br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpią flecistka Ania Karpowicz i pianista Naruhiko Kawaguchi. Przed koncertem, Program Drugi Polskiego Radia organizuje spotkanie z Anną Kowalczyk i Tomaszem Stawiszyńskim. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Początek wydarzenia o godz. 19.00.
21.11.24, 17:45
| radio » informacje
Polskie Radio dla Zagranicy przygotowuje cykl podcastów o walce z dezinformacją
Polskie Radio dla Zagranicy przedstawia cykl podcastów poświęconych fake newsom i walce z dezinformacją, szczególnie w kontekście fałszywych informacji rozpowszechnianych przez Rosję, Białoruś i ich sojuszników. 
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 25.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 25.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.