06.04.12, 21:09

Kino Polska TV S.A.: Wyniki finansowe niższe od prognozy

"Był to dla nas kolejny rok intensywnego rozwoju" - tak podsumował ubiegły rok dla Grupy Kapitałowej Kino Polska TV Bogusław Kisielewski, Członek Zarządu Kino Polska TV S.A.

"Był to dla nas kolejny rok intensywnego rozwoju" - tak podsumował ubiegły rok dla Grupy Kapitałowej Kino Polska TV Bogusław Kisielewski, Członek Zarządu Kino Polska TV S.A. Udany debiut tej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, wprowadzenie na rynek ASO NewConnect akcji Stopklatka S.A. i zakup większościowego pakietu udziałów Cyfrowego Repozytorium Filmowego Sp. z o.o. to najważniejsze z ubiegłorocznych zmian w Grupie Kapitałowej Kino Polska TV S.A.

W roku 2011 Grupa kontynuowała budowę kompleksowej oferty w branży filmowej i telewizyjnej. Konsekwentnie doskonalona oferta programowa kanałów z portfolio Kino Polska TV S.A. znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach oglądalności. Zgodnie z danymi Nielsen Audience Measurement Telewizja Kino Polska zakończyła ubiegły rok w pierwszej trójce najchętniej oglądanych stacji filmowych w Polsce. Rekordowy wzrost udziałów w rynku odnotował też FilmBox. W grudniu 2011 w grupie 16-49 wyniósł on 43% w stosunku do tego samego okresu w roku 2010. W grupie 4+ wzrost ten sięgnął aż 85% (dane Nielsen Audience Measurement dzięki uprzejmości AtMedia Sp. z o.o.).

W maju Kino Polska TV S.A. uruchomiła nowy kanał telewizyjny: Kino Polska Muzyka. Na koniec roku 2011 program docierał już do blisko 2,5 mln aktywnych abonentów, a od stycznia 2012 roku rozpoczęto w nim sprzedaż czasu reklamowego.

Kanały produkowane i dystrybuowane przez Kino Polska TV S.A. systematycznie poszerzały też swój zasięg techniczny. Niemal czterokrotnie wzrosła liczba aktywnych abonentów pakietu programów FilmBox Premium (z 246 tys. w roku 2010 do 1,2 mln w 2011). W przypadku stacji FilmBox Basic był to wzrost o ponad 70%. Blisko o 30% zwiększyła się również liczba abonentów Telewizji Kino Polska. W efekcie, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, o 20% wzrosły przychody Grupy z działalności emisyjnej.

Wzrost o ok. 75 % Grupa odnotowała w przychodach ze sprzedaży ogółem, które ukształtowały się na poziomie prawie 85 mln zł. Produkcja kanałów – dodatkowy segment operacyjny, jaki pojawił się w strukturze przychodów Grupy w roku 2011 – przyniósł jej wpływy w wysokości ok. 25,7 mln zł.

"Istotnym wydarzeniem ubiegłego roku był dla nas również zakup pakietu kontrolnego w wysokości 60% udziałów w Cyfrowym Repozytorium Filmowym Sp. z o.o." – dodaje Bogusław Kisielewski. Repozytorium jest znane z dokonań na polu rekonstrukcji, cyfryzacji i rozpowszechniania wybitnych dzieł polskiej kinematografii. Inwestycja ta umożliwia Grupie niskokosztowy dostęp do kopii polskich filmów w jakości HD, co jest szczególnie istotne w kontekście planów związanych z uruchomieniem kanału telewizyjnego Kino Polska HD. Zrekonstruowane tytuły mogą być wykorzystywane także na innych polach eksploatacji, takich jak: dystrybucja kinowa, usługi Video on Demand, jak również wydawnictwa DVD i Blu-ray.

Wyniki finansowe Grupy w roku 2011 okazały się jednak niższe niż prognozowano. Zysk netto wyniósł ok. 8,4 mln zł, a więc o ok. 20% mniej niż w roku 2010. Powody tej różnicy wyjaśnia Bogusław Kisielewski: "Głównym czynnikiem, mającym wpływ na zaistniałą sytuację, był spadek przychodów z reklam, spowodowany ogólnym zachwianiem równowagi na rynku reklamy w Polsce, a także nasilenie się konkurencji ze strony kanałów tematycznych o zbliżonej ofercie programowej. Aby zniwelować te warunki, wzbogaciliśmy ofertę programową Telewizji Kino Polska o nowe, interesujące pasma tematyczne, co w niedługim czasie przełożyło się na wzrost oglądalności stacji".

Wpływ na osiągnięty przez Grupę wynik finansowy miała także strata netto Stopklatka S.A., poniesiona w efekcie ogólnego spadku przychodów ze sprzedaży treści do usług mobilnych. Na koniec grudnia 2011 r. wyniosła ona ok. 700 tys. zł. W reakcji na ten stan rzeczy wiosną 2011 roku rozpoczęto restrukturyzację spółki, polegającą m.in. na redukcji zatrudnienia i optymalizacji kosztów technicznych. W czerwcu podjęta też została decyzja o przeniesieniu siedziby Stopklatka S.A. do Warszawy, co pozwoliło na dalsze obniżenie kosztów jej działalności. Równolegle, przez cały rok 2011, trwały intensywne prace nad restrukturyzacją i rozwojem portalu Stopklatka.pl, dzięki czemu został on wzbogacony o szereg funkcjonalności. W opinii zarządu wszystkie przeprowadzone zmiany umożliwią spółce systematyczną poprawę wyników.

Obecnie Grupa w dalszym ciągu umacnia swoją pozycję na rynku płatnej telewizji. O jej planach na rok 2012 mówi Bogusław Kisielewski: "Wśród ważnych dla nas celów znajduje się poszerzenie zasięgu technicznego kanału Kino Polska Muzyka, a także wejście w innowacyjny obszar dystrybucji kanałów telewizyjnych i treści VOD z nowym produktem Grupy, FilmboxLive. Będzie on dostępny dla użytkowników na urządzeniach mobilnych i w tzw. inteligentnych telewizorach (SmartTV)".

Komentarze

Powiązane

17.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Euro 2024 hitem weekendu. Ale oglądalność spotkań z polską drużyną była wyższa
Blisko 7,3 mln widzów oglądało w niedzielę, 14 lipca br. mecz Hiszpania – Anglia transmitowany na antenach TVP. Ponad 6,4 mln widzów śledziło spotkanie przed telewizorami w domach, a 900 tys. widzów oglądało finał Euro 2024 poza domem.
17.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
AVIOS ma nowy skład. Zarządu i plany ekspansji
Stanowisko Prezesa Zarządu w spółce AVIOS objął dr inż. Tymoteusz Biłyk, twórca marki AVIOS i członek Rady Metodologicznej ds. RPD (Return Path Data) przy projekcie Telemetria Polska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
16.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nowa struktura programów dla zagranicy. Zmiany dotkną Biełsat i TVP World
Telewizja Polska włączy swoje obcojęzyczne kanały do jednej struktury organizacyjnej. W skład nowo tworzonej jednostki wejdą dwie anteny: obecny kanał TVP World nadawany w języku angielskim oraz Telewizja Biełsat, emitująca program po białorusku, rosyjsku i ukraińsku. Szefem nowej struktury będzie Michał Broniatowski.
16.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Milion widzów oglądało program Lepsza Polska Kontynuacja formatu od września
Program publicystyczny Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” w pierwszym, wiosennym sezonie oglądało średnio milion widzów. Stacja zapowiada kontynuację formatu.
15.07.24, 16:30
| telewizja / VOD » informacje
21 edycja formatu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Aleksander Sikora wśród uczestników
Polsat jesienią pokaże 21. sezon programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Najlepsi”. Do Macieja Rocka w roli gospodyni programu dołączy Agnieszka Hyży.
15.07.24, 12:14
| telewizja / VOD » informacje
Top of the Top Sopot Festival w sierpniu. Wystapią m.in. Ewa Bem, Urszula, Kayah i Rubens
19 sierpnia br. ruszy Top of the Top Sopot Festival. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość wydarzenia będzie transmitowana antenie TVN.
15.07.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | biznes i technologie » informacje
Przedsiębiorcy z sektora telekomunikacyjnego apelują o doprecyzowanie Prawa Komunikacji Elektronicznej
Polscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni apelują do posłów o naniesienie poprawek w Prawie Komunikacji Elektronicznej. Podkreślają, że ich brak, negatywnie wpłynie na rozwój usług cyfrowych.
15.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
FILM CAFE w miejsce kanału CBS Europa
Spółka AMC Networks International – UK zmienia nazwę kanału CBS Europa na FILM CAFE.
13.07.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
„Teściowie 2” jesienią w Polsacie
Polsat jesienią wyemituje drugi sezon polskiego serialu komediowego „Teściowie". 
13.07.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Netflix zaprasza na Dancing Międzypokoleniowy z Gangiem Zielonej Rękawiczki
Netflix zaprasza do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie odbędzie się Dancing Międzypokoleniowy z Gangiem Zielonej Rękawiczki. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.