06.04.12, 21:09

Kino Polska TV S.A.: Wyniki finansowe niższe od prognozy

"Był to dla nas kolejny rok intensywnego rozwoju" - tak podsumował ubiegły rok dla Grupy Kapitałowej Kino Polska TV Bogusław Kisielewski, Członek Zarządu Kino Polska TV S.A.

"Był to dla nas kolejny rok intensywnego rozwoju" - tak podsumował ubiegły rok dla Grupy Kapitałowej Kino Polska TV Bogusław Kisielewski, Członek Zarządu Kino Polska TV S.A. Udany debiut tej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, wprowadzenie na rynek ASO NewConnect akcji Stopklatka S.A. i zakup większościowego pakietu udziałów Cyfrowego Repozytorium Filmowego Sp. z o.o. to najważniejsze z ubiegłorocznych zmian w Grupie Kapitałowej Kino Polska TV S.A.

W roku 2011 Grupa kontynuowała budowę kompleksowej oferty w branży filmowej i telewizyjnej. Konsekwentnie doskonalona oferta programowa kanałów z portfolio Kino Polska TV S.A. znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach oglądalności. Zgodnie z danymi Nielsen Audience Measurement Telewizja Kino Polska zakończyła ubiegły rok w pierwszej trójce najchętniej oglądanych stacji filmowych w Polsce. Rekordowy wzrost udziałów w rynku odnotował też FilmBox. W grudniu 2011 w grupie 16-49 wyniósł on 43% w stosunku do tego samego okresu w roku 2010. W grupie 4+ wzrost ten sięgnął aż 85% (dane Nielsen Audience Measurement dzięki uprzejmości AtMedia Sp. z o.o.).

W maju Kino Polska TV S.A. uruchomiła nowy kanał telewizyjny: Kino Polska Muzyka. Na koniec roku 2011 program docierał już do blisko 2,5 mln aktywnych abonentów, a od stycznia 2012 roku rozpoczęto w nim sprzedaż czasu reklamowego.

Kanały produkowane i dystrybuowane przez Kino Polska TV S.A. systematycznie poszerzały też swój zasięg techniczny. Niemal czterokrotnie wzrosła liczba aktywnych abonentów pakietu programów FilmBox Premium (z 246 tys. w roku 2010 do 1,2 mln w 2011). W przypadku stacji FilmBox Basic był to wzrost o ponad 70%. Blisko o 30% zwiększyła się również liczba abonentów Telewizji Kino Polska. W efekcie, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, o 20% wzrosły przychody Grupy z działalności emisyjnej.

Wzrost o ok. 75 % Grupa odnotowała w przychodach ze sprzedaży ogółem, które ukształtowały się na poziomie prawie 85 mln zł. Produkcja kanałów – dodatkowy segment operacyjny, jaki pojawił się w strukturze przychodów Grupy w roku 2011 – przyniósł jej wpływy w wysokości ok. 25,7 mln zł.

"Istotnym wydarzeniem ubiegłego roku był dla nas również zakup pakietu kontrolnego w wysokości 60% udziałów w Cyfrowym Repozytorium Filmowym Sp. z o.o." – dodaje Bogusław Kisielewski. Repozytorium jest znane z dokonań na polu rekonstrukcji, cyfryzacji i rozpowszechniania wybitnych dzieł polskiej kinematografii. Inwestycja ta umożliwia Grupie niskokosztowy dostęp do kopii polskich filmów w jakości HD, co jest szczególnie istotne w kontekście planów związanych z uruchomieniem kanału telewizyjnego Kino Polska HD. Zrekonstruowane tytuły mogą być wykorzystywane także na innych polach eksploatacji, takich jak: dystrybucja kinowa, usługi Video on Demand, jak również wydawnictwa DVD i Blu-ray.

Wyniki finansowe Grupy w roku 2011 okazały się jednak niższe niż prognozowano. Zysk netto wyniósł ok. 8,4 mln zł, a więc o ok. 20% mniej niż w roku 2010. Powody tej różnicy wyjaśnia Bogusław Kisielewski: "Głównym czynnikiem, mającym wpływ na zaistniałą sytuację, był spadek przychodów z reklam, spowodowany ogólnym zachwianiem równowagi na rynku reklamy w Polsce, a także nasilenie się konkurencji ze strony kanałów tematycznych o zbliżonej ofercie programowej. Aby zniwelować te warunki, wzbogaciliśmy ofertę programową Telewizji Kino Polska o nowe, interesujące pasma tematyczne, co w niedługim czasie przełożyło się na wzrost oglądalności stacji".

Wpływ na osiągnięty przez Grupę wynik finansowy miała także strata netto Stopklatka S.A., poniesiona w efekcie ogólnego spadku przychodów ze sprzedaży treści do usług mobilnych. Na koniec grudnia 2011 r. wyniosła ona ok. 700 tys. zł. W reakcji na ten stan rzeczy wiosną 2011 roku rozpoczęto restrukturyzację spółki, polegającą m.in. na redukcji zatrudnienia i optymalizacji kosztów technicznych. W czerwcu podjęta też została decyzja o przeniesieniu siedziby Stopklatka S.A. do Warszawy, co pozwoliło na dalsze obniżenie kosztów jej działalności. Równolegle, przez cały rok 2011, trwały intensywne prace nad restrukturyzacją i rozwojem portalu Stopklatka.pl, dzięki czemu został on wzbogacony o szereg funkcjonalności. W opinii zarządu wszystkie przeprowadzone zmiany umożliwią spółce systematyczną poprawę wyników.

Obecnie Grupa w dalszym ciągu umacnia swoją pozycję na rynku płatnej telewizji. O jej planach na rok 2012 mówi Bogusław Kisielewski: "Wśród ważnych dla nas celów znajduje się poszerzenie zasięgu technicznego kanału Kino Polska Muzyka, a także wejście w innowacyjny obszar dystrybucji kanałów telewizyjnych i treści VOD z nowym produktem Grupy, FilmboxLive. Będzie on dostępny dla użytkowników na urządzeniach mobilnych i w tzw. inteligentnych telewizorach (SmartTV)".

Komentarze

Powiązane

28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
27.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
IV seria Niezwykłych Stanów Prokopa od marca na antenie TVN
W marcu br. na antenie TVN zadebiutuje nowy sezon formatu „Niezwykłych Stanów Prokopa”. Dziennikarz wyruszy w kolejną podróż za Ocean.
26.02.24, 15:45
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Prawie 550 tys. zł za spot podczas meczu Polska - Francja. Biuro Reklamy TVP ogłosiło ofertę na UEFA EURO 2024
Biuro Reklamy TVP ogłosiło zasady sprzedaży obowiązujące przy transmisjach Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2024. Mecze będą nadawane w TVP1, TVP2, TVP Sport, oraz na portalu i w aplikacji mobilnej TVP Sport.
26.02.24, 10:52
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Ponad 80 stacji radiowych w ofercie platformy IPTV AVIOS
Wzrasta liczba stacji radiowych dostępnych na platformie IPTV AVIOS. Pod koniec stycznia br. było ich 30, obecnie jest już przeszło 80. Wszystkie stacje dostępne są bezpłatnie dla abonentów usługi.
26.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Columbo hitem kanału Antena HD. Duży wzrost w grupie 16-59
Kanał Antena HD znajdujący się Naziemnej Telewizji Cyfrowej, zanotował w styczniu br. rekordowy udział w grupie 16-59.
25.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
I sezon serialu Odwilż w Playerze i na antenie TVN na początku marca
Serial HBO Max „Odwilż” 1 marca br. zadebiutuje na platformie Player. 4 marca premierowy odcinek serialu zostanie wyemitowany także na antenie TVN. Produkcja śledzi losy policjantki, która nie jest w stanie pogodzić się z okolicznościami śmierci męża i obsesyjnie angażuje się w pracę.
25.02.24, 19:24
| telewizja / VOD » informacje
Bez retuszu. Marek Czyż powraca na antenę TVP Info z programem na żywo
W niedzielę, 3 marca br. o godz. 20:40 na antenie TVP INFO pojawi się program „Bez Retuszu”, który powraca po przerwie.
Format będzie emitowany na żywo i ma wykorzystywać siłę mediów społecznościowych. Oprócz zaproszonych gości, na widowni zasiądzie 80 osób.
25.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Sympatyk w połowie kwietnia w HBO Max
Siedmioodcinkowy serial HBO Original "Sympatyk" będzie miał swoją premierę 15 kwietnia br. w HBO i HBO Max.
23.02.24, 15:09
| telewizja / VOD » informacje
Specjalne propozycje programowe kanału TVP Kobieta w drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
W drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, TVP Kobieta w cyklu „Matki wojny” oraz w specjalnych odcinkach programu „Kobiety w drodze”, przypomni sylwetki ukraińskich kobiet zaangażowanych w działania wspierające rodaków. Na antenie pojawią się także wywiady z Tetianą Kovalchuk i Mery Akopian.
23.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Jakubiak rozgryzie Maltę w nowej serii programów w Canal+ Kuchnia
Tomasz Jakubiak w nowej serii programu „Jakubiak rozgryza” tym razem odwiedzi Maltę. Emisja ruszy pod koniec lutego br. w CANAL+ Kuchnia.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.