06.04.12, 21:03
Wirtualna wycieczka po Mińsku Mazowieckim
Panoramy sferyczne to znany i popularny sposób prezentacji rożnych pomieszczeń, miejsc i obiektów, który pozwala na ich tzw. wirtualne zwiedzanie.
Panoramy sferyczne (czyli takie, w których można "rozejrzeć" się w każdą stronę w tym "pod siebie" i "nad siebie") to znany i popularny sposób prezentacji rożnych pomieszczeń, miejsc i obiektów, który pozwala na ich tzw. wirtualne zwiedzanie. Taki sposób prezentacji lokalnych miejsc od dawna stosuje również serwis "Wirtualny Mińsk Mazowiecki – minskmaz.com".
Jednak panoramy sferyczne mają swoje ograniczenie. Pomimo, że idealnie sprawdzają się w plenerze oraz w pomieszczeniach takich jak pokoje czy kościoły, to nie są wystarczające do prezentacji sal muzealnych. W takich pomieszczeniach, na ścianach i w gablotach znajdują się dziesiątki eksponatów, które dla osoby „zwiedzającej” mogą być istotne a samo ich „obejrzenie” z daleka nie dostarcza żadnych informacji.
Pomysł na rozwiązanie tego problemu powstał przy okazji realizacji „Wirtualnej wycieczki po Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich oddział Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim”. Na panoramy wykonane w tym miejscu zostały naniesione specjalne "strefy", które pozwalają kliknąć na oglądane przedmioty, co w efekcie powoduje wysunięcie się szczegółowego opisu wybranego eksponatu, dodatkowo rozpoczyna się również odtwarzanie narracji na jego temat.
Wirtualnie zwiedzając mińskie muzeum można przemieszczać się pomiędzy 9 miejscami, z czego 5 to sale z "klikalnymi" eksponatami. Zdjęcia eksponatów i ich dźwiękowe opisy Muzeum przygotowało we własnym zakresie. Proces przygotowania i wprowadzania danych był prowadzony przez Andrzeja Wiśniewskiego – informatyka muzeum, opisy przeczytał Artur Piętka - pracownik. W sumie „powiększyć” można prawie 150 eksponatów.
Wirtualna wycieczka po Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich będzie zapewne ciekawą pozycją dla miłośników historii z całej Polski. Dzięki tej funkcjonalności będą oni mieli dostęp do zwiedzania zasobów muzeum bez konieczności wychodzenia z domu.
"Internet to dziś jeden z fundamentalnych kanałów do udostępniania informacji oraz prezentacji różnych zasobów. Cieszę się, że internauci z całej Polski będą mogli w nieograniczony sposób zdobywać wiedzę na temat dziejów 7 Pułku Ułanów Lubelskich poprzez bardzo komunikatywną i atrakcyjną wirtualną wycieczkę po salach muzealnych" - powiedział Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej.
Wszystkie materiały muzeum przygotowało we własnym zakresie a wycieczka technicznie jest integralną częścią hobbistycznego portalu "Wirtualny Mińsk Mazowiecki" – jej budżet zamknął się w kwocie 0 zł. Autorem portalu i innych "Wirtualnych wycieczek" jest Leszek Sikorski.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze