06.04.12, 20:59

Co drugi student jest wierny swojej stacji radiowej

Codziennie 80 proc. studentów włącza radio – każdego dnia jest to średnio 1,2 mln młodych osób uczęszczających do szkół wyższych.

Codziennie 80 proc. studentów włącza radio – każdego dnia jest to średnio 1,2 mln młodych osób uczęszczających do szkół wyższych (dane: Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, fala I-XII 2011, target: uczniowie/studenci, 19-26 lat). Z roku na rok rośnie grono osób, które mają swoją ulubioną rozgłośnię i nie przełączają stacji w ciągu dnia.

Zdaniem specjalistów, studenci są atrakcyjną grupą docelową dla wielu marketerów – to oni bowiem właśnie wkraczają w dorosłe życie i stają się konsumentami wielu dóbr, których zakupem zajmowali się dotychczas ich rodzice. Jednocześnie to wciąż młodzi ludzie, którzy chcą czerpać jak najwięcej z życia, są otwarci na nowości, bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, optymistyczni i ciekawi świata. Imprezy, spotkania ze znajomymi i inne rozrywki stanowią ważną część ich życia.

Działania reklamowe prowadzone są często w rozgłośniach, których dużą część audytorium stanowią studenci, jak Eska Rock, RMF Maxxx, Roxy FM czy Planeta FM. Radio pozwala na przeprowadzenie bardzo szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, niekoniecznie w oparciu wyłącznie o klasyczne spoty. Wszystkie duże rozgłośnie komercyjne oferują całą paletę ofert niestandardowych, przygotowywanych razem z klientem i skrojonych na jego indywidualne potrzeby. Często - w połączeniu z działaniami na stronach internetowych stacji.

Taka akcja radiowa ma szansę trafić do dużego grona studentów, bo codziennie 80,4 proc. z nich słucha radia. Co najmniej raz w tygodniu radio włącza 95,1 proc. osób z tego targetu. Od kilku lat rośnie liczba studentów, którzy słuchają tylko jednej stacji dziennie – świadczy to o coraz lepszym dopasowywaniu się rozgłośni do potrzeb tej właśnie grupy, bardzo dobrym dobieraniu muzyki, konstrukcji programu. Obecnie ponad połowa studentów słucha tylko jednej stacji dziennie. Jeszcze pięć lat było ich 44 proc.
 
Najwięcej studentów słucha radia wczesnym popołudniem. W dni powszednie największy szczyt słuchalności przypada na godz. 15, kiedy co piąty student ma włączone radio. Podobnie jak wśród wszystkich młodych targetów, relatywnie wysoki zasieg utrzymuje się bardzo długo – nawet po godz. 22 wynosi ponad 10 proc. W weekendy tymczasem studenci bardzo chętnie słuchają radia w zasadzie przez cały dzień – od 10 do 18 zasieg utrzymuje się w granicy 20 proc.
 
Studenci, jako osoby nowoczesne i mobilne, dwa razy chętniej niż wszyscy respondenci korzystają do odbioru radia z telefonów komórkowych. Ponad połowa z nich (54,9 proc.) deklaruje, że zdarza im się słuchać radia przez komórkę. W 2009 roku było to o ponad 5 punktów proc. mniej (49,7 proc.).

Komentarze

Powiązane

06.12.23, 06:30
| radio » informacje
Mikołajki z Polskim Radiem Dzieciom
6 grudnia br. Polskie Radio Dzieciom przygotowało specjalne propozycje programowe związane Świętym Mikołajem.
05.12.23, 17:53
| radio » informacje
Rusza Radio Gwiazdka od Polskiego Radia
Polskie Radio, jak co roku, w okresie przedświątecznym uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi. 6 grudnia br. wystartuje Polskie Radio Gwiazdka.
05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.