06.04.12, 20:57

Unity, czyli Android i iOS stają się jednością

Kilka lat temu, spędzając semestr studiów na duńskiej politechnice gdzieś w kuluarach obił mi się o uszy termin „Unity”. Wkrótce potem okazało się, że jeden z moich kolegów w ramach swojej pracy magisterskiej pisze grę trójwymiarową, w którą można grać poprzez przeglądarkę internetową – robi to za pomocą silnika Unity 3D - pisze w swoim artykule Piotr Stalewski (mobilnidranie.pl / Clever Point)

Kilka lat temu, spędzając semestr studiów na duńskiej politechnice (Denmark University of Technology) gdzieś w kuluarach obił mi się o uszy termin „Unity”. Wkrótce potem okazało się, że jeden z moich kolegów w ramach swojej pracy magisterskiej pisze grę trójwymiarową, w którą można grać poprzez przeglądarkę internetową – robi to za pomocą silnika Unity 3D.

Minęło kilka lat, ja zająłem się tworzeniem oprogramowania na urządzenia mobilne i znowu – oceniając aplikacje na platformę Android, które wzięły udział w konkursie Google w 2009 roku natknąłem się na tajemnicze logo z białym sześcianem na czarnym tle i napisem Unity 3D... Gdy w końcu dowiedziałem się, że ów kolega pozostał na stałe w Kopenhadze i pracuje w siedzibie Unity 3D, a jego firma w 2010 roku dostała prestiżową nagrodę „Technology Innovation” przyznaną przez Wall Street Journal, postanowiłem sprawdzić, czym szczególnym jest to Unity.

Unity to zarówno prostota i wygoda użycia, ale również bardzo rozbudowane możliwości, które poszerzają się z każdym kolejnym numerem wersji (właśnie ukazała się wersja 3.5). Gdy zaczynałem przygodę z Unity, dokładnie miesiąc zajęło mi stworzenie pierwszej gry (a pracowałem wtedy również na etat), którą wydałem na platformę Android i iOS (nie mając wcześniej z iOS w ogóle do czynienia!).

Głównym założeniem silnika jest to, że aplikacje tworzy się w nim abstrahując całkowicie od tego, na jaką platformę docelowo będziemy chcieli je wydać. Ja swoją pierwszą grę testowałem wyłącznie przy użyciu darmowej licencji silnika i przeglądarki internetowej, dopiero potem, w ciągu zaledwie jednego dnia zbudowałem ją na iOS, wrzuciłem na swojego iPhona i oto ku mojemu zaskoczeniu po prostu działała!

Unity to narzędzie wyposażone w rozbudowany edytor graficzny – mamy możliwość po prostu przeciągać kolejne modele, ustawiać je na scenie, zagnieżdżać (tu analogia do narzędzi firmy Adobe przeznaczonych do tworzenia animacji Flash). Zachowania naszych modeli opisujemy skryptami wykorzystując jeden z języków: javascript, C#, czy Boo. Jeśli dodamy do tego bardzo rozbudowaną dokumentację, liczne przykłady i fora, na których z łatwością znajdziemy pomoc, Unity staje się naprawdę atrakcyjnym narzędziem.

Co więcej, Unity posiada zintegrowany Assets Store, w którym możemy dokupić modele, skrypty, czy całe sceny do gry, którą tworzymy! Co ciekawe, pojawiły się firmy i programiści, którzy utrzymują się właśnie z tworzenia pluginów, czy „assetów”, które będą wykorzystane przez programistów tworzących w Unity. Mi również zdarzyło się zakupić plugin implementujący potrzebną mi funkcjonalność (np. integracja z applowskim Game Center), którego napisanie od początku zajęłoby mi kilka dni.

Więcej o Unity, jego wykorzystaniu i możliwościach opowiem podczas warsztatów „Jak zarabiać na aplikacjach mobilnych” organizowanych 27 marca przez firmę Clever Point. Również na portalu   mobilnidranie.pl, który specjalizuje się w wieściach z rynku mobilnego, znajdziecie sporo informacji o tym, jak optymalnie wykorzystać Unity do tworzenia aplikacji przynoszących zysk.

Komentarze

Powiązane

08.01.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje
ORLEN przejmuje stacje paliw w Austrii
ORLEN sfinalizował zakup 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie zarządzającej 267 stacjami paliw w Austrii. Dzięki transakcji spółka posiada blisko 3,5 tysiąca stacji paliw w siedmiu krajach w Europie. Koncern rozważa dalsze akwizycje w regionie oraz działania, które pozwolą mu dołączyć do grona liderów w obszarze elektromobilności na austriackim rynku.
07.01.24, 20:43
| biznes i technologie » informacje
Dealz ma już trzysta sklepów na polskim rynku
Sieć Dealz (Pepco Group) w grudniu 2023r., otworzyła w Bytomiu swój 300. sklep w Polsce.
06.01.24, 10:53
| biznes i technologie » informacje
ROMET prognozuje 60 proc. wzrost przychodów w sezonie 2024. Rowery marki obecne na 50 rynkach
Mimo spowolnienia na rynku rowerowym, polski producent rowerów - firma ROMET, prognozuje wzrost przychodów na poziomie 60 proc. w sezonie 2024.
03.01.24, 12:14
| biznes i technologie » informacje
Tomasz Podolski Dyrektorem Sprzedaży w Hochland Polska
2 stycznia 2024 r. Tomasz Podolski objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży w Hochland Polska. Podolski pracował wcześniej, m.in. w Unilever Polska, Danone czy Lorenz Bahlsen Snack-World.
03.01.24, 07:45
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Orange Polska z umowamina budowę sieci szerokopasmowych w ramach KPO
W ramach ogłoszonych naborów, zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na terenach tzw. białych plam, Orange Polska podpisał umowy dla 20 obszarów. Dzięki temu około 110 tys. gospodarstw domowych i prawie 16 tys. przedsiębiorstw zostanie objętych zasięgiem sieci szerokopasmowej.
26.12.23, 10:38
| biznes i technologie » informacje
Maspex przejmuje Becherovkę
Grupa Maspex, właściciel m.in. marek Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz oraz alkoholi w tym Żubrówki, podpisała umowę z Pernod Ricard. W wyniku planowanej transakcji polska spółka stanie się właścicielem marki Becherovka oraz zakładu produkcyjnego wraz z magazynem w Karlovych Varach w Czechach.
18.11.23, 08:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
DHL Parcel zmienia się DHL eCommerce
DHL Parcel, firma działająca na rynku usług kurierskich w Polsce, rozpoczyna proces zmiany nazwy.
17.11.23, 19:45
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Answear.com na dwunasty rynek. Tym razem do Włoch
Answear.com, e-commerce oferujący modę i produkty Home & Lifestyle w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerza działalność o rynek włoski.
15.11.23, 15:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » muzyka
Grupa Empik muzyczna kupiła wytwórnię Jazzboy Records
Empik przejmuje 100 proc. udziałów w polskiej wytwórni muzyki alternatywnej – Jazzboy Records. W wyniku transakcji ma zacieśnić się współpraca między wytwórnią, platformą dystrybucyjną e-muzyka oraz innymi podmiotami z Grupy Empik.
01.11.23, 22:22
| biznes i technologie » informacje
CPS GfK: rynek marek własnych w branży FMCG w Polsce jest warty już 48 mld zł
Rynek marek własnych w polskiej branży FMCG jest już warty 48 mld zł. W 2025 r. marki własne mają odpowiadać za jedną czwartą wszystkich wydatków polskich gospodarstw domowych na produkty szybkozbywalne – wynika z najnowszego raportu „CPS GfK. Private Brands 2023“.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.