06.04.12, 20:55

Kaczyński zamilkł – media przestały krytykować

Prezes Prawa i Sprawiedliwości był najrzadziej krytykowanym liderem partii politycznej w styczniu. Na przeciwnym biegunie znaleźli się Janusz Palikot i Donald Tusk.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości był najrzadziej krytykowanym liderem partii politycznej w styczniu. Na przeciwnym biegunie znaleźli się Janusz Palikot i Donald Tusk. Obniżka odsetka negatywnych publikacji zbiegła się ze znaczącym spadkiem aktywności medialnej Jarosława Kaczyńskiego – wynika z badania "Scena Polityczna" przeprowadzonego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".

Byłego premiera w niekorzystnym świetle przedstawiał dokładnie co piąty tekst w dziennikach ogólnopolskich. Oznacza to 14-procentowy spadek w porównaniu do grudnia. 20 procent tekstów o negatywnych konotacjach to najmniej od rozpoczęcia prowadzenia badania (wrzesień 2010).

Z kolei Janusza Palikota negatywnie opisywało 43 procent publikacji, a Donalda Tuska 42 procent Premier krytykowany był głównie w kontekście działań rządu w sprawie ustawy refundacyjnej, likwidacji szkół oraz przyjęcia porozumienia ACTA. Zdecydowanie najczęściej w tekstach prasowych występował Tusk. W ciągu 31 dni stycznia pojawiło się o nim 2,7 tys. publikacji.

Drugie miejsce wprawdzie utrzymał Kaczyński, ale już trzeci miesiąc z rzędu odnotował ponad 30-procentowy spadek aktywności. W styczniu było to 32 procent, w grudniu było to 31 procent, natomiast w listopadzie - 35 procent. Trend ten rozpoczął się po zakończeniu kampanii wyborczej. W efekcie w styczniu w 1100 tytułach prasy ogólnopolskiej i regionalnej o liderze PiS ukazało się 758 tekstów – o dwa więcej niż na temat Janusza Palikota. Za plecami Palikota uplasował się Waldemar Pawlak (420) i Leszek Miller (302).

Jeżeli chodzi o częstotliwość występowania w prasie partii politycznych, niezmiennie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, jednak jego przewaga nad PO mocno stopniała. W ubiegłym miesiącu dwie największe partie polityczne w Sejmie miały odpowiednio 3,1 i 3,0 tys. publikacji prasowych. Dwukrotnie mniej ukazało się o SLD (1,5 tys.), natomiast dalej sklasyfikowano PSL (1,1 tys.) i Ruch Palikota (0,8 tys.).

W pierwszym miesiącu roku jedyną partią, która osiągnęła wzrost medialności była Platforma Obywatelska (+30 procent). Wiązał się on jednak w dużej mierze z krytyką planów i działań rządu. Najmocniej spadła liczba publikacji o SLD (-15 procent) i PiS (-11 procent).

Komentarze

Powiązane

05.12.23, 15:00
| prasa » dodatki do gazet
Kalendarz Astronomiczny na 2024 rok dostępny z jutrzejszym wydaniem „Gazety Wyborczej”
W środę, 6 grudnia br. wraz z papierowym wydaniem „Gazety Wyborczej” ukaże się kalendarz astronomiczny na 2024 rok ze zdjęciami, które uchwyciły niezwykłe zjawiska na niebie w mijającym roku.
05.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 grudnia?
04.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 grudnia?
03.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 grudnia?
02.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 grudnia?
01.12.23, 15:51
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Michał Piasecki zastępcą redaktora naczelnego dziennika Fakt
Michał Piasecki w roli zastępcy redaktora naczelnego Faktu dołączył do redakcji 1 grudnia br. Nowy wicenaczelny ma odpowiadać za kwestie online oraz za dalszy rozwój serwisu Fakt.pl.
01.12.23, 11:02
| prasa » informacje
Małgorzatą Rozenek- Majdan na okładce magazynu Twój Styl - Kobieta w biznesie
1 grudnia br. na rynku prasowym ukaże się wydanie specjalne „Twojego Stylu” – „Kobieta w biznesie” (Wydawnictwo Bauer).
01.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 1 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 1 grudnia?
30.11.23, 15:00
| prasa » informacje
Matematyka jest wszędzie. IX edycja Festiwalu Matematyki od Wyborczej
W sobotę, 2 grudnia br. w siedzibie Agory i „Wyborczej” w Warszawie (przy ulicy Czerskiej 8/10) matematyki odbędzie się dziewiąta edycja “Festiwalu Matematyki” skierowanego do dzieci, rodziców i nauczycieli. W tym roku impreza odbywać się będzie pod hasłem “Matematyka jest wszędzie”.
30.11.23, 13:48
| prasa » informacje
Grupa Bauer Media z nową identyfikację wizualną
Grupa Bauer Media wprowadziła 30 listopada br. nową identyfikację wizualną, która ma odzwierciedlać sposób, w jaki firma ewoluowała w czasie i ambicję dalszego przyspieszania jej transformacji.