Filmowa Warszawa ... czyli kto w Stolicy chodzi do kina

Acxiom Polska postanowił sprawdzić, kto w Stolicy ogląda filmy na dużym ekranie i czym szczególnym charakteryzują się warszawscy kino-maniacy.
Jednym ze sposobów na umilenie sobie długich, jesiennych wieczorów może być wyjście do kina. Po zachłyśnięciu się dobrodziejstwem video, a potem dvd, kina przeżywają obecnie swój renesans, których odwiedzanie jest jak najbardziej ‘trendy’. Acxiom Polska postanowił sprawdzić, kto w Stolicy ogląda filmy na dużym ekranie i czym szczególnym charakteryzują się warszawscy kino-maniacy.

Do kina chodzą najczęściej ludzie młodzi – prawie 60% z nich nie ukończyła jeszcze 39 lat. Na salach kinowych zasiada nieco więcej pań niż panów (60% kobiet w stosunku do 40% mężczyzn), z czego możemy wnioskować, że do kina niekoniecznie chodzi się z partnerem – może to być także świetna atrakcja babskiego wieczoru.

Kino jest domeną ludzi wykształconych: ponad 90% widzów legitymuje się wykształceniem średnim lub wyższym. Wśród warszawskich kino-maniaków szczególnie liczną grupę stanowią uczniowie i studenci (dwukrotna nadreprezentacja!) oraz osoby o atrakcyjnej pozycji zawodowej - ponad 57% z nich zajmuje w firmach wyższe stanowiska (specjalistyczne, kierownicze, dyrektorskie) lub prowadzi swój własny biznes.

Nie dziwi więc fakt, że wśród klienteli kinowej znajdziemy najwięcej konsumentów zarabiających ponad 4000 zł netto, natomiast najmniej jest osób z niższych przedziałów zarobkowych (poniżej średniej krajowej). Fani filmów mają pieniądze nie tylko na wyjście do kina, co trzeci na cotygodniowe zakupy przeznacza kwoty przekraczające 200 zł. Pieniądze wydają zwykle w sklepach wielkopowierzchniowych – w supermarketach lub hipermarketach zakupy robi ponad 70% z nich.

Ponad półtora raza częściej niż statystyczny Warszawiak, odwiedzający kina mieszkają u rodziny lub w wynajętych mieszkaniach. Związane jest to z faktem, iż duża część widzów jeszcze się uczy i etap kupowania mieszkań ma jeszcze przed sobą. Ponad to związek małżeński zawarło niecałe 36% z nich, więc stabilizacja i własne ‘m’ pozostaje jeszcze w planach.

Fani kina lubią być na czasie i chętnie korzystają z wszelkich nowinek technologicznych. Prawie dwukrotnie częściej niż inni mieszkańcy Warszawy, korzystają z bankowości internetowej oraz robią zakupy w sieci. Są także świetną grupą docelową dla firm sprzedających swoje produkty za pomocą katalogów wysyłkowych.

Ponad 60% odwiedzających kina posiada telefon komórkowy, a więcej niż 35% kinomanów płaci za rozmowy komórkowe więcej niż 100 zł miesięcznie. Filmowi fani zdecydowanie lubią rozmawiać, gdyż wśród nich nadreprezentowana jest także grupa osób, które płacą za rozmowy stacjonarne więcej niż 200 zł miesięcznie.

Prawie co druga osoba na sali posiada swój samochód, a w gospodarstwach ponad 10% z nich znajduje się więcej niż jedno auto. Co ciekawe, niemal trzykrotnie częściej niż pozostali warszawiacy, wielbiciele ciemnych sal kinowych jeżdżą autami z napędem na 4 koła, samochodami klasy S oraz Vanami.

Filmowi wielbiciele to osoby raczej aktywne – mają różnorodne zainteresowania i szkoda im czasu na siedzenie przed telewizorem: ponad 35% z nich przeznacza na oglądanie tv mniej niż 2 godziny dziennie.

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.