Filmowa Warszawa ... czyli kto w Stolicy chodzi do kina

Acxiom Polska postanowił sprawdzić, kto w Stolicy ogląda filmy na dużym ekranie i czym szczególnym charakteryzują się warszawscy kino-maniacy.
Jednym ze sposobów na umilenie sobie długich, jesiennych wieczorów może być wyjście do kina. Po zachłyśnięciu się dobrodziejstwem video, a potem dvd, kina przeżywają obecnie swój renesans, których odwiedzanie jest jak najbardziej ‘trendy’. Acxiom Polska postanowił sprawdzić, kto w Stolicy ogląda filmy na dużym ekranie i czym szczególnym charakteryzują się warszawscy kino-maniacy.

Do kina chodzą najczęściej ludzie młodzi – prawie 60% z nich nie ukończyła jeszcze 39 lat. Na salach kinowych zasiada nieco więcej pań niż panów (60% kobiet w stosunku do 40% mężczyzn), z czego możemy wnioskować, że do kina niekoniecznie chodzi się z partnerem – może to być także świetna atrakcja babskiego wieczoru.

Kino jest domeną ludzi wykształconych: ponad 90% widzów legitymuje się wykształceniem średnim lub wyższym. Wśród warszawskich kino-maniaków szczególnie liczną grupę stanowią uczniowie i studenci (dwukrotna nadreprezentacja!) oraz osoby o atrakcyjnej pozycji zawodowej - ponad 57% z nich zajmuje w firmach wyższe stanowiska (specjalistyczne, kierownicze, dyrektorskie) lub prowadzi swój własny biznes.

Nie dziwi więc fakt, że wśród klienteli kinowej znajdziemy najwięcej konsumentów zarabiających ponad 4000 zł netto, natomiast najmniej jest osób z niższych przedziałów zarobkowych (poniżej średniej krajowej). Fani filmów mają pieniądze nie tylko na wyjście do kina, co trzeci na cotygodniowe zakupy przeznacza kwoty przekraczające 200 zł. Pieniądze wydają zwykle w sklepach wielkopowierzchniowych – w supermarketach lub hipermarketach zakupy robi ponad 70% z nich.

Ponad półtora raza częściej niż statystyczny Warszawiak, odwiedzający kina mieszkają u rodziny lub w wynajętych mieszkaniach. Związane jest to z faktem, iż duża część widzów jeszcze się uczy i etap kupowania mieszkań ma jeszcze przed sobą. Ponad to związek małżeński zawarło niecałe 36% z nich, więc stabilizacja i własne ‘m’ pozostaje jeszcze w planach.

Fani kina lubią być na czasie i chętnie korzystają z wszelkich nowinek technologicznych. Prawie dwukrotnie częściej niż inni mieszkańcy Warszawy, korzystają z bankowości internetowej oraz robią zakupy w sieci. Są także świetną grupą docelową dla firm sprzedających swoje produkty za pomocą katalogów wysyłkowych.

Ponad 60% odwiedzających kina posiada telefon komórkowy, a więcej niż 35% kinomanów płaci za rozmowy komórkowe więcej niż 100 zł miesięcznie. Filmowi fani zdecydowanie lubią rozmawiać, gdyż wśród nich nadreprezentowana jest także grupa osób, które płacą za rozmowy stacjonarne więcej niż 200 zł miesięcznie.

Prawie co druga osoba na sali posiada swój samochód, a w gospodarstwach ponad 10% z nich znajduje się więcej niż jedno auto. Co ciekawe, niemal trzykrotnie częściej niż pozostali warszawiacy, wielbiciele ciemnych sal kinowych jeżdżą autami z napędem na 4 koła, samochodami klasy S oraz Vanami.

Filmowi wielbiciele to osoby raczej aktywne – mają różnorodne zainteresowania i szkoda im czasu na siedzenie przed telewizorem: ponad 35% z nich przeznacza na oglądanie tv mniej niż 2 godziny dziennie.

Komentarze

Powiązane

21.11.23, 20:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Wielka piracka przygoda. Psi Patrol Live! wraca w trasę po Polsce
Psi Patrol Live „Wielka piracka przygoda” zawita jesienią 2024 r. do pięciu polskich miast. Ubiegłoroczne przedstawienie w Polsce obejrzało blisko 100 tys. widzów.
17.11.23, 22:15
| kultura » książki
Kleks. Nowy początek. Nowa adaptacja bajki Jana Brzechwy
„Kleks. Nowy początek” - książka stworzona na podstawie filmu w reżyserii Macieja Kawulskiego „Akademia Pana Kleksa” – ukaże się nakładem wydawnictwa Agora dla Dzieci 6 grudnia br.
16.11.23, 20:46
| internet » e-commerce | kultura » książki
Rosną przychody Legimi. Spółka nie wyklucza kolejnych podwyżek
Firma Legimi działająca w modelu subskrypcyjnym na polskim rynku e-książki, realizuje strategię rozwoju związaną ze wzrostem przychodów ze sprzedaży.
15.11.23, 15:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » muzyka
Grupa Empik muzyczna kupiła wytwórnię Jazzboy Records
Empik przejmuje 100 proc. udziałów w polskiej wytwórni muzyki alternatywnej – Jazzboy Records. W wyniku transakcji ma zacieśnić się współpraca między wytwórnią, platformą dystrybucyjną e-muzyka oraz innymi podmiotami z Grupy Empik.
13.11.23, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023
W niedzielę, 12 listopada br. podczas uroczystej gali Nagród Mediów Publicznych 2023 statuetki w czterech kategoriach odebrali: Filip Zylber i Piotr Śliskowski, Maria Pomianowska , Krzysztof Masłoń oraz Jarosław Jakubowski.
08.11.23, 08:30
| radio » informacje | kultura » muzyka
Maria Pomanowska, Piotr Baron i Marek Piekarczyk nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii Muzyka
7 listopada br. podczas konferencji prasowej, zostały ogłoszone nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023.
28.10.23, 09:49
| reklama & PR » informacje | kultura » muzyka
Portraits of Nature Aleksandry Świgut. VeloBank wydał płytę w ramach programu VeloTalent
„Portraits of Nature” to tytuł płyty z muzyką Edvarda Griega i Fryderyka Chopina wydanej w ramach pilotażowej edycji programu VeloTalent, który promuje młodych, utalentowanych profesjonalistów w drodze na szczyt międzynarodowej kariery.
23.10.23, 21:00
| kultura » książki
Pierwszy milion Szczepana Twardocha
Wydawnictwo Literackie poinformowało, że łączny nakład sprzedanych książek Szczepana Twardocha przekroczył właśnie milion egzemplarzy.
23.10.23, 09:38
| radio » informacje | kultura » informacje
Strefa Rozmów Radia 357 na Inside Seaside. Wśród gospodarzy Niedźwiecki, Strzyczkowski i Olszański
Radio 357 zorganizuje Strefę Rozmów Radia 357 podczas Inside Seaside, które poprowadzą dziennikarki i dziennikarze współorganizatora festiwalu.
18.10.23, 19:00
| kultura » informacje
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera 2023. Lista nominowanych
Kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego, wyłoniła troje nominowanych w każdej kategorii.