15.09.05, 19:19

Rzecz o profesjonalizmie dziennikarskim

"Kopiuj" - "wklej" czyli rzecz o profesjonalizmie dziennikarskim.
Zawsze chcieliśmy być cytowani. Takie marzenia mieliśmy jeszcze chodząc w pieluchach po mieszkaniu nasłuchując Radia Wolna Europa. Kiedy pierwsze nasze sformułowania weszły w obieg (np. kultowe już podobno gdzieniegdzie krzyki i pohukiwania) byliśmy w pełni szczęśliwi. Jednak najbardziej cieszy nas, że nasza "konkurencja" lubi cytować za nami i nie przyznawać się do tego. Wiemy dlaczego - nie chcą żebyśmy w za wielką ekstazę podpadli. Dzięki chłopaki!

Polubiliśmy Adriana Gąbkę z Medialinku.pl. Chłopak widać rwie się do pracy w mediach. Na stronach portalu uwielbia robić przegląd prasy (dodajmy od siebie w ramach nauk rekolekcyjnych, że prasą nazywamy nie tylko prasę drukowaną). Rozumiemy Adriana, żeby czasem coś napisać od siebie, coś trzeba zrobić. Ale Adrian to leniuszek. Tak jak ostatnio, ot wchodzi na stronę RadioPolska.pl, przyciska klawisze "kopiuj" - "wklej", no i w zasadzie jest gotowa część informacji o Plusie. Oj, oj, ale trzeba wyciąć przecież jeszcze zdanie, że przecież portal POPlotowców jest autorem części informacji. No to tniemy zdanie: Jak informuje portal MediaFM.net, na częściowe skorzystanie z tej oferty zdecydowała się Archidiecezja Krakowska. Ale jak to w życiu bywa, Adrian się pospieszył, i wyciął jeszcze coś więcej. Zamiast logiczne rozpoczęcia następnego zdania "W Krakowie", rozpoczyna "Krakowie...". No cóż, polonista to z Ciebie Adrianie chyba nie będzie...
Do Adriana wysłaliśmy maila. Czekaliśmy na słowo "PRZEPRASZAM". Bo kopiowanie informacji i nie podawanie źródeł jest karalne. Adrianie, jak nie znasz kodeksu dziennikarskiego i dobrych obyczajów, czarno widzimy Twoją karierę.

Adrian to małe piwo w porównaniu z Panem "maszem". Marcin Szumichora (Wirtualne Media) zasłynął kiedyś relacją ze spotkania stacji radiowych Meritum.fm. Szkoda tylko, że na niej nie był, bo tylko my byliśmy wtedy na osobiste zaproszenie Piotra Chmielewskiego i Urszuli Nowak. Wtedy też zadziałała zasada "kopiuj" - "wklej". Chociaż to stare dzieje, nigdy nie doczekaliśmy się słowa przepraszam. Marcin tłumaczył, że to były inne strony, inna sytuacja, itd. Dobrze, już nie jesteśmy tak złośliwi, więc zostawiamy w spokoju nasze archiwum X i stare dzieje. Marcin ostatnio też koniecznie chciał mieć informację o Plusie, więc zrobił DOKŁADNIE TO SAMO. I wyciął dokładnie to samo zdanie, bo korona z głowy by mu spadła. Trzeba jednak przyznać, że Marcin jest sprytniejszy od Adriana. Wyciął dokładnie zdanie, bez następnych literek.

Podstawy prawdziwego dziennikarstwa zobowiązują do podawania źródeł informacji i przede wszystkim podawania sprawdzonych informacji. Skoro innym się to udaje, czemu miałoby się to nie udać i wam? Tyle, że "kopiuj" - "wklej" jest znacznie prostsze i nie wymaga większej inwencji twórczej, wysiłku umysłowego i zaangażowania w to, co się robi. Jednak aby zajmować się pisaniem artykułów i prowadzeniem obojętnie jakiego medium, trzeba użyć nieco szarych komórek, zaangażować się emocjonalnie i czasowo. A Wam, jak najwyraźniej, tych przymiotów brakuje.

***********************************************

Dokumentacja porównawcza

RadioPolska.pl:

Koszalin, Kraków: Radio Łagodne Przeboje
Już nie Radio Plus, a Radio Łagodne Przeboje można usłyszeć w Koszalinie i okolicach na częstotliwości 102,6 MHz. Program składa się jedynie z muzyki, dżingli (mp3) oraz nadawanych co godzinę wiadomości (fragment w mp3). To jedna z pierwszych zmian w sieci Plus, które są dostrzegalne dla słuchaczy. Dotychczasowe spory dotyczące tego kto ma produkować program były praktycznie niezauważalne na antenie.
Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska jest pierwszą w kraju, która zdecydowała się w całości emitować program przygotowywany przez powiązaną z Eską spółkę Time. Jak informuje portal MediaFM.net, na częściowe skorzystanie z tej oferty zdecydowała się Archidiecezja Krakowska. W Krakowie w ciągu dnia nadawany jest lokalny program pod nazwą Radio Plus Kraków uzupełniany wiadomościami z kraju i ze świata przygotowywanymi przez Time, a nocą można usłyszeć znane z Koszalina Radio Łagodne Przeboje. Lokalny program nadaje obecnie również należące do Archidiecezji Łódzkiej Radio Plus Łódź, które nie emituje ani wiadomości Radia Plus ani tych przygotowywanych przez spółkę Time. Większość Plusów - jak dotychczas - nadaje program przygotowywany przez spółkę AdPoint. /ks, mds, az - Śląsk FM, dl - Modern Service, MediaFM.net/



Medialink.pl
2005-09-08 07:54:00 | AG
Źródło: Radiopolska.pl, Press.pl
Już nie Radio Plus, a Radio Łagodne Przeboje można usłyszeć w Koszalinie i okolicach na częstotliwości 102,6 MHz. Program składa się jedynie z muzyki, dżingli oraz nadawanych co godzinę wiadomości To jedna z pierwszych zmian w sieci Plus, które są dostrzegalne dla słuchaczy.

Dotychczasowe spory dotyczące tego kto ma produkować program były praktycznie niezauważalne na antenie. Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska jest pierwszą w kraju, która zdecydowała się w całości emitować program przygotowywany przez powiązaną z Eską spółkę Time. Krakowie w ciągu dnia nadawany jest lokalny program pod nazwą Radio Plus Kraków uzupełniany wiadomościami z kraju i ze świata przygotowywanymi przez Time, a nocą można usłyszeć znane z Koszalina Radio Łagodne Przeboje. Lokalny program nadaje obecnie również należące do Archidiecezji Łódzkiej Radio Plus Łódź, które nie emituje ani wiadomości Radia Plus ani tych przygotowywanych przez spółkę Time. Większość Plusów - jak dotychczas - nadaje program przygotowywany przez spółkę AdPoint.

– Nie używamy nazwy Plus, bo namówienie słuchaczy do tego samego radia, które traciło słuchalność przez ostatnie lata, byłoby bardzo trudne – wyjaśnia „Pressowi” Leszek Kozioł, prezes Radia Eska S.A.



WirtualneMedia.pl
Już nie Radio Plus, a Radio Łagodne Przeboje można usłyszeć w Koszalinie i okolicach na częstotliwości 102,6 MHz. Program składa się jedynie z muzyki, dżingli oraz nadawanych co godzinę wiadomości.

To jedna z pierwszych zmian w sieci Plus, które są dostrzegalne dla słuchaczy.

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska jest pierwszą w kraju, która zdecydowała się w całości emitować program przygotowywany przez powiązaną z Eską spółkę Time.

Kolejną jest Archidiecezja Krakowska. W Krakowie w ciągu dnia nadawany jest lokalny program pod nazwą Radio Plus Kraków uzupełniany wiadomościami z kraju i ze świata przygotowywanymi przez Time, a nocą można usłyszeć znane z Koszalina Radio Łagodne Przeboje. Lokalny program nadaje obecnie również należące do Archidiecezji Łódzkiej Radio Plus Łódź, które nie emituje ani wiadomości Radia Plus ani tych przygotowywanych przez spółkę Time.

- Jest to program techniczny, który stacje mogą wykorzystywać - wyjaśnia dla "Pressa" Leszek Kozioł, prezes Radia Eska SA.

- Z tego, co wiem, w niektórych diecezjach trwa budowanie anten, które pozwolą na odbiór tego programu. Nie potrafię jednak dokładnie powiedzieć, ile stacji obecnie nadaje nasz program - dodaje.

- Nie używamy nazwy Plus, bo namówienie słuchaczy do tego samego radia, które traciło słuchalność przez ostatnie lata, byłoby bardzo trudne - wyjaśnia "Pressowi" Leszek Kozioł.

Większość Plusów - jak dotychczas - nadaje program przygotowywany przez spółkę AdPoint, która ma prawo do nazwy "Radio Plus".

autor artykułu: radiopolska.pl - press

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.