08.02.05, 10:56

Wystawa prac Andy'ego Warhola

Prace Warhola w Stalowej Woli.
Pięćdziesiąt prac Andy'ego Warhola, w tym dziesięć prezentowanych w Polsce po raz pierwszy, można oglądać na otwartej w niedzielę wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Ekspozycja "Andy Warhol - Narodziny pop-artu" pochodzi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Uzupełniają ją prace artystów słowackich, Daniela Brogyanyi i Katariny Obermanovej, które SA współczesną kontynuacją nurtu zapoczątkowanego przez Warhola, a zarazem konfrontacją z nim.

Ekspozycja dzieł Andy’ego zwrócona jest do szerokiego kręgu odbiorców, zarówno do historyków, krytyków i miłośników sztuki, jak i wszystkich tych, którzy na co dzień kierują swe gusta w stronę bardziej popularnych zjawisk współczesnej kultury. Dla nich zresztą i dzięki nim tworzył Andy Warhol…

Przedsięwzięcie zaprezentowania kolekcji artefaktów Warhola podjęto we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach na Słowacji. Ze zbiorów tejże instytucji eksponowanych pochodzą unikatowe dzieła Andy’ego. Może kontakt z opisywaną sztuką i dołączonymi do niej komentarzami przybliży również postać samego artysty, pozwoli odkryć choć fragment jego prywatności i ułatwi dostrzeżenie jego wrażliwości, oryginalności i indywidualnej percepcji życia. Andy Warhol nigdy na Słowacji, ani tym bardziej w Medzilaborcach, nie był. Jednak wciąż w pobliskiej wiosce Mikova (skąd wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych jego rodzice) do dziś żyją bliżsi i dalsi krewni twórcy pop-artowej rewolucji.

Wystawa potrwa do 28 marca. Ze Stalowej Woli ma pojechać do Sopotu, a potem na Węgry, do Czech, Niemiec i Izraela.

Andy Warhol (właśc. Andrej Warchola lub Warhola, 1928-1987), jeden z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów amerykańskich, do dnia dzisiejszego otoczony jest aurą legendy. Andy był Rusinem. Wywodził się z łemkowskiej rodziny, osiadłej w wiosce Mikova na Słowacji, ale tajemnicy swego pochodzenia nigdy nie ujawniał, ukrywając ją aż do swojej śmierci. Rodzina Warcholów wyemigrowała na pocz. XX w. do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Pittsburgu, mieście górników i przemysłu węglowego. Tutaj Andy studiował grafikę reklamową w Carnegie Institute of Technology. Po otrzymaniu dyplomu przeprowadził się do Nowego Jorku i tu rozpoczęła się jego kariera artystyczna. Andy zapisał się w historii amerykańskiej kultury XX wieku jako twórca pop-artu, supergwiazda, prowokator i swego rodzaju „twór” mediów. Sięgając po „banalność”, przedmiot czy pojęcie najbliższe masowej publiczności, kreował nową wartość sztuki, podkreślając w niej aspekt komercyjności, powszechności i aktualności. Bardzo często Warhol krytykowany był i jest za prowokacje, kiczowatość i taniość. Istotnie, w pierwszej chwili jego artefakty kojarzą się wyłącznie z konsumpcjonizmem i materializmem. Taki zresztą był zamysł samego artysty: stworzyć coś dla mas, wykreować ze świata komiksów, mody, fleszów, mediów i reklamy dzieło oryginalne. I chyba na tym polega geniusz Andy’ego, że w nieczułym świecie blichtru, krzyczącej reklamy i dawno zagubionej estetyki, zdołał podnieść medialne tematy do rangi sztuki. Dzisiejsza amerykańska i europejska pop-kultura wyrasta w dużej mierze z nowatorskich osiągnięć Warhola i współczesnych mu artystów. Tworzone w technice serigrafii wizerunki Marylin Monroe, Mao, Jackie Kennedy czy etykietki Cambell’s Soup znane są chyba wszystkim, wciąż inspirują, zaskakują i nie tracą na aktualności.

Komentarze

Powiązane

26.01.24, 19:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Sterk - znaczy silny. Film dokumentalny TVP Polonia nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mokkho w Indiach
„Sterk - znaczy silny” w reżyserii Elżbiety Kapsy został uznany za najlepszy film dokumentalny podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mokkho w Indiach. Autorka otrzymała również nagrodę dla najlepszego reżysera.
20.01.24, 12:00
| kultura » książki
Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację 27 bibliotekom
Blisko 55 mln zł dofinansowania na lata 2024-2025 otrzyma, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 27 bibliotek, które uzyskały najwyższą punktację w trzecim naborze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
18.01.24, 21:00
| kultura » film
Miłość jak miód. Agnieszka Suchora i Edyta Olszówka na wielkim ekranie już w lutym
9 lutego br. do kin w całej Polsce wejdzie film „Miłość jak miód”. Bohaterkami polskiej komedii są kobiety po pięćdziesiątce, które przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze.
17.01.24, 19:27
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Wystawa fotosów pochodzących z filmu Kos w warszawskich Łazienkach do końca stycznia
TVP Dystrybucja Kinowa i Aurum Film organizują wystawę fotosów pochodzących z filmu „Kos”, który wejdzie do kin w całej Polsce 26 stycznia br.
16.01.24, 23:27
| kultura » informacje
Hania Rani i Paweł Maślona z Paszportami Polityki 2023. Lista laureatów
16 stycznia br., po raz 31. podczas Gali zostały wręczone nagrody Paszporty Polityki dla wybitnych młodych twórców i artystów.
15.01.24, 21:15
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP
We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 
15.01.24, 15:45
| internet » informacje | kultura » książki
Pierwszy audiobook czytany przez AI w Audiotece. Będą kolejne jeszcze w tym roku
„Gaming na giełdzie” to pierwszy wyprodukowany przez Audiotekę audiobook przeczytany przez sztuczną inteligencję. Producenci Audioteki wybrali książkę autorstwa Pawła Sugalskiego, ponieważ zawiera wiele danych i technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla AI. Produkcja została udostępniona dla użytkowników Audioteka Klub.
11.01.24, 14:05
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
12. edycji festiwalu filmowego Script Fiesta. Tokarczuk, Maślona i Machulski wybiorą najlepsze scenariusze
Do 21 stycznia br. można zgłaszać prace w konkursach scenariuszowych. W Kapitule i Jury konkursów zasiądą m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Maślona i Juliusz Machulski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej sumie 70 tys. zł.
10.01.24, 13:30
| kultura » informacje
Janusz Majewski nie żyje
Zmarł Janusz Majewski – reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
14.12.23, 00:43
| kultura » informacje
Zmarła Zofia Merle
Nie żyje Zofia Maria Merle-Mayzel - wybitna aktorka teatralna i filmowa.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.