16.02.12, 16:38

75-lecie Programu 2 Polskiego Radia

1 marca br. radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowała wiele specjalnych audycji oraz niespodzianek.

1 marca br. radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowała wiele specjalnych audycji oraz niespodzianek. Wśród nich znajdą się Koncerty Urodzinowe z udziałem m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa, Kwartetu Wojtka Mazolewskiego, Levity, Polskiej Orkiestry Radiowej czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także specjalne wydanie audycji „Five o’clock”.

Najwięcej atrakcji radiowa Dwójka przygotowała na dni od 1 do 4 marca. W tym czasie odbędzie się aż osiem Koncertów Urodzinowych. Pierwszy z koncertów rozpocznie się 1 marca o godz. 12.00 w Żelazowej Woli, gdzie z okazji 202. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Magdalena Lisak zaprezentuje dzieła kompozytora. O godz. 18.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana, w głównej siedzibie Polskiego Radia, specjalnie dla Dwójki zagra Kapela ze Wsi Warszawa, a o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej z recitalem, również upamiętniającym rocznicę urodzin Chopina, wystąpi Lukas Geniušas. O 22.00 słuchacze Programu 2 ponownie przeniosą się do Studia im. W. Szpilmana, na koncert Kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Zaraz po nim, o północy, DJ Lenar zaprezentuje własne aranżacje utworów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 2 marca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Natomiast o godz. 22.00 w Studiu im. W. Szpilmana jazzowo dla Dwójki zagra zespół Levity. W sobotę, 3 marca o godz. 17.00, Program 2 zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie „Five o’clock”, którego gośćmi będą znakomici śpiewacy: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, a przy fortepianie towarzyszyć im będzie Katarzyna Jankowska. Ma być dużo wspomnień, powrotów do archiwalnych nagrań, ale i śpiewu na żywo. Urodzinowe obchody zwieńczy 4 marca występ Polskiej Orkiestry Radiowej, która pod dyrekcją Szymona Bywalca zagra o godz. 19.00 koncert „Generacje XV – młodzi kompozytorzy na 75-lecie Dwójki”. Wspólnie z Orkiestrą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpią: Katarzyna Duda – skrzypce, Leszek Lorent – perkusja oraz Kamil Walasek – altówka.

Z okazji 75. urodzin Dwójki już od najbliższego poniedziałku, 20 lutego, na antenie Programu 2 pojawiać się będzie wiele specjalnych audycji. Przypomną one bogatą historię radiowej Dwójki oraz ludzi, którzy przyczynili się do jej powstania i kształtowania.

W „Głosach z przeszłości”  (o godz. 11.45 od 20 do 24 lutego) wyemitowane zostaną archiwalne wypowiedzi ważnych postaci kultury, związanych z Polskim Radiem: Anieli Jasińskiej, Zdzisława Nardellego, Aleksandra Bardiniego, Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kopalki. Natomiast w „Zapiskach ze współczesności” (godz. 11.45 od 27 lutego do 2 marca) będzie można wysłuchać specjalnego cyklu „Przyjaciele Dwójki”, a w nim wspomnień: Andrzeja Mularczyka, Kazimierza Orłosia, Adama Sławińskiego, Wiesława Myśliwskiego i Edwarda Pałłasza.

Urodzinowa „Zakładka literacka” (godz. 21.30 od poniedziałku do czwartku, 22.00 w niedziele) od 20 lutego będzie wzbogacona m.in. o cykl „Pisarze w Dwójce”, poświęcony takim twórcom, jak Władysław Terlecki, Bogdan Ostromęcki, Jerzy Krzysztoń czy Tadeusz Kubiak. Natomiast „Notatnik Dwójki” (godz. 14.30 od poniedziałku do piątku) dostarczy m.in. informacji o wybitnych muzykologach i krytykach muzycznych związanych z Programem 2 – Janie Weberze, Marianie Domańskim, Karolu Stromengerze czy Elżbiecie Markowskiej, a także o słynnych radiowych spikerach – Ksawerym Jasieńskim i  Hannie Kamińskiej. Od 27 lutego w audycji „Goście na 75-lecie Dwójki” (godz. 9.45, od poniedziałku do czwartku) pojawiać się będą Ewa Podleś i Jerzy Marchwiński, Łukasz Borowicz, Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak.

Koniec tygodnia od 1 do 4 marca będzie szczególnie bogaty w rocznicowe niespodzianki. Oprócz wspomnianych transmisji Koncertów Urodzinowych oraz specjalnych cykli, 1 marca o godz. 17.07 Program 2 zaprasza również na „Od zawsze i na zawsze z Dwójką” Hanny Marii Gizy, a 2 marca o godz. 21.30 na „Zakładkę literacką” z audycją Doroty Gacek „Moje życie z Dwójką”. 

W sobotę, 3 marca, od samego rana będzie można słuchać urodzinowego programu. Już o 9.45 Wacław Tkaczuk przedstawi „Wiersze z gazet i z czasopism rocznika 1937”, a o godz. 12.00 Tomasz Mościcki zaprosi na „Przestrzenie kultury: Sezon teatralny roku 1937”. Nieco później, o godz. 14.00, Przemysław Psikuta w „Dużej czarnej” muzycznie przybliży rok powstania radiowej Dwójki. Zaraz potem, o godz. 16.00, Hanna Maria Giza poprowadzi „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Dwójka – reaktywacja po wyzwoleniu”. Na zakończenie dnia, o godz. 22.00, Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę, Józefa Mayena – słuchowiskozrealizowane w 1974 roku na podstawie przedwojennego tekstu.

W niedzielne popołudnie, przed transmisją koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej, o godz. 13.00 Tomasz Szachowski zaprosi na jubileuszowe „Ćwiczenia z myślenia”, a o 17.00 Kuba Borysiak i Bartosz Panek na „Słuchaj Dwójki (w świecie)”.

Obchodom 75-lecia Programu 2 będzie towarzyszyła kampania reklamowa, która ruszy w przyszłym tygodniu. Obejmie ona prasę (dzienniki i tygodniki opinii), Internet i outdoor.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
05.07.24, 17:30
| radio » informacje
Ruszyła XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory
Polskie Radio rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.