16.02.12, 16:38

75-lecie Programu 2 Polskiego Radia

1 marca br. radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowała wiele specjalnych audycji oraz niespodzianek.

1 marca br. radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowała wiele specjalnych audycji oraz niespodzianek. Wśród nich znajdą się Koncerty Urodzinowe z udziałem m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa, Kwartetu Wojtka Mazolewskiego, Levity, Polskiej Orkiestry Radiowej czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także specjalne wydanie audycji „Five o’clock”.

Najwięcej atrakcji radiowa Dwójka przygotowała na dni od 1 do 4 marca. W tym czasie odbędzie się aż osiem Koncertów Urodzinowych. Pierwszy z koncertów rozpocznie się 1 marca o godz. 12.00 w Żelazowej Woli, gdzie z okazji 202. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Magdalena Lisak zaprezentuje dzieła kompozytora. O godz. 18.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana, w głównej siedzibie Polskiego Radia, specjalnie dla Dwójki zagra Kapela ze Wsi Warszawa, a o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej z recitalem, również upamiętniającym rocznicę urodzin Chopina, wystąpi Lukas Geniušas. O 22.00 słuchacze Programu 2 ponownie przeniosą się do Studia im. W. Szpilmana, na koncert Kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Zaraz po nim, o północy, DJ Lenar zaprezentuje własne aranżacje utworów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 2 marca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Natomiast o godz. 22.00 w Studiu im. W. Szpilmana jazzowo dla Dwójki zagra zespół Levity. W sobotę, 3 marca o godz. 17.00, Program 2 zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie „Five o’clock”, którego gośćmi będą znakomici śpiewacy: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, a przy fortepianie towarzyszyć im będzie Katarzyna Jankowska. Ma być dużo wspomnień, powrotów do archiwalnych nagrań, ale i śpiewu na żywo. Urodzinowe obchody zwieńczy 4 marca występ Polskiej Orkiestry Radiowej, która pod dyrekcją Szymona Bywalca zagra o godz. 19.00 koncert „Generacje XV – młodzi kompozytorzy na 75-lecie Dwójki”. Wspólnie z Orkiestrą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpią: Katarzyna Duda – skrzypce, Leszek Lorent – perkusja oraz Kamil Walasek – altówka.

Z okazji 75. urodzin Dwójki już od najbliższego poniedziałku, 20 lutego, na antenie Programu 2 pojawiać się będzie wiele specjalnych audycji. Przypomną one bogatą historię radiowej Dwójki oraz ludzi, którzy przyczynili się do jej powstania i kształtowania.

W „Głosach z przeszłości”  (o godz. 11.45 od 20 do 24 lutego) wyemitowane zostaną archiwalne wypowiedzi ważnych postaci kultury, związanych z Polskim Radiem: Anieli Jasińskiej, Zdzisława Nardellego, Aleksandra Bardiniego, Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kopalki. Natomiast w „Zapiskach ze współczesności” (godz. 11.45 od 27 lutego do 2 marca) będzie można wysłuchać specjalnego cyklu „Przyjaciele Dwójki”, a w nim wspomnień: Andrzeja Mularczyka, Kazimierza Orłosia, Adama Sławińskiego, Wiesława Myśliwskiego i Edwarda Pałłasza.

Urodzinowa „Zakładka literacka” (godz. 21.30 od poniedziałku do czwartku, 22.00 w niedziele) od 20 lutego będzie wzbogacona m.in. o cykl „Pisarze w Dwójce”, poświęcony takim twórcom, jak Władysław Terlecki, Bogdan Ostromęcki, Jerzy Krzysztoń czy Tadeusz Kubiak. Natomiast „Notatnik Dwójki” (godz. 14.30 od poniedziałku do piątku) dostarczy m.in. informacji o wybitnych muzykologach i krytykach muzycznych związanych z Programem 2 – Janie Weberze, Marianie Domańskim, Karolu Stromengerze czy Elżbiecie Markowskiej, a także o słynnych radiowych spikerach – Ksawerym Jasieńskim i  Hannie Kamińskiej. Od 27 lutego w audycji „Goście na 75-lecie Dwójki” (godz. 9.45, od poniedziałku do czwartku) pojawiać się będą Ewa Podleś i Jerzy Marchwiński, Łukasz Borowicz, Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak.

Koniec tygodnia od 1 do 4 marca będzie szczególnie bogaty w rocznicowe niespodzianki. Oprócz wspomnianych transmisji Koncertów Urodzinowych oraz specjalnych cykli, 1 marca o godz. 17.07 Program 2 zaprasza również na „Od zawsze i na zawsze z Dwójką” Hanny Marii Gizy, a 2 marca o godz. 21.30 na „Zakładkę literacką” z audycją Doroty Gacek „Moje życie z Dwójką”. 

W sobotę, 3 marca, od samego rana będzie można słuchać urodzinowego programu. Już o 9.45 Wacław Tkaczuk przedstawi „Wiersze z gazet i z czasopism rocznika 1937”, a o godz. 12.00 Tomasz Mościcki zaprosi na „Przestrzenie kultury: Sezon teatralny roku 1937”. Nieco później, o godz. 14.00, Przemysław Psikuta w „Dużej czarnej” muzycznie przybliży rok powstania radiowej Dwójki. Zaraz potem, o godz. 16.00, Hanna Maria Giza poprowadzi „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Dwójka – reaktywacja po wyzwoleniu”. Na zakończenie dnia, o godz. 22.00, Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę, Józefa Mayena – słuchowiskozrealizowane w 1974 roku na podstawie przedwojennego tekstu.

W niedzielne popołudnie, przed transmisją koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej, o godz. 13.00 Tomasz Szachowski zaprosi na jubileuszowe „Ćwiczenia z myślenia”, a o 17.00 Kuba Borysiak i Bartosz Panek na „Słuchaj Dwójki (w świecie)”.

Obchodom 75-lecia Programu 2 będzie towarzyszyła kampania reklamowa, która ruszy w przyszłym tygodniu. Obejmie ona prasę (dzienniki i tygodniki opinii), Internet i outdoor.

Komentarze

Powiązane

18.04.24, 10:33
| radio » ludzie
Katarzyna van Rooijen korespondentką Polskiego Radia w Holandii
Polskie Radio ma swoją korespondentkę w Holandii. Katarzyna van Rooijen, związana od lat z Informacyjną Agencją Radiową, powraca do Polskiego Radia.
18.04.24, 06:30
| radio » informacje
Jedynka obchodzi 98. urodziny
W czwartek, 18 kwietnia br. Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 98. urodziny. Z tej okazji na antenie stacji pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.
16.04.24, 08:30
| radio » informacje
Pytam o zdrowie. Nowy pdocast w ofercie Radia Nowy Świat
W niedzielę, 14 kwietnia br. w ofercie Radia Nowy Świat zadebiutował nowy podcast extra Kseni Maćczak „Pytam o zdrowie”, który będzie się ukazywał raz w miesiącu.
16.04.24, 07:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Grupa Eurozet wprowadza nowe cenniki reklam pakietów, sieci i wybranych stacji radiowych. Decyzja biznesowa została podjęta m.in. w związku z dobrą koniunkturą na rynku reklamy radiowej oraz rosnącymi wynikami słuchalności stacji wchodzących w skład grupy.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
15.04.24, 10:57
| radio » informacje
Czwarty Dzień Patronów w Radiu Nowy Świat. Specjalna ramówka i koncert
16 kwietnia br., w Dniu Patronów, ramówka radia zostanie zmieniona. Oprócz stałych, wtorkowych pozycji pojawią się inne, lubiane przez patronów audycje. Na wieczór zaplanowano koncert Waglewski Fisz Emade z udziałem patronów. 
15.04.24, 08:30
| radio » informacje
Fajne radio RMF. Doda, zespół The Kolors i dziennikarze RMF FM w kampanii wizerunkowej
Ruszyła kampania wizerunkowa radia RMF FM pod hasłem „Fajne radio RMF”. Jej twarzami została Doda, członkowie zespołu The Kolors oraz prezenterzy stacji. Częścią akcji jest konkurs antenowy oraz event, w ramach którego RMF FM odwiedzi polskie miasta i miasteczka.
15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
11.04.24, 12:51
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Nadawcy radiowi będą promować radio jako efektywne medium reklamowe
11 kwietnia br., z okazji Dnia Radia, ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce, jako efektywnego medium reklamowego. Organizują ją wspólnie najwięksi, na co dzień konkurujący ze sobą, nadawcy radiowi: Polskie Radio, Grupa Eurozet, Grupa RMF oraz Grupa ZPR Media.
11.04.24, 10:00
| radio » ludzie
Bilguun Ariunbaatar jako Szalony Reporter w Radiu ZET
11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączył Bilguun Ariunbaatar.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy