06.02.12, 18:30

Na co komu porównywarki? Tomasz Maj o rynku e-commerce

Z wysokich pozycji wyników wyszukiwania Google zniknęło kilkadziesiąt polskich serwisów. Na dotychczasowych miejscach nie wyświetlają się m.in. strony najpopularniejszych porównywarek cen. Co oznacza decyzja Google dla polskiego rynku e-commerce?

30 stycznia 2012 roku z wysokich pozycji wyników wyszukiwania Google zniknęło kilkadziesiąt polskich serwisów. Na dotychczasowych miejscach nie wyświetlają się m.in. strony najpopularniejszych porównywarek cen. Co oznacza decyzja Google dla polskiego rynku e-commerce?

To, że ruch Google o nałożeniu tymczasowego filtra dotknął największe polskie porównywarki cen, kilka dużych sklepów internetowych i innych serwisów wiedzą już wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, w jakim stopniu decyzja ta wpłynęła na interesariuszy porównywarek cen – właścicieli tysięcy sklepów internetowych oraz ich klientów. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należałoby przede wszystkim wyjaśnić podstawową rzecz: jak działają i komu tak naprawdę potrzebne są internetowe porównywarki cen?

"Porównywarki cen to serwisy będące pośrednikami na linii e-klient – sklep internetowy" – mówi Fabian Adaszewski, PR Manager Grupy Nokaut SA, właściciela porównywarki Nokaut.pl. "Dzięki nim klient ma możliwość porównania nie tylko ceny, ale i innych parametrów oferty sklepu internetowego i podjęcia najlepszej decyzji zakupowej w jednym miejscu" – dodaje Adaszewski.

W istocie, na rynku handlu elektronicznego, na którym działa kilkanaście tysięcy sklepów internetowych, szybkie znalezienie najlepszej oferty bez skorzystania z serwisu jakim jest porównywarka, jest po prostu niemożliwe. Bez porównywarki proces ten przebiegałby bardzo problematycznie. Klient musiałby najpierw wyszukać sklepy branżowe, sprawdzić dostępność interesującego go towaru w każdym z nich, na końcu porównać oferty i dokonać zakupu. Dzięki porównywarkom takim jak Nokaut.pl, może to zrobić szybko i w jednym miejscu, korzystając z szerokiej oferty kilku tysięcy sklepów internetowych. Bez porównywarek klienci nie znajdą tak łatwo tego, czego chcą.

"Co więcej, porównywarki dają możliwość pokazania szerokiemu gronu klientów ofert każdego, nawet najmniejszego e-sklepu, a tych są przecież tysiące" – mówi Adaszewski. "Miejsc na pierwszej stronie wyników Google jest dziesięć, my agregujemy i przetwarzamy dane z wszystkich sklepów znajdujących się w naszej bazie, wzbogacając je dodatkową treścią. Klient znajdzie więc u nas najbardziej przekrojowe informacje: opisy, dane techniczne i zdjęcia produktów, opinie, informacje o sklepach czy propozycje podobnych produktów. Cena jest tylko jednym z parametrów. To, co robimy wymaga zaawansowanych rozwiązań technologicznych, przetwarzania wielu GB danych i pracy kilkudziesięciu osób" - dodaje Adaszewski.

Filtr nałożony na porównywarki ma bezpośrednie przełożenie na działalność sklepów internetowych, do których klienci w dużej części trafiali z porównywarek. Szczególnie małe sklepy, nie mające siły przebicia w Google, odczuwają skutki decyzji wyszukiwarki. Z punktu widzenia wielu sklepów lepiej, by w wynikach Google widoczna była porównywarka, niż kilka największych sklepów, dzięki czemu można liczyć na większą dywersyfikację rynku, a nie oligopol największych graczy.

Z zewnątrz Nokaut.pl może wydawać się serwisem stosunkowo mało skomplikowanym. Strona główna, strony kategorii, produktów i wyszukiwarka. Produkty, oferty. O tym, jak to wszystko działa, opowiada Tomasz Maj, E-commerce Director Grupy Nokaut SA.

Czy to skomplikowane - prowadzić porównywarkę?

Tomasz Maj: Od strony technicznej porównywarka to wielka machina, wymagająca pracy wielu osób i zaawansowanej technologii. W tej chwili prezentujemy 11 milionów ofert z 3700 sklepów, które aktualizujemy każdego dnia. Wymaga to ściągnięcia i przetworzenia 15 GB plików XML dziennie. Ściągamy i przetwarzamy też zdjęcia produktów - aktualnie zajmują 1,5 TB. Aby obsłużyć ruch (przed świętami to nawet 350 tys. odwiedzin dziennie) oraz skomplikowane algorytmy przetwarzające oferty i grupujące je w produkty, potrzebujemy wielu serwerów. Mają one łącznie 816 GB pamięci oraz 51 TB powierzchni dyskowej. Większość z nich znajduje się w serwerowni Beyond w Poznaniu znajdującej się dokładnie pod Starym Browarem. Co ciekawe, w tym samym miejscu znajdują się również serwery Allegro, MediaMarkt czy Wykopu. Wiele sklepów zmienia ceny nawet kilkanaście razy dziennie, stąd zdarzające się czasem różnice między cenami w Nokaucie i w sklepie, aktualizacja których już niedługo będzie przebiegać na żywo, co jeszcze bardziej zwiększa wymagania jeśli chodzi o serwery i transfer.

Nad rozwojem oprogramowania pracuje obecnie już kilkadziesiąt osób. Wykorzystujemy wiele różnych technologii i rozwiązań: obiektowy PHP, Ruby on Rails, MySQL, Memcached, Varnish, Nginx, Solr. To tylko część z nich, gdyż nie o wszystkich chcemy mówić. Oprócz tego rozwijamy aplikacje mobilne na iOS i Androida. Pierwsza z nich to Nokaut Skaner, umożliwiający porównywanie cen produktów w tysiącach sklepów internetowych poprzez zeskanowanie ich kodu kreskowego smartfonem, jak również odnalezienie najbliższego sklepu “stacjonarnego” oferującego ów produkt.

Nokaut pojawiał się w wynikach wyszukiwania na mnóstwo haseł - od abażurów przez laptopy i tablety po zegarki i żaluzje. Z czego to wynika?
TM: Przede wszystkim z ogromnej bazy produktowej. W Nokaucie znaleźć można 5 milionów produktów. Prezentujemy właściwie całą ofertę polskich sprzedawców internetowych - nie tylko sprzęt AGD czy RTV, ale też odzież, obuwie, multimedia, meble... Liczba samych kategorii produktowych wynosi prawie cztery tysiące. Nic więc dziwnego, że strony Nokautu pojawiały się w Google na wiele różnych zapytań. Konsumenci cenią tę funkcjonalność, bowiem dzięki Nokautowi mogą w jednym miejscu sprawdzić całą ofertę dotyczącą konkretnej kategorii produktowej, a niskie bariery wejścia dla sprzedawców oznaczają, że w Nokaucie znaleźć można naprawdę atrakcyjne oferty - nie tylko cenowo.

Czy nałożony tymczasowo przez Google filtr utrudnił życie użytkownikom Nokautu?
TM: Tak. Mamy od nich dużo sygnałów dotyczących trudności ze znalezieniem stron Nokautu w wyszukiwarce. Wielu z nich było przyzwyczajonych do tego, że zamiast wyszukiwania produktów na głównej stronie Nokaut.pl, wpisywali nazwę produktu lub nazwę kategorii w Google i po znalezieniu Nokaut w wynikach, wybierali najlepszy produkt lub ofertę już w naszej porównywarce.
Wcześniej po wpisaniu np. “lodówki”, można było trafić nahttp://www.nokaut.pl/lodowki - czyli miejsce, gdzie błyskawicznie można wyszukać najlepszą lodówkę według wielu różnych kryteriów - marki, ceny, klasy energetycznej czy rozmiaru, a następnie wybrać najlepszą ofertę spośród kilkudziesięciu dostępnych. Najlepszą niekoniecznie oznacza najtańszą - często głównym kryterium jest dostępność (o której informujemy), lokalizacja punktu odbioru czy ilość pozytywnych opinii.
Teraz, gdy najlepsze i najpopularniejsze porównywarki zniknęły z pierwszych miejsc wyników, użytkownicy są rzuceni na głęboką wodę i muszą przedzierać się przez często dużo mniej wartościowe strony. Na pewno nie poprawia to ich doświadczenia w korzystaniu z wyszukiwarki. Na szczęście filtr nałożony przez Google jest czasowy, więc Nokaut i inne porównywarki wkrótce wrócą do wyników wyszukiwania.
Polska wykazuje największą dynamikę wzrostu e-commerce w Europie. Sama branża odzwierciedla zaś stan bardziej zaawansowanych od nas pod względem e-handlu państw sprzed kilku lat. Ta sytuacja pozwala przewidywać jak nasz rodzimy e-biznes będzie wyglądać niebawem i w jakich obszarach należy go rozwijać. Na Zachodzie biznes internetowy rozwija się w kierunku budowy platform handlowych, którymi stają się m.in. właśnie niektóre porównywarki cen. Przyszłość e-handlu w Polsce, co widać po przykładach z USA i Europy Zachodniej to model platformy, na której można w jednym miejscu zrobić łatwo zakupy u wielu sprzedawców i za nie zapłacić. W tym kierunku planuje rozwijać się również Nokaut.pl.
Najnowsze badania OBOP pokazują, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z porównywarek korzystało 37% internautów, czyli ponad dwa razy więcej niż z serwisów zakupów grupowych. Porównywarki cen stały się nieodzownym elementem polskiego “ekomercyjnego” ekosystemu.
Decyzja Google dotknęła trzy podmioty handlu internetowego w Polsce: klientów, sprzedawców oraz porównywarki. Wszystkim pozostaje teraz cierpliwie czekać na ruch najpopularniejszej wyszukiwarki o zdjęciu tymczasowo nałożonych filtrów.

Tomasz Maj - E-commerce Director w Grupie Nokaut SA. Weteran branży e-commerce obecny w niej od 2001 roku. W Grupie Nokaut od ponad trzech lat odpowiada m.in za aplikacje mobilne, jakość baz produktowych oraz serwisy internetowe Grupy. Przez siedem lat pracował w Wirtualnej Polsce m.in. kierując Grupą Handel. To właśnie Tomek Maj wprowadzał na rynek pierwszy w Polsce internetowy pasaż handlowy i oprogramowanie umożliwiające stworzenie sklepu internetowego.

Komentarze

Powiązane

19.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | reklama & PR » informacje
Polsat Box Go promuje swoją ofertę w nowej kampanii
Ruszyła kampania reklamowa promująca ofertę Polsat Box Go. Użytkownicy mogą zyskać dostęp do 140 kanałów telewizyjnych. 
17.07.24, 11:21
| internet » informacje
Iberion wygasi trzy serwisy, ale ich treści mają wzmocnić inne produkty grupy
Grupa Iberion wprowadza zmiany w swoim portfolio. Iberion wygasi trzy serwisy, ale ich treści mają być rozwijane w ramach pozostałych produktów firmy.
16.07.24, 16:00
| internet » informacje
Interia partnerem 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Interia została partnerem 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Plebiscyt „Diamentowe Lwiątka” wyłoni najlepszy polski film dla młodego widza. 
16.07.24, 08:30
| internet » informacje
Będą ostrzegać przed burzami. Gazeta.pl i Polscy Łowcy Burz przygotują specjalne alerty pogodowe
Gazeta.pl rozpoczyna w trakcie wakacji współpracę ze specjalistami ze Stowarzyszenia Skywarn Polska znanymi jako Polscy Łowcy Burz. Eksperci od ekstremalnych zjawisk pogodowych przygotują alerty pogodowe, związane m.in. z frontami burzowymi.
13.07.24, 16:00
| internet » informacje
Podcast „WojewódzkiKędzierski” w wakacyjnej odsłonie
Wakacyjne wydanie podcastu „WojewódzkiKędzierski” rusza w poniedziałek, 15 lipca br. Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski będą rozmawiać z artystami muzycznymi.
09.07.24, 23:41
| internet » informacje
Karoliną Walczowska gospodynią formatu Onet Wakacje
Od lipca br. na stronie głównej Onetu pojawia się nowy program „Onet Wakacje” z Karoliną Walczowską w roli prowadzącej. Program jest emitowany w każdy piątek o godz. 12.00 na Onet.pl i jest częścią cyklu redakcyjnego „Onet Wakacje”, który przez całe wakacje pojawia się na stronie głównej Onetu.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
03.07.24, 19:00
| internet » informacje
Żyjemy tenisem! Interia relacjonuje Wimbledon
Interia na bieżąco będzie relacjonować Wimbledonem. Artur Gac, wysłannik portalu, przekazywać będzie informacje prosto z Londynu. Ofensywę medialną Interii ma wzmocnić kolejna odsłona kampanii „Żyjemy sportem”.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.