01.02.12, 17:39

Tydzień polityczny w mediach

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minionym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich.

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minionym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich. Wyselekcjonowano z nich wszystkie informacje, które dotyczyły Platformy Obywatelskiej (PO), Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Ruchu Palikota, Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

W ciągu tygodnia (23-28.01.2012 r.) na temat pięciu partii ukazało się 431 publikacji. Najwięcej informacji dotyczyło Prawa i Sprawiedliwości – 249 publikacji, co stanowiło prawe 36% spośród wszystkich publikacji na temat pięciu badanych partii. Najwięcej publikacji na badany temat ukazało się w dzienniku Rzeczpospolita (65), która to najczęściej pisała o Platformie Obywatelskiej (49 publikacji).

Pięć badanych partii jednocześnie wymieniono tylko w 7 publikacjach (niecałe 2% spośród wszystkich 431). Najczęściej sama nazwa partii - Prawo i Sprawiedliwość - została wymieniona w 27% artykułów. Z kolei 26% publikacji dotyczyło jednocześnie PO i PiS.

W minionym tygodniu tematem numer jeden okazała się "wojna o intenret". Informowano o blokowaniu rządowych stron przez internautów sprzeciwiającym się kontrowersyjnej umowie ACTA. Okazało się, że tak głośne protesty to wyjątek w Europie. Mimo głosów sprzeciwu, Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz - Czechowska podpisała porozumienie ACTA. Według wielu publicystów "Sposób wprowadzania ACTA to kolejny przykład, że wpisane do konstytucji i rozmaitych ustaw instytucje, takie jak prawo obywateli do konsultacji, są traktowane jako przeszkody i archaizm tudzież zbędna formalność" ("Demokratyczny autorytaryzm", Wiktor Świetlik, Rzeczpospolita, 26.01., str. 10).

"Tydzień protestów w sprawie podpisania przez polski rząd porozumienia ACTA. Hakerzy grożą sparaliżowaniem kraju, internauci na ulicach protestują przeciwko cenzurze. Socjolodzy zastanawiają się, czy to nieznana do tej pory forma buntu młodego pokolenia. Dla polityków – test. Dla rządu: jak zachować się w sytuacji kryzysowej, dla opozycji: jak wykorzystać szansę" (Dekalog VII", Gazeta Wyborcza, 28.01., str. 2).

Komentarze

Powiązane

05.12.23, 15:00
| prasa » dodatki do gazet
Kalendarz Astronomiczny na 2024 rok dostępny z jutrzejszym wydaniem „Gazety Wyborczej”
W środę, 6 grudnia br. wraz z papierowym wydaniem „Gazety Wyborczej” ukaże się kalendarz astronomiczny na 2024 rok ze zdjęciami, które uchwyciły niezwykłe zjawiska na niebie w mijającym roku.
05.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 grudnia?
04.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 grudnia?
03.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 grudnia?
02.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 grudnia?
01.12.23, 15:51
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Michał Piasecki zastępcą redaktora naczelnego dziennika Fakt
Michał Piasecki w roli zastępcy redaktora naczelnego Faktu dołączył do redakcji 1 grudnia br. Nowy wicenaczelny ma odpowiadać za kwestie online oraz za dalszy rozwój serwisu Fakt.pl.
01.12.23, 11:02
| prasa » informacje
Małgorzatą Rozenek- Majdan na okładce magazynu Twój Styl - Kobieta w biznesie
1 grudnia br. na rynku prasowym ukaże się wydanie specjalne „Twojego Stylu” – „Kobieta w biznesie” (Wydawnictwo Bauer).
01.12.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 1 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 1 grudnia?
30.11.23, 15:00
| prasa » informacje
Matematyka jest wszędzie. IX edycja Festiwalu Matematyki od Wyborczej
W sobotę, 2 grudnia br. w siedzibie Agory i „Wyborczej” w Warszawie (przy ulicy Czerskiej 8/10) matematyki odbędzie się dziewiąta edycja “Festiwalu Matematyki” skierowanego do dzieci, rodziców i nauczycieli. W tym roku impreza odbywać się będzie pod hasłem “Matematyka jest wszędzie”.
30.11.23, 13:48
| prasa » informacje
Grupa Bauer Media z nową identyfikację wizualną
Grupa Bauer Media wprowadziła 30 listopada br. nową identyfikację wizualną, która ma odzwierciedlać sposób, w jaki firma ewoluowała w czasie i ambicję dalszego przyspieszania jej transformacji.