26.01.12, 18:05
IAB w sprawie ACTA
IAB Polska w przesłanym oświadczeniu, zdecydowanie popiera inicjatywy i działania prawne, które mają na celu ochronę praw własności intelektualnej w Internecie. Jednak jak podkreśla IAB, inicjatywy i działania w tej sprawie nie mogą budzić żadnych wątpliwości prawnych.
Związek Pracodawców Branży Internetowej Interactive Advertising Bureau Polska (IAB Polska) w przesłanym oświadczeniu, zdecydowanie popiera inicjatywy i działania prawne, które mają na celu ochronę praw własności intelektualnej w Internecie. "Wśród podmiotów członkowskich IAB Polska jest bowiem bardzo wiele takich przedsiębiorstw, które same tworzą treści i zależy im na zapewnieniu odpowiedniego poziomu ich ochrony" - czytamy w oświadczeniu.
Jednak jak podkreśla IAB, inicjatywy i działania o takim charakterze nie mogą budzić jednak żadnych wątpliwości prawnych. "Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement, zwana dalej “ACTA” lub „Porozumieniem ACTA”) natomiast powoduje liczne kontrowersje, które dotyczą trybu jej procedowania oraz ostatecznego brzmienia, w jakim została przyjęta przez Radę UE oraz Parlament UE" - podkresla IAB.
IAB Polska jeszcze w maju 2011 roku, wraz z innymi organizacjami, apelowała do posłów Parlamentu Europejskiego o poparcie wniosku o skierowanie treści ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwościowi celem zaopiniowania, czy ACTA jest zgodna z prawem Unii Europejskiej.
IAB Polska wskazuje na konieczność wyjaśnienia – w trybie debaty eksperckiej zainteresowanych środowisk - poważnych wątpliwości prawnych, które dotyczą w szczególności: ogólnych stwierdzeń ACTA w zakresie warunków utrzymania przez daną Stronę Porozumienia systemu przewidującego ograniczenie odpowiedzialności dostawców usług internetowych (art. 27 ust. 2 ACTA, przypis Nr 13); obowiązku Strony Porozumienia w zakresie wspierania tzw. wspólnych wysiłków przedsiębiorców na rzecz skutecznego zwalczania naruszeń praw związanych ze znakami towarowymi, praw autorskich lub pokrewnych, o którym mowa w treści art. 27 ust. 3 ACTA; warunków udostępniania sądom oraz tzw. „właściwym organom” danych osobowych osób fizycznych (art. 11 ACTA oraz art. 27 ust. 4 ACTA); zasad liczenia odszkodowania należnego dysponentom praw własności intelektualnej (art. 9 ACTA); przedmiotu i zakresu współpracy międzynarodowej, o której mowa w treści art. 33 ACTA; trybu procedowania Porozumienia ACTA, które zostało skonsultowane tylko i wyłącznie z wybranymi przez MKiDN organizacjami oraz podmiotami; konieczności dokonania zmian w prawie UE i prawie krajowym w związku z podpisaniem ACTA.
Zdaniem IAB Polska wyjaśnienie powyższych kwestii pozwoli na usunięcie powstałych w związku z treścią ACTA niejasności co zapewni stabilne otoczenie prawne dla wykonywania i podejmowania działalności gospodarczej w sektorze branży internetowej.
Komentarze