11.01.12, 18:23

Czy Bóg istnieje? Cykl w BBC Knowledge z gospodarzem Jackiem Żakowskim

5 marca br. BBC Knowledge rozpocznie emisję specjalnego cyklu programów pod hasłem "Czy Bóg istnieje?" którego gospodarzem będzie Jacek Żakowski.

5 marca br. BBC Knowledge rozpocznie emisję specjalnego cyklu programów pod hasłem "Czy Bóg istnieje?" którego gospodarzem będzie Jacek Żakowski. Pokazane zostaną skłaniające do myślenia dokumenty, dzięki którym widzowie będą mogli poznać argumenty obu stron debaty na temat istnienia Boga, jak również przyjrzeć się różnym aspektom religii.

Po raz pierwszy BBC Knowledge podejmuje współpracę z polskim prezenterem. Znany dziennikarz i publicysta, Jacek Żakowski, pojawi się jako gospodarz cyklu, aby przybliżyć widzom najważniejsze zagadnienia poruszane w programach i opowiedzieć o tym, jak wpasowują się one w całość tego intrygującego sezonu.

Czy Bóg istnieje? to wraz ze styczniowym Zmierzchem Zachodu i zaplanowanym na wiosnę cyklem Człowiek: zdumiewająca wędrówka, kolejny projekt, w którym BBC Knowledge podejmuje i zgłębia ważne, egzystencjalne zagadnienia. Programy nadawane będą na kanale przez trzy kolejne tygodnie, od poniedziałku do środy o 22:00. Pozycje zostały dobrane tak, by w zrównoważony sposób przedstawić argumenty znanych teologów, naukowców i humanistów. Wśród prezenterów zobaczymy Richarda Dawkinsa, Roberta Beckforda oraz profesora Roberta Winstona. To właśnie oni przedstawiać będą argumenty za i przeciw istnieniu Boga.

Cykl rozpocznie się od prezentacji stanowiska przeciwnika istnienia siły wyższej. Richard Dawkins to biolog-ewolucjonista, autor książki Samolubny gen, a przy tym zagorzały ateista. W programie "Korzenie zła?" (premiera 5 marca o 22:00) będzie przekonywał, że wiary w stworzenie świata, która była powszechna zanim Darwin sformułował teorię ewolucji, nie można traktować poważnie. Dawkins uważa zresztą, że ludzkość miałaby się lepiej, gdyby religie w ogóle nie istniały. 

We wtorkowe wieczory Conor Cunningham i profesor Robert Winston przedstawią z kolei argumenty przemawiające na rzecz twierdzenia, że nauka i religia mogą bez przeszkód koegzystować. W Czy Darwin zabił Boga? Cunningham wyjaśni jak wizja Darwina pomaga nam doceniać piękno planu Stwórcy, zaś w serialu Historia Boga lekarz medycyny, światowej klasy uczony oraz zdobywca nagrody BAFTA – profesor Robert Winston, ułoży matematyczny wzór, który, według niego, wskazuje na prawdopodobieństwo istnienia Boga. 

W środy BBC Knowledge zaprosi widzów na wyprawę w przeszłość, by dowiedzieć się kim naprawdę był Jezus. Teolog Robert Beckford opowie o wielkich religiach, szukając w nich śladów historii Jezusa. Spróbuje przy okazji wyjaśnić, jak to się stało, że to właśnie Jezus stał się centralną postacią religii, która ma najwięcej wyznawców na świecie.

"W cyklu Czy Bóg istnieje? czołowi światowi naukowcy i teolodzy prezentują argumenty przemawiające za i przeciw istnieniu Boga. Zależy nam, aby widzowie mogli poznać stanowisko obu stron sporu i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Nie szukamy jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule cyklu pytanie, pragniemy zainspirować widzów, którzy sami zdecydują, z którą ze stron dyskusji się zgadzają" - komentuje Jon Farrar, Vice President Programming BBC Worldwide EMEA.

"Bardzo się cieszę, że BBC zdecydowała się podjąć w Polsce próbę otwarcia jakościowej debaty na jeden z fundamentalnych problemów współczesnego świata. Cyklem „Czy Bóg istnieje?” BBC zaczyna wypełniać na naszym rynku mediów ważną misję inspirowania poważnej publicznej debaty. Mam nadzieję że BBC, która w świecie publicznych multimediów wciąż jest wzorcem globalnym, otworzy tym cyklem drogę, którą pójdą też inni" - dodaje gospodarz cyklu Jacek Żakowski.

Do debaty mogą dołączyć również internaucji  za pośrednictwem BBC Polska.

Komentarze

Powiązane

20.05.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 10 mln zł. To suma roszczeń spraw przeciwko TVP za materiały wyemitowane w latach 2016-2023
Niemal 10 mln zł – to suma roszczeń spraw przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.
18.05.24, 14:51
| telewizja / VOD » informacje
Nakręć się na przyszłość. Szansa dla młodych ludzi na karierę w branży filmowej
Na warsztaty otwierające drogę do pracy przy tworzeniu filmów i seriali zapraszają Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix.
17.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska wybrała dziennikarzy w ramach akcji: Włącz się! Zmieniajmy się razem
Niemal 2 000 osób marzących o pracy w telewizji odpowiedziało na zaproszenie TVP i wzięło udział w projekcie rekrutacyjnym „Włącz się! Zmieniajmy się razem”. Komisja wyłoniła pięciu najlepszych kandydatów w kategoriach: Informacja/Publicystyka, Sport, Rozrywka, Kultura i Pogoda.
16.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Aktualności TVP3 Katowice z dużym skokiem oglądalności. Rośnie widownia serwisów w Szczecinie, Krakowie i Bydgoszczy
Znaczące wzrosty oglądalności w kwietniu br. odnotowały, według danych Nielsen Media, programy informacyjne emitowane na antenach regionalnych TVP. „Aktualności” emitowane w TVP3 Katowice osiągnęły w kwietniu wzrost widowni - w porównaniu z minionym rokiem – aż o 70 proc. 
16.05.24, 13:06
| telewizja / VOD » informacje
Kanały TinyTeen, LingoToons i LangLab dołączyły do oferty Pasjatv
Do oferty firmy dystrybucyjnej Pasjatv trafiły trzy nowe kanały edukacyjne. Nadawcą trzech nowych kanałów TinyTeen, LingoToons i LangLab jest English Club TV Group, który od ponad 15 lat w swoim portfolio posiada kanał English Club TV.
16.05.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Nowy skład Komisji Etyki TVP
Władze Telewizji Polskiej SA w likwidacji powołały siedmioro nowych członków Komisji Etyki TVP XIV kadencji.
14.05.24, 23:50
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Śleboda. Ruszyły zdjęcia do nowego serialu SkyShowtime Original
Serwis SkyShowtime ogłosił rozpoczęcie zdjęć do nowej polskiej produkcji oryginalnej – "Śleboda". Produkcja jest serialową adaptacją popularnego etno-kryminału. W rolach głównych serialu Śleboda wystąpią Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek.
12.05.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska ogłasza beneficjentów 31. akcji charytatywnej Reklama Dzieciom
Siedemdziesiąt organizacji i placówek zostało beneficjentami 31. akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom”, organizowanej przez Telewizję Polską. Dochód ze specjalnego bloku reklamowego wyemitowanego 25 i 26 grudnia 2023 r. w TVP1, wyniósł  1 640 000 zł.  Akcję wsparło piętnastu  reklamodawców.
11.05.24, 20:32
| telewizja / VOD » informacje
Dodatkowe kanały Eurosportu w ofercie Play na czas igrzysk olimpijskich w Paryżu
Warner Bros Discovery w Polsce i Play ogłaszają współpracę, dzięki której abonenci platformy telewizyjnej Play zyskują dostęp do transmisji z Igrzysk Olimpijskich Paris 2024 na ośmiu kanałach okazjonalnych Eurosportu. 
10.05.24, 13:00
| telewizja / VOD » ludzie
Isobel Yeung dołącza do CNN
Isobel Yeung zajęła stanowisko korespondentki międzynarodowej w biurze sieci CNN w Londynie. Znana ze swoich śledztw i przełomowych reportaży ze stref konfliktów na całym świecie, Yeung będzie relacjonować najważniejsze wydarzenia dla telewizyjnych i cyfrowych platform CNN.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy