22.12.11, 19:26

Polskie Radio ze świątecznymi propozycjami programowymi

Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały na nadchodzące dni wiele specjalnych audycji, które mają pozwolić słuchaczom poczuć wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały na nadchodzące dni wiele specjalnych audycji, które mają pozwolić słuchaczom poczuć wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Jedynka
Wigilijne popołudnie (w godz. 13.00-17.00) na antenie radiowej Jedynki umili i w świąteczny nastrój wprowadzi Paweł Sztompke, a jego gośćmi będą m.in. Jacek Cygan i Maryla Rodowicz. Od godz. 17.00 na pierwszą część „Wigilijnego Wieczoru z Jedynką” zaprasza Karolina Rożej. W programie będzie mowa o Wigilii poza domem: na oddziale położniczym, służbie, misji. W audycji pojawią się również staropolskie kolędy w wykonaniu Zespołu Polskiego Marii Pomianowskiej. W drugiej części audycji (w godz. 20.00-23.00) słuchaczom towarzyszyć będzie Anna Juśkiewicz – tegoroczna laureatka Złotego Mikrofonu, która zaprosiła do studia wielu znakomitych gości, m.in.: Janusza Leona Wiśniewskiego – pisarza, Marcina Kwietnia – światowej sławy śpiewaka operowego, Tomasza Raczka – krytyka filmowego oraz Andrzeja Krusiewicza – dyrektora warszawskiego ZOO. Porozmawia z nimi m.in. o ich najbardziej niezwykłych i wzruszających Wigiliach. Na transmisję Pasterki, w tym roku z kościoła w Wadowicach, Program 1 zaprasza ok. godz. 23.50.
W pierwszy dzień Świąt w godz. 12.00-15.00 Włodzimierz Kleszcz poprowadzi „Rodzinne muzykowanie” z udziałem córki Mai i zięcia Woja Krzaka (oboje 10 lat w „Kapeli ze Wsi Warszawa” i dwa lata w „IncarNations”). „Świąteczny Wieczór z Jedynką” (w godz. 20.00-00.00) poprowadzi Adam Rozlach. W programie m.in. fragment operetki z Filharmonii Narodowej – „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”. Tuż po koncercie (w godz. 21.00-22.20) prowadzący zaprosi na „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, w reżyserii Wojciecha Matkiewicza i znakomitej obsadzie. W słuchowisku wystąpili m.in.: Grażyna Barszczewska, Krzysztof Kołbasiuk, Wojciech Malajkat, Cezary Morawski, Magdalena Wójcik i Dorota Nowakowska. Od godz. 22.25 gościem kolejnego „Spotkania z mistrzem” Anny Retmaniak będzie Jan Kobuszewski, aktor teatralny i filmowy.
26 grudnia w godz. 13.00-15.00 Wojciech Urban porozmawia o Świętach i nie tylko m.in. z Anną Dymną i Katarzyną Skrzynecką. Od godz. 15.00 w audycji Anny Juśkiewicz i Andrzeja Matula o wielkich rodach polskich arystokratów na emigracji w Kanadzie: Czetwertyńskich, Tarnowskich, Czartoryskich opowie Beata Gołembiowska, o rodach aktorskich – Anna Retmaniak, a o krakowskich mieszczanach – Bogna Wernichowska. Tuż po 18.00 gościem audycji będzie Daniel Olbrychski, obchodzący właśnie pięćdziesięciolecie pracy artystycznej. Wieczorem o godz. 20.10 Jedynka zaprasza do wysłuchania fragmentu operetki „Zemsta Nietoperza” z Filharmonii Narodowej. A po koncercie na kolejny spektakl powstały w oparciu o twórczość Aleksandra Fredry – „Dożywocie” w reżyserii Aleksandra Bardiniego. W sztuce z 1973 roku wystąpili m.in. Marta Lipińska, Andrzej Seweryn, Marian Kociniak, Jan Englert, Andrzej Zaorski i Bronisław Pawlik.
 
Dwójka
W piątek, 23 grudnia o godz. 22.00 w audycji „Wieczór ze słuchowiskiem” przypomniana zostanie słynna „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa, w adaptacji Marii Ciunelis, opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko i reżyserii Waldemara Modestowicza. W obsadzie: Jarosław Gajewski, Wiesław Michnikowski, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pszoniak, Damian Damięcki, Marcin Troński, Łukasz Lewandowski, Marcin Przybylski.
Kolejne słuchowisko pojawi się na antenie Programu 2 w sobotę, 24 grudnia o godz. 22.00. Tym razem będzie to „Oratorium na Boże Narodzenie” Görana Tunströma, w przekładzie Anny Packalén, adaptacji Bogumiły Prządki, opracowaniu muzycznym Mariana Szałkowskiego i reżyserii Pawła Łysaka. Jest to opowieść o losach trzech pokoleń szwedzkiej rodziny, w które, niczym motyw przewodni, wplata się dzieło Jana Sebastiana Bacha. Wystąpili: Krzysztof Wakuliński, Jacek Rozenek, Łukasz Lewandowski, Lech Łotocki, Ewa Dałkowska, Daria Trafankowska i Gabriela Kownacka.
Druga część sztuki zostanie nadana 25 grudnia o tej samej porze. A nieco wcześniej, o godz. 19.00, będzie można wysłuchać utworu, który stał się inspiracją dla Tunströma. Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 zabrzmi w wykonaniu Malin Hartelius - sopran, Kristiny Hammarström - alt, Jörga Dürmüllera - tenor, Detlefa Rotha - bas, Cappelli Amsterdam oraz Combattimento Consort Amsterdam pod dyrekcją Jana Willema de Vrienda.
Przez wszystkie dni na antenie radiowej Dwójki nie zabraknie kolęd oraz świątecznej muzyki. Święta zakończą się operowo – 26 grudnia o godz. 20.00 Program 2 zaprasza na Agrypinę Jerzego Fryderyka Haendla. Wystąpią: Alexandrina Pendatchanska - sopran, Sunhae Im – sopran, Jennifer Rivera - mezzosopran, Bejun Mehta - kontratenor, Dominique Visse - kontratenor, Marcos Fink - bas-baryton, Neal Davies - bas-baryton, Daniel Schmutzhard - bas oraz Akademia Muzyki Dawnej z Berlina pod batutą René Jacobsa.
 
Trójka
Wigilijne popołudnie z radiową Trójką będzie można spędzić słuchając „Piosenek do ubierania choinki”, wybranych przez Jana Chojnackiego (godz. 14.00-16.00). A zaraz potem od godziny 16.00 aż do północy odbędzie się „Wigilia w Trójce”, na którą zapraszają kolejno Piotr Stelmach (godz. 16.00-18.00), Mariusz Owczarek (18.00-20.00) oraz Barbara Marcinik (20.00-00.00).
W Boże Narodzenie o godz. 20.00 będzie można posłuchać koncertu najpiękniejszych kolęd i pastorałek, które wykona zespół New Life’m – prekursor polskiej muzyki chrześcijańskiej.
Wśród propozycji Trójki na pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia znajdą się m.in. wyjątkowe audycje Piotra Metza. W niedzielę, 25 grudnia o godz. 17.00, dwugodzinna audycja „Święta z Tori Amos”. W programie piosenki rudowłosej Amerykanki, a także obszerny wywiad, nagrany w domu artystki w Irlandii, gdzie Tori Amos opowiedziała Piotrowi Metzowi o swojej ostatniej płycie „Night Of Hunters”. W świąteczny poniedziałek, 26 grudnia o tej samej porze, dziennikarz Trójki zaprasza na równie wyjątkowe „Święta z Paulem McCartneyem”.
Ostatniego dnia tego roku Agnieszka Szydłowska i Michał Margański zapraszają słuchaczy do zabawy z „Sylwestrem w Trójce”. Impreza na antenie potrwa od godz. 22.00 do 6.00 rano. A na początek jubileuszowego dla Trójki 2012 roku, cała ekipa Programu 3 zaprasza do wysłuchania kolejnego Topu Wszech Czasów (godz. 9.00-20.00) oraz noworocznego koncertu „Męskie Granie” (godz. 20.00-22.00).

Czwórka
24 grudnia w Czwórce - Radiu z Wizją świąteczna atmosfera panować ma od godzin porannych. W audycji „Bed&Breakfast” (godz. 8.00-10.00) Agnieszka Furtak porozmawia z obcokrajowcami spędzającymi Święta w Polsce. W Hyde Parku (godz. 10.00-12.00) Patryk Kuniszewicz poszuka aniołów w otaczającym nas świecie. Pretekstem do rozmów będą „Anielskie Sprawki” (słuchowisko Teatru Polskiego Radia), „Anioły biznesu” (inwestorzy wspierający młodych przedsiębiorców i naukowców) oraz „Dom Aniołów Stróżów” (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży). Od godz. 14.00 Czwórka zaprasza na świątecznie granie w rytmie reggae dancehall. Marcel Galiński (Junior Stress) opowie, jak wyglądają Święta na Jamajce, a także zaprezentuje artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznego największego festiwalu reggae w tym kraju.
W pierwszy dzień Świąt Tomek Burnos i Hania Dołęgowska w audycji „Co Was kręci” (godz. 10.00-12.00) przybliżą warszawskie i śląskie tradycje bożonarodzeniowe. Nie zabraknie rozmów o zwyczajach, obrzędach i tradycjach kulinarnych obu regionów. Od godz. 14.00 Hubert Augustyniak zaproponuje słuchaczom i telewidzom nastrojową muzykę z miłością w roli głównej, a od 22.00 Maciej Szajkowski opowie o celebrowaniu pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia w folkowym stylu.
26 grudnia Patryk Kuniszewicz w audycji „W cztery oczy” (w godz. 9.00-11.00) porozmawia z Pawłem Kilenem, który w listopadzie 2010 roku rozpoczął podróż rowerem po Afryce, a w Wigilię zamierza wrócić do Polski, do rodzinnego domu w Warszawie. Justyna Dżbik w audycji „Pod lupą” (13.00-16.00) spotka się m.in. z Miłoszem Brzezińskim, psychologiem, którego zapyta, jak dobrą, świąteczną energię wykorzystać w budowaniu relacji rodzinnych.
 
Polskie Radio dla Zagranicy
Świąteczne audycje pojawią się również w Polskim Radiu dla Zagranicy. Znajdą się wśród nich m.in.: reportaż o Wigilii na otwartym morzu, czyli o Świętach marynarzy, audycje muzyczne z najpiękniejszymi polskimi kolędami oraz magazyn przygotowany w ramach projektu EuRanet, poświęcony tradycjom świątecznym w Europie – w Słowacji, Niemczech, Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Nie zabraknie również historycznego spojrzenia na bożonarodzeniowe zwyczaje – prof. Anna Mikołejko, antropolog kultury, opowie o Świętach w XVIII i XIX wieku w polskich miastach, a dr Wanda Janowska, grodnianka, działaczka Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, o Bożym Narodzeniu na Kresach w okresie międzywojennym. Ponadto będzie można posłuchać o Wigilii w Teatrze Witkacego w Zakopanem, w rozmowie z Andrzejem Dziukiem, jego dyrektorem i reżyserem.

Komentarze

Powiązane

31.05.23, 20:53
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom i Czwórka świętują Dzień Dziecka
1 czerwca br. dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom oraz Czwórki przygotowali specjalne atrakcje i programy w związku z obchodzonym Dniem Dziecka. 
31.05.23, 15:00
| radio » informacje
Radio Zet organizuje bajkowe spotkanie z okazji Dnia Dziecka
Radio ZET przygotowuje cykl bajkowych spotkań rodzinnych organizowanych z okazji Dnia Dziecka. Imprezy odbędą się w Łodzi, Chorzowie, Bielsku-Białej i Pacanowie, a każda z lokalizacji będzie miała swojego gospodarza znanego z książek i ekranu.
31.05.23, 07:30
| radio » informacje
Rozumieć Ukrainę. Wspólny podcast Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego
31 maja br. swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek nowego podcastu - wspólnej produkcji Fundacji TOK FM oraz Fundacji im. Stefana Batorego - "Rozumieć Ukrainę".
30.05.23, 19:57
| radio » informacje
110. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego na antenie Dwójki
31 maja br. przypada 110. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przypomni postać tego kompozytora, radiowca, współtwórcy Teatrzyku Eterek i Kabaretu Starszych Panów.
30.05.23, 06:30
| radio » informacje
Radio 357 rozwija ofertę podcastową
Radio 357 rozwija ofertę podcastową. Wśród sześciu nowości znajduje się m.in. podcast o grupie The Beatles, a także “Stacja Arsenalna” - pierwszy podcast w języku ukraińskim.
29.05.23, 18:23
| radio » informacje
Bajki słuchaczy w Dzień Dziecka w Radiu Nowy Świat
Radio Nowy Świat w Dzień Dziecka zaprezentuje na swojej antenie bajki napisane przez słuchaczy stacji.
29.05.23, 13:28
| radio » informacje
RMF FM zaprasza do Słodyczowa w Krakowie z okazji Dnia Dziecka
1 czerwca br. w Krakowie radio RMF FM zaprasza do krainy pełnej słodyczy – Słodyczowa. Na antenie pojawią się hity ze szkolnych dyskotek słuchaczy, a prezenterzy rozgłośni przebiorą się za postaci z bajek.
29.05.23, 06:30
| radio » informacje
Polskie Radio 24 uruchomiło multimedialne studio
Polskie Radio 24 dysponuje nowym, multimedialnym studiem. Wykorzystanie zaawansowanych technologii w zakresie zastosowanych systemów i wykonawstwa pozwoliło na uzyskanie nowoczesnego wystroju wnętrza, równolegle ze znakomitą akustyką studia.
28.05.23, 13:15
| radio » informacje
Jedynka i Trójka ruszyły z plenerowymi programami
W sobotę, 27 maja br. Jedynka oraz Trójka wyemitowały plenerowe audycje w ramach odbywającego się „Święta Kwitnących Jabłoni” w Grójcu. Podczas letniego cyklu wydarzeń specjalnych reporterzy odwiedzą: Kraśnik, Brodnicę, Międzyzdroje, Białystok, Ciechanowiec, Radom, Myszyniec, Kutno i Skierniewice.
25.05.23, 06:30
| radio » informacje
Lato #naMAXXa. Szósta trasa koncertowa RMF MAXX
RMF MAXX w tym roku wyruszy już w szóstą edycję trasy koncertowej „Lato #naMAXXa”. Na słuchaczy czekać będą darmowe koncerty polskich gwiazd. Stacja na początek zawita do Wałbrzycha.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.