21.12.11, 14:50

Equinox Polska: Wzrost wydatków na reklamę farmaceutyków

Wzrost wydatków na reklamę farmaceutyków znacznie większy od wzrostu sprzedaży branży w 2011r.

W 2011 rynek farmaceutyczny notuje silne wzrosty wydatków na reklamę pomimo dużo niższej dynamiki sprzedaży - wynika z analizy Equinox Polska. Obecnie dynamika sprzedaży branży farmaceutycznej prognozowana jest na poziomie 4 %, a sama sprzedaż ma wynieść 31 mld zł. Pomimo większych wzrostów w kategorii OTC, na poziom dla całego rynku wpłynie negatywnie sytuacja leków refundowanych. Główny powód to ograniczenia wydatków państwa na refundacje.

Według badań Kantar Media branża wydała na reklamę w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. 2,11 mld zł (wartość cennikowa). Zdaniem Equinox Polska, na wynik całoroczny bardzo silny wpływ ma ostatni kwartał, na który przypada średnio ok. 33 % wydatków. W 2011 r. można się spodziewać nawet większego udziału ze względu na nowe przepisy o sztywnych cenach i marżach, które mają wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Zmiana ta może zaowocować zwiększonym popytem pod koniec roku. Equinox Polska prognozuje, że powyższe zmiany spowodują, że producenci farmaceutyków przeznaczą na reklamę w całym roku ponad 3,0 mld zł zwiększając przy tym budżety średnio o 18 % względem 2010 r.

Główny wpływ na tę wartość będzie miał wzrost wydatków lidera branży – Aflofarmu (w przypadku wyłączenia tego marketera z analizy szacowane wzrosty są znacznie niższe i w pierwszych dziewięciu miesiącach br. wyniosły ok 4%. Z dwudziestu największych firm tylko siedem notuje zwiększenie wydatków).

Aflofarm dominuje na liście największych polskich reklamodawców z wydatkami w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku na poziomie 539 mln. Kolejne firmy to US Pharmacia (177mln), Hasco-Lek (107mln), Glaxo Smith Kline (93mln) oraz Vitadirect (85mln). Dziesięciu największych reklamodawców skupia w przybliżeniu 65% wydatków. Znaczne wzrosty wydatków notują również Hasco-Lek, Vitadirect. Natomiast wyraźne tendencje spadkowe wykazują firmy Bayer, Sandoz Polska, Berlin-Chemie Menarini Group. Warto również zwrócić uwagę na znaczne zmniejszenie wydatków jednego z głównych graczy na rynku – US Pharmacia.

W 2009 i 2010 roku wydatki reklamowe w branży charakteryzowały się jasnym rozkładem. Wydatki na TV rosły (z 76 % do 79 %), radio utrzymywało się na stałym zbliżonym poziomie ok. 12-13 %, spadały natomiast wydatki na magazyny. Pozostałe media miały znaczenie marginalne. Szacuje się również wysoki udział Internetu w powyższym torcie wydatków, który stanowi obecnie drugie medium kategorii, jednak nie jest on monitorowany pod względem wydatków reklamowych.

Porównując pierwsze dziewięć miesięcy w 2011 do analogicznego okresu roku poprzedniego, nastąpił wyraźny wzrostu udziału radia w media mixie (wzrost z 15 % do 22 %), w dużej mierze kosztem telewizji (z 76% do 70%). Główną przyczyną tego jest radykalne zwiększenie udziału radia w wydatkach Aflofarmu - firma powróciła do tego medium, z obecnym udziałem wydatków na poziomie 49% SOS.

Podsumowując sytuację w branży można na pierwszy rzut oka powiedzieć, że kryzys farmaceutykom niestraszny i trudny okres omija branżę z daleka. Nic bardziej mylnego - dynamika sprzedaży chociaż wciąż dodatnia jest na bardzo niskim poziomie, zaś branża notuje solidne wzrosty wydatków (trzykrotnie przekraczające średnią dynamikę dla całego rynku) w zasadzie tylko za sprawą 1 gracza – Aflofarmu. Po jego wyłączeniu z analizy wzrost wydatków branży jest prawie dwukrotnie niższy niż wzrost wydatków całego rynku reklamowego w powyżej analizowanym okresie I-IX 2011. 

Komentarze

Powiązane

22.07.24, 19:38
| reklama & PR » informacje
Havas PR Warsaw poprowadzi działania dla Saint-Gobain
Saint-Gobain rozpoczął współpracę z agencją Havas PR Warsaw, która przygotuje działania komunikacyjne firmy na rynek ukraiński. 
22.07.24, 16:00
| reklama & PR » informacje
Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia. Peppermint dla marki Heinz
Agencja Peppermint prowadzi kampanię promującą ketchup marki Heinz pod hasłem „Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia”. 
22.07.24, 10:07
| reklama & PR » informacje | reklama & PR » ludzie
Magdalena Anisiewicz i Janusz Kotoński awansowali w OneMulti
Agencja OneMulti awansowała na stanowiska account executive swoich dwóch pracowników - Magdalenę Anisiewicz i Janusza Kotońskiego. 
22.07.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Najlepsza feta tylko z Favitą! Konkurs marki Favita z portfolio Mlekovity
15 lipca br. wystartował konkurs „Najlepsza feta tylko z Favitą!” promujący produkty marki Favita z portfolio Mlekovity. Za akcję odpowiada agencja First Line Polska sp. z o.o. 
21.07.24, 18:00
| reklama & PR » informacje
STS Partnerem Czołowym Pogoni Szczecin
TS został Partnerem Czołowym i oficjalnym bukmacherem Pogoni Szczecin. Umowa obowiązuje do końca sezonu 2026/27.
21.07.24, 14:00
| reklama & PR » informacje
Dolina Dobra rozpoczęła kampanię „ŚniadaTAK”
Dolina Dobra ruszyła z akcją „ŚniadaTAK”. Kampania koncentruje się na sposobach przygotowywania śniadań.
20.07.24, 19:02
| reklama & PR » informacje
Marka Tygryski współpracuje z Grupą JuraPark w nowej akcji dla Lidla
Marka Tygryski stawia na multibranding. Producent chrupek kukurydzianych przygotował akcję dla sieci Lidl we współpracy z Grupą JuraPark. 
20.07.24, 12:00
| reklama & PR » informacje
STS przedłużył umowę z Rakowem Częstochowa
STS kontynuuje współpracę z Rakowem Częstochowa. Nowy kontrakt będzie obowiązywać przez dwa najbliższe sezony. 
19.07.24, 13:30
| reklama & PR » informacje
Vinted i UM nawiązały współpracę
UM wygrał przetarg Vinted. Pierwsza wspólna kampania rozpocznie się w okresie wakacyjnym.
19.07.24, 11:30
| reklama & PR » informacje
Agnieszka Sienkiewicz w spocie reklamowym Bioliq
Marka Bioliq rozpoczęła nową kampanię reklamową. W spocie marki wystąpiła Agnieszka Sienkiewicz.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 23.08.24

Do zdobycia komplet książek - "Agent. Zakładniczka" oraz "Agent. Okup".

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.