22.12.11, 20:11

Jakich zagrożeń możemy spodziewać się w 2012 roku

W nadchodzącym roku będziemy świadkami jeszcze bardziej natarczywych i wyszukanych działań cyberprzestępców. Jest to związane z aktualnymi trendami - użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych.

W nadchodzącym roku będziemy świadkami jeszcze bardziej natarczywych i wyszukanych działań cyberprzestępców. Jest to związane z aktualnymi trendami - użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych. W opinii zatrudnionych przez Trend Micro badaczy i analityków zagrożeń z całego świata oznacza to, że zasadniczym zadaniem stojącym przed administratorami IT będzie zmiana podejścia do kwestii zabezpieczeń polegająca na skupieniu się na ochronie danych, a nie tylko systemu.

Firma Trend Micro opublikowała raport „12 prognoz dotyczących zagrożeń w roku 2012”, który obejmuje cztery podstawowe obszary: główne trendy IT, panorama urządzeń mobilnych, panorama zagrożeń oraz wycieki danych i naruszenia bezpieczeństwa. W raporcie stwierdzono między innymi, że:

Prawdziwym wyzwaniem stojącym przed właścicielami centrów danych będą coraz większe komplikacje związane z zabezpieczaniem systemów fizycznych, wirtualnych i w chmurze. Chociaż wystąpienie ataków wycelowanych bezpośrednio w maszyny wirtualne (VM) i usługi w chmurze jest wciąż możliwym scenariuszem, przestępcy nie będą musieli uciekać się do nich, ponieważ konwencjonalne formy ataku pozostaną skuteczne również w nowych środowiskach. Platformy wirtualne i te pracujące w chmurze atakuje się równie łatwo, lecz chroni o wiele trudniej. Zatem to na administratorach IT spocznie ciężar zabezpieczenia kluczowych danych firm podczas wdrażania tych technologii.

Przypadki włamań i kradzieży danych w 2012 roku zmuszą firmy na całym świecie do zmierzenia się z wyzwaniami związanymi z praktykami BYOD. Epoka Bring-Your-Own-Device (przynieś swoje własne urządzenie - BYOD) nastała już na dobre. Firmy na całym świecie muszą radzić sobie z konsumeryzacją – czyli zjawiskiem polegającym na wykorzystywaniu prywatnych telefonów, tabletów i komputerów do celów zawodowych. Wraz z rosnącą ilością danych przechowywanych lub udostępnianych przy użyciu rozwiązań niepodlegających pełnej kontroli administratorów IT wzrośnie również prawdopodobieństwo przypadków utraty danych spowodowanych niewłaściwym zabezpieczeniem urządzeń osobistych.

Legalne aplikacje dla urządzeń mobilnych okażą się wrażliwe na ataki, co ułatwi cyberprzestępcom kradzieże danych. Niebezpieczeństwa czyhające na platformy mobilne przybierają zazwyczaj postać złośliwych aplikacji. Trend Micro spodziewa się, że cyberprzestępcy skupią swoją uwagę na legalnych aplikacjach, odnajdując podatności lub błędy w kodzie, które mogą prowadzić do ujawnienia lub kradzieży danych.

Liczniejsze grupy hakerskie będą stanowić większe zagrożenie dla firm posiadających bardzo wrażliwe dane. Działające w sieci organizacje cyberprzestępcze takie jak Anonymous czy LulzSec stały się sławne w 2011 roku po atakach na firmy i osoby prywatne. W roku 2012 grupy tego typu staną się jeszcze bardziej zdeterminowane. Wzrosną też kompetencje ich członków, zarówno jeśli chodzi o omijanie zabezpieczeń instytucji i firm, jak i unikanie wykrycia przez pracowników IT i agencje rządowe oraz policję.

Nowe pokolenie użytkowników sieciowych usług społecznościowych zredefiniuje pojęcie „prywatności”. Młodzi użytkownicy portali społecznościowych mają inne podejście do ochrony i udostępniania informacji: są bardziej skorzy do ujawniania danych osobistych w sieci osobom spoza grona ich przyjaciół. Z czasem grupa osób dbających o własną prywatność stanie się mniejszością, co stanowi wymarzoną perspektywę dla przestępców.

Komentarze

Powiązane

01.12.23, 15:51
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Michał Piasecki zastępcą redaktora naczelnego dziennika Fakt
Michał Piasecki w roli zastępcy redaktora naczelnego Faktu dołączył do redakcji 1 grudnia br. Nowy wicenaczelny ma odpowiadać za kwestie online oraz za dalszy rozwój serwisu Fakt.pl.
30.11.23, 12:33
| internet » ludzie
WP wzmacnia rolę technologii. Jędrzej Matla awansuje, a Paulina Zyśk-Lisica i Paweł Karaszewski odchodzą z firmy
Od 1 grudnia 2023 r. na stanowisko p.o. dyrektora technologii i produktu reklamowego Wirtualnej Polski Media awansuje Jędrzej Matla. Zmiana ta jak tłumaczy firma jest częścią procesu mocniej integrującego produkty reklamowe i wydawnicze z obszarem IT.
28.11.23, 08:30
| internet » e-commerce
Allegro dalej rośnie. W Czechach trzy główne marki wygrywają
Allegro na polskim rynku zanotowało wzrost sprzedaży o 10,5 proc. Z kolei w Czechach nowa platforma zyskała aż 800 tys. aktywnych klientów.
27.11.23, 10:30
| internet » informacje
Demagog.org.pl partnerem TikToka
TikTok, w ramach stałych działań na rzecz zwalczania dezinformacji, rozpoczął współpracę z Demagog.org.pl, pierwszą i najdłużej działającą w Polsce organizacją fact-checkingową.
24.11.23, 09:30
| internet » ludzie
Olga Korolec dyrektorką zarządzającą Onetu od 2024 r.
Z początkiem stycznia 2024 r. Olga Korolec zostanie nową dyrektorką zarządzającą Onetu (Ringier Axel Springer) przejmując funkcję i dotychczasowe obowiązki Marty Badurek-Pietniczki, która udaje się na urlop macierzyński.
23.11.23, 17:45
| internet » informacje
Ruszyła III edycja Plebiscytu As Sportu Interii. W zeszłorocznej akcji oddano ponad 600 tys. głosów
20 listopada br. ruszyła trzecia edycja Plebiscytu Interii, w którym internauci wybierają najlepszego sportowca roku.
22.11.23, 06:30
| internet » informacje
WP Holding rośnie dynamicznie w III kwartale 2023 r. dzięki turystyce
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Wirtualnej Polski Holding S.A. w III kwartale 2023 r. wyniosły ponad 405 mln zł. To oznacza wzrost o niemal 50 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Największy wpływ na wyniki miał przede wszystkimniemal trzykrotny wzrost zysków w obszarze turystyki.
21.11.23, 16:00
| internet » e-commerce
Supermocje.pl. Nowy Serwis Gazeta.pl ma informować o wyprzedażach i promocjach
Gazeta.pl przed Black Week uruchomiła serwis Supermocje.pl, który ma informować o wyprzedażach, promocjach i zniżkach.
21.11.23, 09:47
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Finałowy turniej Davis Cup 2023 na platformie Pilot WP
21 listopada br. rozpocznie się kolejna edycja finałowego turnieju Davis Cup 2023. Wszystkie mecze będą rozgrywane w hiszpańskiej Maladze od 21 do 26 listopada br.
20.11.23, 08:30
| internet » informacje
WP inwestuje w Legimi. Spółka kupiła 12,5 proc. akcj
Spółka Wirtualna Polska Media nabyła mniejszościowy pakiet akcji spółki Legimi S.A. Działającej na rynku ebooków w Polsce. Za pakiet 12,5 proc. akcji spółki zapłaciła 5,3 mln zł.