13.12.11, 18:14
Wiersze w Metrze wjeżdżają na stację końcową
Slam poetycki zakończy tegoroczną edycję Wierszy w Metrze, która odbyła się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Miasta Stołecznego Warszawy i Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.
Slam poetycki zakończy tegoroczną edycję Wierszy w Metrze, która odbyła się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Miasta Stołecznego Warszawy i Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce. Ostatnie spotkanie odbędzie się w czwartek 15 grudnia o godz. 20.00 w Klubie Powiększenie przy ul. Nowy Świat 27 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Wojciech Cichoń, poeta, slamer, organizator festiwalu Spoke’N’Word.
W tym roku kampania promująca współczesną poezję odbyła się w siedmiu krajach na dwóch kontynentach. Wiersze były prezentowane na nośnikach reklamowych w metrze w Warszawie, Londynie, Paryżu, Madrycie, Kijowie, Pekinie i Tokio. Osobna wystawa została przygotowana w siedzibie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego w Brukseli. W odróżnieniu od wcześniejszych polskich kampanii, w tym roku pasażerowie podziemnych kolejek mieli okazję przeczytać wybór wyłącznie polskich wierszy. Pośród nich znalazły się utwory 30 poetów: Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Krystyny Miłobędzkiej, Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego, Piotra Sommera, Ernesta Brylla, Edwarda Pasewicza, Zenona Jaskuły, Bohdana Zadury, Leszka Engelkinga, Wojciecha Bonowicza, Andrzeja Sosnowskiego, Jerzego Jarniewicza, Marcina Sendeckiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Jacka Gutorowa, Grzegorza Wróblewskiego, Julii Fiedorczuk, Marcina Barana, Marzanny Kielar, Tomasza Różyckiego, Jacka Dehnela, Adama Zdrodowskiego, Krzysztofa Siwczyka, Julii Szychowiak. Każdej kampanii towarzyszyło spotkanie autorskie z polskimi poetami, m. in. z Julią Hartwig, Ryszardem Krynickim, Wojciechem Bonowiczem, Piotrem Sommerem, Jerzym Jarniewiczem, Agnieszką Wolny-Hamkało, Jackiem Dehnelem czy Adamem Zdrodowskim. W każdym kraju odbył się również festiwal slamowy przygotowany przez wiodących polskich slamerów: Wojtka Cichonia, pomysłodawcę i organizatora „Spoke’N’Word Festival”, Bogdana Piaseckiego, pioniera polskiej sceny slamowej, Grzegorza Bruszewskiego i Weronikę Lewandowską. Festiwalom towarzyszyły warsztaty z performing poetry oraz konkurs haiku.
Komentarze